https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obce-se-budou-dal-snazit-zabranit-obnoveni-spalovny-v-rybitvi-na-pardubicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce se budou dál snažit zabránit obnovení spalovny v Rybitví na Pardubicku

17.5.2023 19:04 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Samosprávy, které nechtějí obnovení spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku, budou jednat koordinovaně. Projekt získal kladný posudek vlivu na životní prostředí, investor tak dál může pokračovat v přípravě jeho uskutečnění. Jednou z variant je napadnout rozhodnutí ministerstva životního prostředí soudně. ČTK to řekla starostka Rybitví Eva Šmeralová (Pro Rybitví).
 

"Budeme mít v nejbližší době jednání s městem Pardubice, obcí Srnojedy a Lázněmi Bohdaneč. A budeme řešit, jakou cestou se vydáme, závazné kladné stanovisko se může napadnout pouze soudně. Pak jsou další možnosti při stavebním řízení a žádosti o integrované povolení," řekla Šmeralová.

Souhlasné stanovisko EIA pro modernizaci spalovny průmyslových odpadů společnosti AVE CZ v Rybitví vydalo ministerstvo životního prostředí. Firma opakovaně dopracovávala na základě připomínek dokumentaci. "Samozřejmě byli bychom radši, kdyby ministerstvo vydalo jiné stanovisko. Pro záporné stanovisko jsme udělali maximum. Jsme aspoň rádi, že už ministerstvo vydalo rozhodnutí a můžeme se posouvat dál. Pro nás bylo neuspokojivé, že firmě neustále dávalo prostor na dopracování dokumentace," řekla starostka.

Spalovna by měla tepelně zpracovávat odpady zejména z průmyslových podniků. Projektovaná maximální kapacita zařízení je 20.000 tun především nebezpečných odpadů za rok při 7500 provozních hodinách ročně. I když investor, který o obnovu odstavené spalovny usiluje, získal kladné stanovisko ministerstva životního prostředí, potřebuje před zahájením stavby ještě integrované povolení a stavební povolení, což je dlouhodobý proces.

"Úředníci ministerstva nám řekli, že u těchto záměrů je velmi obvyklé, že odpor veřejnosti je velmi silný. I soudní řízení to velmi protahují. Mohl by to být běh na 20 let, což by hrálo v náš prospěch. Na vedení města jsme se domluvili, že do 14 dnů můžeme rozhodnutí ministerstva napadnout. Máme protiposudek," řekl ČTK primátor Jan Nadrchal (ANO).

Ministerstvo vydání stanoviska podmínilo 45 podmínkami, které musí investor splnit. Jde především o minimalizaci vlivu záměru na veřejné zdraví, a to jak z hlediska ochrany ovzduší, tak hluku. Firma AVE CZ označila kladné stanovisko EIA za milník. Zařízení vlastní AVE CZ od roku 2006, kdy je koupila od chemičky Synthesia. Při plánování investice je ochrana zdraví obyvatel v okolí spalovny prioritou. Tomu napomohou nejmodernější dostupné technologie včetně několikastupňového čištění spalin, uvedl v tiskové zprávě jednatel společnosti Aleš Hampl.

"Provedení modernizace samozřejmě počítá i se všemi dalšími podmínkami, které ministerstvo životního prostředí v rámci schválení záměru zdůraznilo. Jde například o zabezpečení skladovacího prostoru pro odpady, instalaci protihlukových opatření, časová a místní omezení dopravy odpadu a podobně. Schválení modernizace je kromě toho pozitivní zprávou i v kontextu postupného legislativního omezování ukládání nebezpečných a dalších odpadů do skládek v příštích letech," dodal Hampl.

Pod protestní petici proti obnovení provozu se v roce 2009 podepsalo téměř 50.000 lidí, ministerstvo nakonec vydalo záporné stanovisko EIA. Vloni v únoru se k obnovenému záměru uskutečnilo veřejné projednání, které se kvůli covidu konalo on-line. Další petici podepsalo více než 10.000 lidí.

dnes
reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.5.2023 20:33
Všichni protestující povinně do Vídně - tam mají spalovnu uprostřed města, přes 50let.
Odpovědět
Pe

Pepa

18.5.2023 11:17 Reaguje na smějící se bestie
líbila se ti ta vídeňská spalovna, že o ní tady furt básníš? Můžeš se také přijet podívat na naší pražskou spalovnu, ta už jede 25 let.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.5.2023 20:59
Kdo odmítá spalovnu, tak mu nepovolit skládku a je po protestu. Po velkém
humbuku o zákazu skládek vše utichlo a skládkuje se vesele dál i bez budování spaloven. Je vidět, že je levnější zdražit skládkovné, než tolerovat spalovnu vyrábějící elektřinu a teplo. Moudří lidé tuší odkud
"vítr" věje, protože provozovat skládku bez konkurence spalovny je prima byznys a vyplatí se sponzorovat odpůrce a dezinformátory o škodlivosti
spalovny ! Vskutku ekologismus jak vyšitý!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.5.2023 05:39 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
Pe

Pepa

18.5.2023 11:18 Reaguje na Břetislav Machaček
A co těmi, kdo odmítají úložiště jaderného odpadu, odpojit?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.5.2023 10:17 Reaguje na Pepa
ANO! Ono by to asi chtělo rozdělit odběratele elektřiny
podle ideologického přesvědčení. Souhlasíš s JE, budeš mít
cenu odvozenou od ceny z jádra. Chceš elektřinu z OZE, tak
budeš mít cenu elektřiny z OZE osekanou o dotace a pouze tehdy, kdy ji OZE dodávají do sítě. Myslím si, že by mnozí
procitli, kam směřujeme s OZE a nebo s JE. Odkládat stavbu
úložiště nelze kvůli nařízení EU o povinném ukládání jaderných odpadů do hlubinných úložišť. Absence úložiště
bude znamenat odstavení JE a co budou třeba dělat kliniky
s rentgeny a zářiči? Uskladní je u vás ve stodole? Mějte
rozum, že na někoho ten Černý Petr padne stejně, jako u
samotné stavby JE, dálnice, rychlostní železnice a nebo
jako u nás při těžbě černého uhlí. Tu se stěhovaly tisíce
lidí z poddolované krajiny, aby bylo ve zbytku republiky
uhlí, železo atd. To si měli taky postavit hlavu a dodnes
by tu byl středověk? Žijete v sobecké bublině aktivisty,
který brání rozvoji civilizace, kterou sice sám využívá, ale
pouze nechce, aby přinesl oběť i on. To je sobectví a vůbec
žádná starost o CELEK, který na tom úložišti bude závislý!
Zatím převážnou část vyhořelého paliva odebíralo Rusko,
ale co nyní? Odeberete ho vy a uložíte v té své stodole?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist