https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prehrady-v-povodi-moravy-prechazi-na-zimni-rezim-vodohospodari-snizuji-hladiny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přehrady v povodí Moravy přechází na zimní režim, vodohospodáři snižují hladiny

15.11.2024 00:16 (ČTK)
Nejvíce poklesne voda v Brněnské přehradě, a to z maximální hladiny zásobního prostoru o čtyři metry.
Nejvíce poklesne voda v Brněnské přehradě, a to z maximální hladiny zásobního prostoru o čtyři metry.
Licence | Volné dílo (public domain)
Vybrané přehrady v povodí Moravy přecházejí na zimní režim. Vodohospodáři snižují jejich hladiny, hlavním důvodem je to, aby v nich bylo dost volného místa pro případné zachycení jarních povodní. Na webu Povodí Moravy o tom informovala vedoucí útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku Jana Kučerová.
 
Vodohospodáři snižují hladiny vody ve vybraných vodních nádržích před zimou každoročně. "Od začátku listopadu postupně uvolňujeme zásobní prostory například v nádrži Jevišovice, Fryšták, Luhačovice či v Brněnské nádrži. To jsou nádrže, o kterých ze zkušeností víme, že průchod jarních vod může být velmi rychlý a že vzhledem k jejich poloze nebudeme mít problém s opětovným napuštěním. Naopak u vodárenských nádrží jako je Vír, Koryčany nebo Vranov vyčkáváme a o předpouštění rozhodujeme operativně až podle aktuální hydrologické situace, zejména množství vody ve sněhu," uvedl generální ředitel státního podniku Václav Gargulák.

Nejvíce poklesne voda v Brněnské přehradě, a to z maximální hladiny zásobního prostoru o čtyři metry. "Hladinu snižujeme každý rok na podzim po ukončení plavební sezony. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů. Aktuálně jsme za uplynulý týden odpustili téměř 1,5 metru," doplnil Gargulák.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, přibližně o 20 centimetrů za den. Takový pokles odpovídá manipulačnímu řádu a je bezpečný pro vodní živočichy. Jednou z pravidelných pracovních činností obsluhy vodního díla v době snižování hladiny je podzimní sběr škeblí a jejich přenos zpět do vody. Snižování hladiny předcházelo sklopení aeračních věží a jejich zajištění směrem ke dnu, kde jsou chráněny před ledem, který by je mohl zdeformovat. Zásobní prostor zůstane zaplněný zhruba ze 40 procent.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, víc než 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist