https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mostarna-v-hostetine-letos-ukonci-sezonu-zpracovani-jablek-drive-nez-obvykle
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moštárna v Hostětíně letos ukončí sezonu zpracování jablek dříve než obvykle

27.10.2024 00:14 | HOSTĚTÍN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Moštárna v Hostětíně na Uherskohradišťsku letos ukončí sezonu zpracování jablek dříve než obvykle. Stane se tak v nejbližších dnech, v minulosti se jablka v podniku běžně moštovala i v listopadu, řekl ČTK jednatel moštárny Radim Machů. Důvodem je nebývale teplý rok, který uspíšil sklizeň. Z vykoupených jablek zařízení vyrábí mošty a také jablečný ocet, které následně pod vlastní značkou dodává na trh. Svá jablka si mohou v moštárně nechat zpracovat pro vlastní potřebu i drobní pěstitelé.
 
Sezona zpracování jablek začala v moštárně v druhém měsíci letních prázdnin. "Už v průběhu srpna volali drobní pěstitelé a možná i ti větší, že už jim to dozrává. Tak jsme nemohli čekat a zahájili jsme letošní podzimní, ale ona to byla spíš letně podzimní, sezonu koncem srpna. Což už se někdy stalo, ale letos to bylo skutečně rané a časné vlivem abnormálně teplého roku," uvedl Machů.

Úroda jablek v okolí je letos podle něj podprůměrná. "Někde úroda byla bohatá, ale bylo to místně velmi odlišné. Takže obecně platilo, že kdo k nám letos vozil jablka, tak byli spíš ti, kteří jsou na jih od nás, od Hostětína, to znamená z uherskohradišťské části Bílých Karpat. Na sever od nás, ze zlínské, těch jablek přišlo skutečně omezené množství. Takže tam úroda byla podstatně slabší," řekl jednatel. Loni byla podle něj úroda v regionu vinou jarních mrazů ještě horší.

Pro svou vlastní produkci letos zpracuje moštárna přibližně 100 tun bio jablek a asi 30 tun jablek od konvenčních pěstitelů. Je to podobné množství jako o rok dříve. Výkupní cena za kilogram jablek ve srovnání s loňskem vzrostla podle Machů téměř o dvě koruny. Pěstitelé za něj v letošním roce dostávali od čtyř korun do 4,40 koruny. Od příštího roku se tento nárůst projeví i na cenách výrobků hostětínské moštárny, které by měly o deset až 15 procent zdražit.

Kromě moštů a octa vyrábí podnik také sirupy ze třtinového cukrů a výtažků různých rostlin. K dostání jsou po celé České republice a také na Slovensku. Podstatnou část své produkce dodává firma na trh v bio kvalitě. Lidé si nápoje a jablečný ocet z Hostětína mohou nejčastěji koupit v prodejnách bio potravin a v prodejnách s regionálními a zdravými výrobky.

Velmi oblíbené je v Hostětíně také moštování pro drobné pěstitele. Každoročně je v moštárně využívá i několik stovek lidí. Minimální množství jablek, se kterým mohou zájemci po domluvě dorazit, činí 150 kilogramů. Ze své úrody povětšinou získávají pasterizovaný mošt plněný do pětilitrových nebo desetilitrových sáčků. Letos takto moštárna zpracuje odhadem 60 až 70 tun jablek od drobných pěstitelů. "Loni to bylo méně," řekl Machů.

Moštárna je v provozu od roku 2000. Ročně může zpracovat až 300 tun ovoce. V roce 2010 navštívil Hostětín i britský princ Charles, nyní král Karel III. V obci s přibližně 200 obyvateli si prohlédl moštárnu a ochutnal místní mošt.


reklama

 
Viktor Chrást
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist