Orel v Norsku napadl čtyři lidi, podle experta měl zřejmě poruchu chování
Orel skalní "měl pravděpodobně poruchu chování", která byla příčinou útoků, řekl dnes AP Alv Ottar Folkestad, odborník na orly z organizace BirdLife Norge. "To, co se stalo, se radikálně liší od normálu," řekl a dodal, že všechny útoky pravděpodobně provedla letos narozená samice orla skalního.
"Detaily v opeření mě přesvědčují, že jde o stejného ptáka. Opeření znamená, že žádní dva orli skalní nejsou stejní," řekl Folkestad. Dodal, že v minulých dnech panovaly příznivé povětrnostní podmínky na to, aby orel mohl létat na velké vzdálenosti nad jižním Norskem.
Při posledním útoku si v sobotu hrála dvacetiměsíční holčička před farmou v Orklandu, malé obci na jihu země, když se orel "zničehonic" přiřítil a drápy ji poškrábal. Otec dívky, který u útoku nebyl, norské televizi NRK řekl, že matka a sousedka se s orlem utíkaly poprat. Dravec zaútočil třikrát, než po zásahu kusem dřeva uhynul, uvedl Folkestad.
Otec uvedl, že jeho dcera má několik stehů na zátylku a pod bradou a na obličeji stopy po škrábancích od orlových drápů. Noviny VG uvedly, že jednu z ran měla dívka těsně pod jedním okem. Dívka i matka jsou v pořádku. Batole, ani rodina nebyli identifikováni a požádali, aby nebyli kontaktováni, uvedla NRK.
Orel dříve napadl tři další lidi. Mariann Myrvangová, která byla napadena ve středu, řekla NRK, že zakřičela o pomoc, když jí "něco velkého a těžkého přistálo na ramenou". "Padla jsem na kolena, protože jsem se nemohla postavit," dodala. Jejímu manželovi, vyzbrojenému větví, se podařilo orla odehnat. Drápy se Myrvangové zaryly hluboko do těla a později dostala v nemocnici penicilin a injekci proti tetanu.
Orel skalní měří na délku 80 až 93 centimetrů a má rozpětí křídel asi dva metry. Samci jsou menší ptáci a váží mezi třemi až čtyřmi kilogramy. Samice mohou vážit až pět kilogramů.
reklama