Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy

V souladu s doporučeními evropských strategií se podle vědců zvyšuje ochrana některých lesních lokalit, ale mnohé cenné porosty a stromy stále zanikají. Projekt proto nabízí příležitost hledat účinná řešení ochrany v různých přírodních i společenských podmínkách.
Projekt Resilient Trees (plným názvem Old-Growth forests and Veteran Trees for Biodiversity and Resilient Landscapes) spojuje deset partnerů z osmi evropských zemí. Koordinátorem je Institut bioekonomiky pod italskou Národní radou pro výzkum (CNR).
Úvodní setkání partnerů projektu se uskutečnilo ve dnech 18. až 20. června v Praze v prostorách FLD ČZU. Sloužilo k plánování klíčových aktivit, sdílení prvotních poznatků a navázání mezinárodní spolupráce. Projekt je financován z programu Evropské unie Interreg Europe.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
vaber
24.6.2025 07:40Jsou to ty , do kterých člověk nešťoural a nelezl. Nebo jsou to ty ,kde těžil, vysazoval ty správné druhy ,uklízel přerostlou biomasu a dělal preventivní požáry?
Jan Horník
24.6.2025 10:45 Reaguje na vabervaber
25.6.2025 08:17 Reaguje na Jan HorníkChceme nejcennější lesy v NP a máme tam zasahovat?
Je otázka ,co jsou to nejcennější lesy. Z pohledu kácecích firem jsou to lesy, které mohou vyrubat a prodat dřevo za největší peníze.
Jan Horník
26.6.2025 08:08 Reaguje na vaberBezzásahovost je na ekolistu evergreen, koukám :)
vaber
26.6.2025 08:18 Reaguje na Jan HorníkNebo lze i z NP dělat lunapark, každému podle chuti.
Jan Horník
26.6.2025 09:26 Reaguje na vaberAle ten projekt, jak jsem pochopil, není apriori o národních parcích.
Ostatně uvidíme, co bude jeho výsledkem. Jestli něšjaká kategorizace lesů, podle kritérií vzácnosti. Nebo doporučení pro územní ochranu a nastavení hospodaření.
Nejcennější lesy určitě nejsou jenom jen tam, kde člověk vůbec nelezl. Ale to jsme opět u toho, jak kdo vnímá tu cennost.