https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ustecky-kraj-zacne-prijimat-zadosti-o-dotace-na-kotle-25-ledna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecký kraj začne přijímat žádosti o dotace na kotle 25. ledna

22.12.2015 17:05 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ústecký kraj začne přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotlů 25. ledna. Lidé je budou moci odevzdávat až do konce března, řekl náměstek hejtmanky Stanislav Rybák. Ústecký kraj rozdělí na výměnu kotlů státní dotaci 162 milionů korun.
 

"Byli bychom rádi, kdyby se vyměnilo alespoň 1080 kotlů," řekl Rybák. Dotace bude dosahovat až 85 procent uznatelných nákladů, což je částka 150.000 korun. Maximální výše dotace tedy bude 127.500 korun. Lidé mohou získat na výměnu kotle na uhlí 70 procent nákladů, u plynového kondenzačního kotle 75 procent a u kotle na biomasu 80 procent. Pět procent navíc obdrží obyvatelé vybraných vesnic, kde je ovzduší nejznečištěnější.

S možností, že by nad rámec dotace přispěl lidem na nový kotel i Ústecký kraj, se podle Rybáka zatím nepočítá. "Byli bychom rádi, aby se do toho zainteresovaly spíše města a obce. Aby, pokud mají prostředky, obyvatelům těch pět procent přidaly. Myslíme si, že pokud se do toho zapojí vedení města nebo obce, tak to bude mít lepší efekt. I oni se budou snažit přesvědčit své obyvatele, aby do toho šli a aby se prostředí v té konkrétní obci trochu zlepšilo," vysvětlil Rybák.

O dotaci mohou požádat lidé, kteří si už kotel koupili na letošní topnou sezónu, i ti, kteří jeho nákup teprve plánují. Proplacení dotace bude dvojí. "Buď budeme proplácet ex post, tedy těm, kteří jsou si schopni zaplatit z vlastních zdrojů a třeba to už udělali. Druhá varianta znamená, že žadatel si zaplatí svému dodavateli pouze svoji část a po výměně zaplatíme dotaci přímo na účet dodavatele. Myslíme si, že je to velmi vstřícný krok," uvedla Iva Tomešová z krajského úřadu.

Žádosti jsou ke stažení na webu Ústeckého kraje, po vyplnění ji lidé mohou buď zaslat poštou, nebo od 25. ledna do 31. března 2016 přinést na krajský úřad. Samospráva očekává, že zájem o dotaci bude podobně velký jako v předchozích letech. Loni kraj vyhlásil výzvu 12. května a za devět dnů byla vyčerpána celá třicetimilionová částka, úředníci přijali 584 žádostí. O rok dříve kraj rozděloval 20 milionů korun a vyčerpány byly za necelý měsíc.

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší. V letech 1991 až 1999 bylo v rámci Programu Teplice monitorováno znečištěné ovzduší na severu Čech a dopady na zdraví tamních obyvatel. Jeho výsledky, které byly zveřejněny v říjnu, podle Českého statistického úřadu objektivně potvrdily zprávy lékařů o poškození zdraví obyvatel pánevních okresů.

Do zlepšení ovzduší v Ústeckém kraji se v uplynulých letech investovaly stovky milionů korun z národních peněz i evropských fondů. Peníze použila města na výměnu autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn a dotují se i ozdravné pobyty předškoláků a školáků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist