Obce a ekologické organizace se spojily proti přehradě
Vybudování přehrady v Nových Heřminovech navrhlo ministerstvo zemědělství (MZe) po povodních v letech 1997 a 1998 jako součást národní koncepce protipovodňové ochrany. "Tehdy jsme provedli nejrůznější analýzy, vypracovali povodňové modely a po všech jednáních vyšlo vybudování přehrady jako řešení nejúčinnější a nejlevnější," říká Jiří Felčárek z tiskového oddělení MZe. Jak ale souhlasí i Felčárek, vybudování přehrady by znamenalo zatopení tří obcí a několika hektarů lesů.
Podle členů sdružení Voda v krajině přehrada nemusí být zdaleka jediným řešením. "Důležité je, abychom dali krajským zastupitelům a vládě najevo, že existuje více rovnocenných možností protipovodňové ochrany, a že jsme ochotni se spojit, abychom našli účinné řešení," říká bruntálská místostarostka Navarová. Na jaře by mělo o krajské protipovodňové koncepci jednat zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Sdružení Voda v krajině chce krajským poslancům předložit vlastní návrh alternativní koncepce.
Jak by měla vypadat, lze podle Ludmily Navarové alespoň zhruba odhadnout podle studie, kterou zpracoval na zadání bruntálského Okresního úřadu Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) pro obec Lichnov. "Jde o studii protierozní a protipovodňové ochrany, která počítá s vytvářením mezí a úvozů a také asi pěti nebo šesti protipovodňových polderů," vysvětluje starostka Lichnova Marta Otisková. Podle Petra Trombika z Okresního pozemkového úřadu (OkPÚ) v Bruntále byla studie zpracovaná v rámci komplexní pozemové úpravy obce Lichnov, která je závazná. "Je závazná i pro územní plán, který se jí musí řídit," potvrdil dnes Trombik EkoListu. "Poldery by nedokázaly zabránit stoleté či padesátileté vodě," vysvětluje mluvčí MZe Felčárek, proč jeho úřad nenavrhoval podobné řešení.
Zastupitelstvo kraje by mohlo o plánované přehradě jednat nejdříve na svém příštím zasedání 28. března. Zatím ale není jisté ani to. "Ráda bych vám pomohla, ale zatím program zasedání neznáme," říká tisková mluvčí kraje Jolanda Pilařová.
Členy sdružení Voda v krajině jsou města a obce Bruntál, Nové Heřminovy, Město Albrechtice, Úvalno, Milotice nad Opavou, Zátor a Krnov a ekologické organizace Hnutí DUHA Jeseníky, Arnika Ostrava či Hnutí Sojka - Přátelé Jeseníků.
reklama