https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-z-akademie-ved-cr-objevili-nove-druhy-vzacnych-hub-banek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Akademie věd ČR objevili nové druhy vzácných hub baněk

16.11.2024 11:59 (ČTK)
Sarcosphaera coronaria - baňka velkokališná.
Sarcosphaera coronaria - baňka velkokališná.
Foto | Jan Borovička / ÚJF AV ČR, GLÚ AV ČR
Vědci objevili nové druhy vzácných hub. Zjistili, že jarní houba baňka velkokališná, dříve považovaná za jeden druh, zahrnuje nejméně 11 různých druhů. V minulosti vědci některé z nich popsali, avšak tehdy nevěděli, že se jedná o odlišné druhy baněk a považovali je za jeden a ten samý druh. Z nově objevených samostatných druhů jsou dva pro vědu zcela nové a do dnešní doby nijak nepopsané, uvedla Akademie věd ČR (AV ČR).
 
Objev umožnila neutronová aktivační analýza, pomocí které experti sledovali obsah arzénu v různých vzorcích baněk. Studie, publikovaná v časopisu Mycological Progress, odhalila i výrazné rozdíly mezi evropskými a americkými zástupci druhu.

Baňka velkokališná je nápadná houba rostoucí brzy zjara a v mnoha evropských zemích, včetně Česka, je vedená na červeném seznamu ohrožených druhů. Dříve byla považována za jedlou, avšak následkem několika vážných otrav se její konzumace dnes nedoporučuje. Z předchozích výzkumů vyplynulo, že baňka akumuluje arzén v podobě kyseliny methylarsonové.

V nové studii vědci analyzovali vzorky baněk z Česka a ze Severní Ameriky. Výrazně nižší koncentrace arzénu v amerických vzorcích je přiměly k dalšímu zkoumání. Odhalili, že druh baňka velkokališná je složen z mnoha různých druhů.

"Bylo velkým překvapením zjistit, že baněk je mnohem více, než se dosud předpokládalo," uvedl vedoucí výzkumu Jan Borovička z Ústavu jaderné fyziky a Geologického ústavu AV ČR. Dodal, že podobnost mezi těmito druhy ztěžovala jejich rozlišení, a proto byly objeveny až nyní, přestože se baňka zkoumá přes 200 let.

Zatímco v Evropě se nacházejí dva druhy baněk, v Severní Americe jich bylo identifikováno nejméně sedm, přičemž dva z nich vědci popsali poprvé. Další objevené druhy pak vědci nedokázali patřičně popsat, neboť neměli dostatek genetického materiálu.

Klíčovou roli ve výzkumu hrála spolupráce s amatérskými mykology. Houbaři ze Spojených států pomohli opatřit vzorky ze Severní Ameriky, a někteří z nich byli pozváni k popisu nových druhů, které nyní nesou jejich jména. "Ve Spojených státech se o houby zvedá zájem, což nám pomohlo získat potřebné vzorky. Další nové druhy čekají na popsání, ale k tomu potřebujeme ještě více materiálu," dodal Borovička.

Objev více druhů baněk v Evropě by mohl vysvětlit i dřívější nejasnosti ohledně jedovatosti těchto hub. Dříve se předpokládalo, že baňka obsahuje gyromitrin, jed známý z jiných druhů hub, jako je ucháč obecný. V 70. letech minulého století švýcarský chemik Tjakko Stijve přítomnost gyromitrinu v baňce nepotvrdil, analyzoval ale pouze jeden vzorek. Podle vědců proto není vyloučeno, že jedovatá je jen jedna z evropských baněk, podobně jako v případě ucháčů, z nichž některé druhy jsou jedlé a jiné jedovaté.

Na objevu se podíleli vědci z Ústavu jaderné fyziky, Geologického ústavu a Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi a amatérskými mykology z Česka a Spojených států.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist