https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-silvestra-myslete-i-na-zvirata-a-omezte-pyrotechniku-zada-csop
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Silvestra myslete i na zvířata a omezte pyrotechniku, prosí ČSOP

30.12.2014 12:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Novoroční oslava se obejde bez velkých ostrojů
Novoroční oslava se obejde bez velkých ostrojů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) před oslavami konce roku upozorňuje, že zábavní pyrotechnika způsobujete zvířatům v okolí stres a bolest. A zároveň se při jejím použití uvolňují do ovzduší látky, které jsou velmi jedovaté i pro člověka.
 

"Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk. Ten, zejména v noční tmě, může dopadnout velmi tragicky," uvádí Petr Stýblo z ČSOP. Zvířata mají mnohem citlivější sluch, než lidé. Hluk z ohňostrojů je pro ně proto mnohem silnější, překračuje práh bolestivosti a může poškodit jejich sluch, upozorňuje ČSOP. Hlasité zvuky způsobují, že ptáci zkrátí dobu krmení, což může hlavně v zimě vést až k podchlazení a smrti. Vyděšená zvířata také často utíkají, případně opouštějí svá teritoria a úkryty. Psi mohou v panice vběhnout pod projíždějící auto, vyděšení ptáci často narážejí do budov nebo drátů elektrického vedení.

Petr Stýblo připomíná událost z minulého roku z Prahy. Při Novoročním ohňostroji tehdy dopadlo přímo mezi diváky několik zkrvavených labutí, které, vyděšené ohňostrojem, narazily do drátů trolejového vedení. "Staly se tak jedním z mála přímých důkazů působení výbuchů na divoká zvířata. Většinou se totiž poraněná či mrtvá zvířata nenajdou či u nich nelze prokázat přímou souvislost s pořádaným ohňostrojem," pokračuje. Ještě horší jsou však podle ochránců přírody pro ptáky ohňostroje pořádané v období hnízdění. "Při prvních petardách ptáci opustí svá hnízda či vyvedená mláďata, a pokud se po čase na hnízdo vůbec vrátí, bývá již pozdě," vysvětluje Petr Stýblo.

U domácích zvířat je důkazů o jejich strachu z pyrotechniky mnoho. Tragický konec má i situace, kdy si kočky a psi spletou pyrotechniku s hračkou. U hospodářských zvířat bylo v souvislosti s ohňostroji podle ČSOP mnohokrát prokázáno snížení užitkovosti nebo dokonce nárůst potratů. Slepice den po ohňostrojích snášejí méně vajíček a vejce jsou často vadná. "Přesto se chovatelé proti takovému týrání svých zvířat prakticky nemohou bránit," dodává Petr Stýblo.

Výbuchy ohňostrojů uvolňují také do ovzduší velké množství těžkých kovů, perchlorátů, jedovatých plynů, které se v ohňostrojích používají jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími spalování pyrotechniky oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a suspendované částice.

"Je to věc každého z nás, zda si rachejtle koupí či nikoliv. Důležité je, aby každý kupující věděl, co všechno zakoupením a použitím rachejtle způsobí. Aby občané věděli, jaká neštěstí jejich radnice za jejich peníze v podobě tradiční novoroční „zábavy“ svému okolí přinesou," uzavírá Petr Stýblo.


Přikrmte i Ekolist.cz
Foto: Jan Tik/Flickr (CC BY 2.0)

reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist