https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-z-czu-se-zapoji-do-projektu-na-zachranu-nejcennejsich-lesu-evropy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy

24.6.2025 01:44 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Marko Vainu / Wikimedia Commons
Chránit nejvzácnější lesy Evropy má za cíl projekt, do kterého se zapojí vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU). Pralesovité lesy a solitérní staré stromy podle vědců čelí stále většímu ohrožení. Chybí jim systematická ochrana, ohrožují je klimatické změny i rostoucí tlak na využití krajiny. Mezinárodní projekt Resilient Trees má trvat čtyři roky a podpoří vývoj nástrojů pro identifikaci a ochranu těchto cenných ekosystémů.
 
Cílem iniciativy je sjednotit postupy ochrany starých lesů napříč Evropou, podpořit sdílení zkušeností mezi regiony a zvýšit povědomí o významu těchto přírodních prvků pro biodiverzitu, klima i kulturní dědictví. FLD ČZU se bude podílet na vývoji praktických nástrojů pro správu starých lesů a takzvaných habitatových stromů, které poskytují útočiště mnoha ohroženým druhům.

V souladu s doporučeními evropských strategií se podle vědců zvyšuje ochrana některých lesních lokalit, ale mnohé cenné porosty a stromy stále zanikají. Projekt proto nabízí příležitost hledat účinná řešení ochrany v různých přírodních i společenských podmínkách.

Projekt Resilient Trees (plným názvem Old-Growth forests and Veteran Trees for Biodiversity and Resilient Landscapes) spojuje deset partnerů z osmi evropských zemí. Koordinátorem je Institut bioekonomiky pod italskou Národní radou pro výzkum (CNR).

Úvodní setkání partnerů projektu se uskutečnilo ve dnech 18. až 20. června v Praze v prostorách FLD ČZU. Sloužilo k plánování klíčových aktivit, sdílení prvotních poznatků a navázání mezinárodní spolupráce. Projekt je financován z programu Evropské unie Interreg Europe.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.6.2025 07:40
Které jsou to ty nejvzácnější a nejcennější lesy Evropy?
Jsou to ty , do kterých člověk nešťoural a nelezl. Nebo jsou to ty ,kde těžil, vysazoval ty správné druhy ,uklízel přerostlou biomasu a dělal preventivní požáry?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.6.2025 08:59 Reaguje na vaber
1*
Odpovědět
JH

Jan Horník

24.6.2025 10:45 Reaguje na vaber
Každý vnímá vzácnost a cennost lesa jinak, to je ze zdejších debat evidentní. Z pohledu biodiverzity jsou to hlavně staré lesy. V nížinách pak lesy se starými stromy, kde s ekdysi páslo, či pařezilo. Určitě prastaré reliktní bory a mnohé jiné.
Odpovědět
va

vaber

25.6.2025 08:17 Reaguje na Jan Horník
S tím souhlasím ,ale já se ptal z jiného pohledu.
Chceme nejcennější lesy v NP a máme tam zasahovat?
Je otázka ,co jsou to nejcennější lesy. Z pohledu kácecích firem jsou to lesy, které mohou vyrubat a prodat dřevo za největší peníze.
Odpovědět
JH

Jan Horník

26.6.2025 08:08 Reaguje na vaber
Vy do toho projektujrtr problematiku národních parků? To ale moc s tématem nesouvisí, ne?
Bezzásahovost je na ekolistu evergreen, koukám :)
Odpovědět
va

vaber

26.6.2025 08:18 Reaguje na Jan Horník
Samozřejmě že souvisí. NP by se měly chránit ty nejcennější lesy a nejcennější přírodu a ty nejcennější lesy se udržely tam ,kde člověk moc ,nebo vůbec, nelezl.
Nebo lze i z NP dělat lunapark, každému podle chuti.
Odpovědět
JH

Jan Horník

26.6.2025 09:26 Reaguje na vaber
OK, uznávám, že tam ta souvislost je.
Ale ten projekt, jak jsem pochopil, není apriori o národních parcích.
Ostatně uvidíme, co bude jeho výsledkem. Jestli něšjaká kategorizace lesů, podle kritérií vzácnosti. Nebo doporučení pro územní ochranu a nastavení hospodaření.
Nejcennější lesy určitě nejsou jenom jen tam, kde člověk vůbec nelezl. Ale to jsme opět u toho, jak kdo vnímá tu cennost.
Odpovědět
Ra

Radek

24.6.2025 12:54
Když už byli v Praze tak se snad také podívali na Šumavu a viděli jak se u nás chrání staré lesy .
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist