Výborný: Liberečtí myslivci si na odstřel prasat policií stěžují neoprávněně
"Přesto místní myslivci podle informací, které jsem slyšel, za tu dobu zastřelili jedno divoké prase přesahující hmotnost 80 kilogramů," uvedl. Odstřelili také selata, to ale zastavení šíření nákazy nepomůže, musí se jít po dospělých kusech, řekl ministr. "Byť zde je to komplikované, protože to území je rozsáhlé," doplnil.
Na akci je podle Výborného vyčleněných 14 milionů korun, přičemž osm milionů korun dalo ministerstvo vnitra a zbylých šest milionů korun ministerstvo zemědělství. Peníze jsou určené na nákup nočního vidění, zaměřovačů a munice. "Částka je maximální možná," uvedl. "To neznamená, že bude vyčerpána. Vyčerpá se to, co je skutečně potřeba," doplnil.
Místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fischer serveru Novinky řekl, že povolání policejních střelců považuje za zbytečné, místní myslivci by si podle něj počínali efektivněji. "My jsme stále stavěni do pozice, že můžeme za to, že je přemnožená spárkatá zvěř a je hodně divočáků. Ve skutečnosti to tak určitě není," uvedl. Akce podle něj zároveň narušuje období, kdy lov bývá nejintenzivnější.
První divoké prase nakažené africkým morem potvrdila v kraji laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od počátku letošního roku k začátku října evidovala veterinární správa podle dřívějších informací 27 potvrzených případů afrického moru u prasat divokých, z toho 13 myslivci ulovili a 14 našli uhynulých.
Ochranné pásmo kolem nákazy se podle Výborného už muselo pětkrát posunout, nyní zabírá téměř celý Liberecký kraj. Nákaza je zvláště nebezpečná, ohrožuje chovy a export, řekl ministr.
Africký mor prasat se v ČR poprvé objevil v červnu 2017 u Zlína, v regionu následně s odlovem zvěře pomáhala také policie. Jde o akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce.
reklama