https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pruzkum-podle-vetsiny-evropanu-vlady-nedelaji-dost-pro-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Podle většiny Evropanů vlády nedělají dost pro ochranu klimatu

28.10.2022 01:38 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Devět z deseti Evropanů si myslí, že vláda jejich země nedělá dost pro ochranu klimatu, a žádají přísnější opatření. Zjistil to průzkum Evropské investiční banky (EIB) a francouzské výzkumné organizace Nadace Jeana Jaurèse. O něco lépe hodnotí kroky svých vlád lidé v Číně, ve Spojených státech i v Česku, za dostatečné je ale považuje jen zhruba čtvrtina z nich.
 

Dvě třetiny dotazovaných v Evropské unii se domnívají, že ruská invaze na Ukrajinu a její důsledky by měly přispět k rychlejšímu přechodu k obnovitelným zdrojům energie. Čím dále mimo Evropu od ohniska konfliktu, tím menší podíl respondentů zastává tento názor, v USA je to jen zhruba polovina. Půlka je to ale také v Česku a právě rozpolcenosti názoru Čechů si všímá analýza EIB k průzkumu.

Nejčastější příčinou obav evropských respondentů je finanční krize (45 procent), klimatická krize je hned na druhém místě s 41 procenty, o dva body více než před rokem. Třetí nejčastější obavou je růst životních nákladů (36 procent). O vývoj klimatu se nejvíce obávají lidé v Číně, ale jen necelá třetina Britů nebo Američanů.

Ještě loni Češi za nejpalčivější problém považovali pandemii covidu-19, letos je to pro 72 procent českých respondentů finanční krize, výrazně víc, než je evropský průměr. Stran energetiky Češi považují za priority pro vládu rozvoj obnovitelných zdrojů energie (46 procent) a diverzifikaci zdrojů kvůli nižší závislosti (36 procent).

Změna klimatu ovlivňuje každodenní životy velké většiny lidí. Podle průzkumu tento názor sdílí 80 procent lidí v EU, 91 procent Číňanů, ale jen zhruba dvě třetiny Britů nebo Američanů.

Průzkumu se během srpna účastnilo přes 28 000 lidí nad 15 let z 30 zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.10.2022 09:48
A co dělá ta většina Evropanů ?
Zatím žije stylem - po nás potopa !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.10.2022 12:26
Výsledek 1. války byl, že Německo nestačilo platit reparace a nastala obrovská inflace. Výsledek se dostavil..... A obrovské náklady na dekarbonizace?

„Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat.“ — Jean Paul Sartre francouzský existenciální filosof, dramatik, prozaik, scenárista, politický aktivista, autor životopisů a literární kritik 1905 - 1980

/„Co však zkušenost a dějiny učí, je to, že národy a vlády se nikdy něčím z dějin nepoučily a nikdy nejednaly podle poučení, které by z nich mělo být vyvozeno.“ — Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2022 18:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zase omyl.
Putinovo napadení Ukrajiny probíhalo velmi podobně, jak Hitlerovo ČSR. Jak se tehdy zachovali všichni v Mnichově?
A jak dnes? Ukrajina se postavila, Evropa i Amíci ji masivně podpořili a vypadá to, že agresor dostane nakopáno do hader. Takhle jednat tehdy, žádná 2.sv. válka by vůbec nebyla.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2022 16:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa se v případě UA moc neukázala a když, tak zejména státy, které mají s Ruskem své zkušenosti.

Ostatně, podobně tomu bylo i při napadení Polska Německem ... "Velká Británie a Francie 3. září 1939 vyhlásily Německu válku. Oba státy však neměly schopnost ji vést na dostatečně významné úrovni. Zatímco letecká a námořní válka byla zahájena prakticky okamžitě, pozemní vojska západních spojenců neměla dostatečný počet mužů.

Spojené království nebylo schopno dát dohromady nic víc než malý expediční sbor, který odeslala do Francie, a zastaralé mobilizační mechanismy francouzské armády se rozbíhaly příliš pomalu. Navíc hlavní francouzská vojenská doktrína rozhodně nebyla Polsku nakloněna, generál Gamelin ji shrnul jedinou větou: „Kdo zaútočí, prohraje."

Zcela zásadní rozdíl je, a je to pro UA obrovská klika, v tom, že na rozdíl od Wehrmachtu je dnešní ruská armáda zcela neschopná a totálně poddimenzovaná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2022 09:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Nemáte nějaký odkaz na tu leteckou a námořní válku, která byla zahájena okamžitě? To mi nějak uniklo. Kde bylo Německo napadeno?
Ruská armáda má největší arzenál vražedných strojů na světě, už tři čtvrtě roku chrlí smrt na Ukrajinu a stále má čím pálit. Navíc mobilizuje statisíce chlapů a kdyby na to došlo, může i milión.
Podcenění zrovna vražedných schopností Rusů považuji za ryzí blbství.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2022 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, já nadal odkaz ... je to z tety wiki ... to sorry.
Na mořích se už něco dělo, to si pamatuji, co se téče těch éroplánů, to mne taky překvapilo, bo já o ničem nevím.
Ale nějak jsem to nehledal ... realita je taková, že v tom Polsko prostě nechali a to samozřejmě nemělo šanci. Co si budeme namlouvat, my bychom ji neměli taky. Protože by se na nás všichni vysrali úplně stejně.

To jsou staré krámy, kdy Rusko tradičně nahrazuje kvalit kvantitou, oni v reálu nikdy jinak nebojovali ... viz. legendární hláška "Cimrmanovců" o tom, jak se mladý Radecký ptal Suvorova, co je v bitvě nejdůležitější a on odpověděl "Přesila.":-))) . Plus k tomu neměli a nemají lidi a ty, co dejme tomu ano, tak jsou z valné části jen nevycvičený kanonenfutr. Navíc tam z těch vojclů většina vůbec nechce být. To není jak v 41 před Moskvou.

Vojenská síla Ruska je v případě konvenční války opravdu tristní ... v tom si Němci mohou podat ruce:-) ... a zaútočit Rusko na Polsko, tak je do měsíce po problému a orlice na Kremlu má rázem o hlavu míň.

Nebuďte furt tak posranej, už není 68.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.10.2022 14:17
Společnost BASF podle listu Financial Times uvedla, že bude muset v Evropě „trvale“ snížit svoji velikost. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou vysoké náklady na energii, které činí Evropu stále více nekonkurenceschopnější.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.10.2022 14:58
Většina Evropanů doslova spláče nad výdělkem , který ji chystají bruselští ekomagoři a jejich národní slouhové.
Propad měny, nezaměstnanost, krachy firem ,nesolventní domácnosti a obrovský nárůst sociálních výdajů. To bude výsledek současné EU politiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2022 18:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bu, bu, bu, bojim, bojim. Tohle tu sepisujete možná třetí rok a děje se co? Překonali jsme brutální koronářovou krizi, dnes vyhráváme tvrdé napadení z Ruska. A všeho je všude dost a stát normálně funguje, jen se trochu zdražuje. Většina lidí nepoletí do Thajska nebo na Hurgadu, ale jen do Chorvatska. Prostě zmar a hladomor.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 16:01
Zajímavé, Češi jsou s vládní proklimatickou politikou spokojenější než západní Evropané. Měli bychom tedy býti dáváni západní Evropě za vzor!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2022 18:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Fakt? A těch 70 tisíc tutanů na Václaváku taky? Více než polovina lidí je u nás ještě dnes proruských, prostě děs.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2022 16:42 Reaguje na Pavel Hanzl
"Více než polovina lidí je u nás ještě dnes proruských, prostě děs."

Na tuhle blbost jste přišel jak?

Leda že byste to bral podle sebe ... jo, to byly časy když jste jezdil za pár boníků pomáhat sovětským soudruhům budovat socialismus, co:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2022 09:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Hlupáčku blbečku:
Podle STEM u nás 37% lidí neví, kdo rozpoutal válku na Ukrajině (Rusko nebo NATO), 17% ví jasně, že NATO a 46% že Rusko. Respekt 24.10.2022
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2022 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Cituji Hanzla:-))) ... " Více než polovina ..."

Mohl byste mi z těch čísel z Respektu nějak poskládat tu vaši proruskou více než polovinu:-))).

Jsou to dvojciferná čísla, to byste ještě mohl zkusit dát:-)))))))))))))))))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist