https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sucho-doleha-na-vinohrady-na-jihu-moravy-zavlahu-ma-jen-cast-z-nich
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sucho doléhá na vinohrady na jihu Moravy, závlahu má jen část z nich

2.7.2025 01:15 (ČTK)
Půdní sucho, které se v posledních dnech rozšířilo na celém území Česka, má neblahý vliv na vývoj vinné révy na jihu Moravy. Dlouhé období bez srážek působí vadnutí keřů v některých částech kraje, řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Vinohradnický manažer společnosti Bohemia Sekt Petr Ptáček upozornil, že rostliny při nedostatku vláhy zpomalují růst.
 
"Sucho nejvíce postihuje mladé výsadby s mělkým kořenovým systémem, které jsou citlivější na výkyvy počasí. Velký vliv má rovněž na plodící vinice. Když kořeny v 50 až 70 centimetrech hloubky nenajdou vláhu, rostlina raději zpomalí růst a investuje energii do záchrany listové plochy. To se později odrazí v nižší cukernatosti hroznů i menším výnosu," upozornil Ptáček.

Podle aktuálních údajů projektu Intersucho panuje extrémní sucho na pětině území Česka. Martin Půček potvrdil, že na některých místech na jihu Moravy réva vadne. "Sucho je natolik významné, že ovlivňuje i starší keře s hlubším kořenovým systémem, na mladou výsadbu ale dopadá dvakrát hůř," poznamenal.

Ač se řada vinařů snaží udržet vodu v půdě například vysazováním hlubokokořenících směsí mezi řádky vinohradu, v současné situaci je jediným řešením závlahový systém.

"Díky tomu, že lze na závlahu získat dotace, se každý rok vybuduje závlahový systém na přibližně 100 hektarech vinohradů. Z celkové plochy přibližně 17 000 hektarů vinohradů v Česku je pod kapkovou závlahou přibližně 3000 hektarů, což je kvalifikovaný odhad," dodal Půček.

Situace se má ještě zhoršovat do konce týdne a až potom je pravděpodobnost, že by se mohla zlepšit. Meteorologové na příští týden sice avizují ochlazení, významnější množství srážek ale v předpovědích zatím není.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.7.2025 06:13
V současné době, doléhá sucho téměř na všechny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.7.2025 08:14 Reaguje na smějící se bestie
A to léto teprv začíná, v Brně už zaznamenali sedm tropických dní.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

2.7.2025 12:38
Ač se řada vinařů snaží udržet vodu v půdě například vysazováním hlubokokořenících směsí mezi řádky vinohradu, v současné situaci je jediným řešením závlahový systém. .............
No, hlubokořenící rostliny přece vytahují vodu z hlubších horizontů. Kdysi nám vinař s nadšením ukazoval obyčejný ptačinec žabinec, jaký má hustý porost bránící výparu, přičemž rostlina koření mělce.
Odpovědět
JH

Jan Hrbek

3.7.2025 07:08 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ona ta informace s hlubokokořenícími směsmi je vytržená z kontextu a ještě blbě formulovaná (jak to ostatně v žurnalistice bohužel bývá.. ) . Hlubokokořenící směsi samozřejmě vodu v půdě neudržují, ale jejich funkce je zlepšovat sorpční schopnosti půdy. Jde o to, že absolutní množství vody, které spadne, se v letech až tak výrazně nemění, ale většina letních srážek je nyní ve formě přívalových lijáků a bouřek. Pokud máte ve vinohradu, nota bene na svahu, černý úhor či jen běžnou trávu, velká část srážek odteče po povrchu. Naopak hlubokokořenící směsi napomáhají vsakování vody a půda je schopna tyto přívalové lijáky lépe vstřebat a vsáknout i do hlubších horizontů.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

3.7.2025 10:49 Reaguje na Jan Hrbek
I vinaři budou muset změnit myšlení a smířit se s tím, že vinice budou muset vysazovat pěkně po vrstevnicích a ne jako doposud, kvůli pohodlí, pěkně s kopce dolů.
Odpovědět
JH

Jan Hrbek

3.7.2025 12:12 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Důvod, proč jsou řádky ve vinohradu sázeny kolmo na vrstevnice, je jiný než "pohodlnost". Je to z důvodu optimálního vystavení keřů slunečnímu svitu.
Pokud není svah zterasovaný, tak výsadbu po vrstevnici by bylo téměř nemožné obhospodařovat technikou (náklon).
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

2.7.2025 12:40
Hmmmm ... a co takové vinohrady v Řecku? Tam jsem závlahy neviděl a přesto mají vysoké výnosy. Nebude to tím, že mají vysoké vedení a že s velkou nadzemní částí koreluje i rozsáhlý a hluboký kořenový systém?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

2.7.2025 12:46
Ze závlahářských pokusů které probíhaly za socialismu pamatuji, že závlahy byly účinné ve 2 letech z deseti. Jinak se neprojevily. Ovšem ano, tehdy více pršelo.
Ovšem - budovaly se rozsáhlé závlahové systémy, vystavěly se Novomlýnské nádrže - ale co říkal "tatíček" Klaus? "Zemědělství je bezvýznamnou součástí národního hospodářství ČR." "A nemá cenu produkovat to, co snadno dovezeme." No a taková Itálie, Francie, ale i Argentina, Chile, Austrálie, Nový Zéland mají vína nadbytek. Chilská vína v Lidlu za 70 Kč. A dobrá. Mají tam jiné podmínky. Tomu moravští vinaři konkurovat nemohou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.7.2025 17:12 Reaguje na Jaroslav Pokorný
A nejenom jemu, za tu likvidaci zemědělství bylo tleskáno,
ale začátek likvidace, nastal tajemnými nitkami slušovickými -
podání disidenta Devátého a prezidenta V. Havla !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.7.2025 09:57
Mladá vinná réva asi zavlažovat potřebuje, ale staré rostliny si vodu najdou i velmi hluboko, jak píše pan Pokorný. Problém ale pak je s množstvím živin rozpuštěných ve vodě, protože jich je v celém půdním profilu různě. Mé révy se to netýká, ta si vodu už dávno našla a mladým sazenicím trochu s vodou pomáhám. Ono záleží právě na tom půdním
profilu a hloubce spodní vody, kterou si réva umí najít lépe, než jiné
zemědělské plodiny a stromy. Je sucho, ale ta má roste tak bujně, že
ji nestačím sečkovat a hrozny se nalévají doslova před očima. Vinobraní
očekávám o nějaký ten týden dříve, než loni a taky o mnoho lepší. Já
tudiž ohledně vína nepláči, ale právě naopak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist