https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-cr-byl-po-deseti-mesicich-potvrzeny-africky-mor-prasat-u-uhynuleho-divocaka
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR byl po deseti měsících potvrzený africký mor prasat u uhynulého divočáka

25.6.2025 15:21 | FRÝDLANT (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další případ afrického moru prasat přibyl v České republice po deseti měsících, opět je z Liberecka. Nakažený byl divočák, který před delší dobou uhynul ve Frýdlantském výběžku, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 
"Starší pozůstatky uhynulého divočáka nalezli úřední veterinární lékaři Státní veterinární správy při společném vyhledávání uhynulých divočáků se studenty Střední školy hospodářské a lesnické z Frýdlantu v honitbě Dětřichov na Liberecku v takzvaném uzavřeném pásmu II," uvedl Vorlíček.

Předchozí poslední pozitivní případ byl z 22. srpna loňského roku, kdy testy potvrdily nákazu u divočáka uloveného v Liberci - Kateřinkách. "Od začátku letošního roku bylo dosud v obou uzavřených pásmech v Libereckém kraji vyšetřeno 1379 ulovených divočáků a 34 nalezených uhynulých či sražených prasat divokých. Až na aktuální vzorek v žádném ze vzorků nebyl africký mor prasat detekován," dodal mluvčí SVS.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, prasata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 85 ulovených nebo uhynulých kusů.

V souvislosti s šířením nákazy musela loni veterinární správa čtyřikrát zvětšit uzavřená pásma, a to na současných 1640 kilometrů čtverečních, což je více než polovina území Libereckého kraje. Kolem míst nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem něj nárazníkové pásmo I. V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat.

Toto onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, ať už živým, či uhynulým. Rizikové jsou také syrové nebo nedostatečně tepelně upravené výrobky a odpadky obsahující infikované vepřové maso nebo kontaminované materiály, krmivo, stelivo, dopravní prostředky, obuv či oblečení.

Aby Česká republika mohla požádat Evropskou komisi o zmenšení nebo zrušení uzavřených pásem, musí uplynout rok od posledního pozitivního případu. V republice je Liberecký kraj jediným regionem, ve kterém laboratorní testy v posledních letech potvrdily nákazu u uhynulých nebo odstřelených divokých prasat. Komerční chovy prasat domácích v kraji tato nákaza dosud nezasáhla.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

27.6.2025 07:07
https://www.youtube.com/watch?v=e-xOyY8iBL0
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.6.2025 07:17 Reaguje na Emil Bernardy
https://www.youtube.com/watch?v=dcMBDw9ubwA

a do r.2021
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist