Vědci zkoumali, co se děje s kořeny rostlin pěstovanými ve stavu beztíže
„Pro rostliny na Zemi je zemská gravitace důležitá a ovlivňuje směr, kterým rostou. Ukazuje se ale, že gravitace neovlivňuje to, jak rostou kořeny rostlin. Zdá se, že věc bude daleko složitější, než jsme si mysleli a je potřeba vzít v úvahu i jiné vlivy prostředí, ve kterém rostliny rostou,“ říká Anna-Lisa Paulová, která na výzkumu pracovala s Robertem Ferlem.
Vědci z University of Florida připravili speciální pěstební boxy, ve kterých byly zasazeny rostlinky huseníčka rolního. Boxy kromě toho, že rostlinkám zabezpečily podmínky k růstu, byly vybaveny i kamerami, které každých šest hodin pořídily snímky rostlin. Data se pak on-line přenášela zpět na Zemi, kde je vědci porovnali s výsledky kontrolních rostlinek. Jedním ze zjištění bylo, že na Zemi roste huseníček rychleji.
Pro kořeny rostlin je typické, že při růstu pravidelně mění směr a jakoby se klikatí. Pokud kořeny rostou u téměř vertikální překážky, pak podél ní rostou šikmo. Přestože dosud není přesně známo, proč se tak děje, obecně se soudilo, že to má nějakou spojitost se zemskou gravitací. Experiment v kosmu ukázal, že míra klikatění kořenů je sice o poznání menší než u rostlin rostoucích na Zemi, ale i bez zemské gravitace se kořeny klikatily.
Vědci na základě výsledků došli k závěru, že klikatění kořenů a šikmý růst jsou dva na sobě nezávislé jevy, které navíc nejsou způsobovány zemskou gravitací.
Vědci u rostlin v kosmu také zkoumali, jak jejich kořeny reagují na světlo. V běžném prostředí kořeny rostlin rostou směrem od světla (tzv. negativní fototropismus). Rostliny zkoumané v kosmu se chovaly stejně v tom smyslu, že jejich kořeny rostly směrem od světla. Lišily se v tom, že kořeny každého kultivaru huseníčka rostly podle vlastního unikátního vzorce. Článek o výzkumu vyšel na serveru BMC Plant Biology.
reklama