https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vak-zlin-chce-promenit-byvalou-upravnu-vody-v-environmentalni-centrum-a-muzeum
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

VaK Zlín chce proměnit bývalou úpravnu vody v environmentální centrum a muzeum

21.4.2025 19:23 | ZLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | tiburi / Pixabay
Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chce proměnit bývalou úpravnu vody ve Zlíně-Kostelci v environmentální centrum a muzeum vody. Vznikla studie Vodárka k rekonstrukci a využití budovy, kterou postavily Baťovy závody v roce 1936. Objekt sloužil jako úpravna do roku 1997, kdy byla odstavená, VaK pro ni nemá využití, o památkově chráněný objekt se však musí starat. Náklady na projekt se odhadují na 180 až 190 milionů korun, řekl zástupce ředitele a vedoucí investičního a právního útvaru VaK Zlín Oldřich Hlaváček.
 
Ve Vodárce vznikne podle plánu vzdělávací centrum pro veřejnost, primárně zaměřené na mládež. Cílem je přiblížit vodárenství. "Aby si lidé dokázali představit, jakou cestu každý litr vody uplyne ze studny nebo přehrady, až jim doteče do kohoutku, a naopak co dělá odpadní voda, když ji doma spláchneme a doteče zase zpátky čistá do řeky," uvedl Hlaváček. Smyslem je také přiblížit lidem vodárenství jako obor a vzbudit o něj zájem. Tématem bude i voda a její nedostatek. Nebude chybět regionální téma a historie budovy.

Přístupná bude i podzemní část objektu. "Lidé se dostanou všude tam, kde byla voda. Bude to zajímavá expozice, poutavá, zvažujeme také, zda a do jaké míry tam bude přítomná voda. Pro menší návštěvníky chceme udělat interaktivní vodní hřiště, aby viděli, co voda umí, jakou má sílu," uvedl Hlaváček. Zachována bude stará vodárenská technologie, lidé uvidí také automobilovou vodárenskou techniku. Vodárka i okolí by měly být po rekonstrukci zpřístupněné lidem, nyní je objekt i okolí přilehlé Fryštácké přehrady nepřístupné, protože jde o zdroj pitné vody. Kolem by také mohla vést cyklostezka a Vodárka by měla být turistickým cílem.

Vzhledem k vysokým nákladům na rekonstrukci bude VaK shánět peníze z dotací, osloví také město, kraj či ministerstvo zemědělství. "Společnost nemá ambice dělat financování z vlastních zdrojů. Naším primárním cílem je obnova a péče o současnou infrastrukturu, na tohle chceme získat peníze odjinud," uvedl Hlaváček. VaK Zlín dá ročně na investice do vodárenské infrastruktury asi 300 milionů korun. Také provoz Vodárky by měla zajišťovat jiná instituce. Podle plánu by rekonstrukce mohla být hotová do roku 2030.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist