Jsme v nejvážnější finanční krizi za celou existenci Ekolistu.

Teď potřebujeme vaši pomoc.


Prosíme, pomozte nám projít do lepších časů.

Děkujeme


Přispějte Ekolistu.cz. Děkujeme.
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nejvetsi-snimek-vesmiru-by-zaplnil-pul-milionu-televizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřNejvětší snímek vesmíru by zaplnil půl milionu televizí

13.1.2011 07:40 | PRAHA/WASHINGTON (Ekolist.cz)
Na tomto snímku vědci ukazují, jak je možné přibližovat si vesmír.
Na tomto snímku vědci ukazují, jak je možné přibližovat si vesmír.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | M. Blanton / SDSS3
Američtí vědci zveřejnili největší fotografii vesmíru, která kdy byla sestavena. Seskládali ji z milionů dílčích snímků a její celková velikost přesahuje bilion (1012) pixelů. Pro srovnání: fotografie nalevo má pixelů pouze 81 000.
 

„Je to snímek tak podrobný, že by bylo potřeba poskládat půl milionu HD televizních obrazovek, aby bylo možné vidět ho v plném rozlišení,“ uvádějí stránky projektu Sloan Digital Sky Survey-III (SDSS-III). „Nikdy před tím neměli astronomové k dispozici tak podrobný pohled na noční oblohu. Zveřejnili jsme ho s tím, že je navždy zdarma pro každého,“ dodávají astronomové.

Vědcům se nyní otvírají nové možnosti, jak zkoumat hlubiny vesmíru. Dílčí snímky, které tým shromažďoval více než deset let, již přispěly k objevení půl miliardy různých objektů včetně asteroidů, hvězd i galaxií. To nyní bude pokračovat.

„Jde o jeden z největších příspěvků k poznání vesmíru v dějinách vědy,“ prohlásil profesor Mike Blanton z Newyorské Univerzity, který byl jedním z vedoucích celého projektu. „Data, která jsme dali dohromady, budou sloužit hodně dlouho.“ Projekt začal v roce 1998 a jeho základem byla (tehdy) největší digitální kamera na světě umístěná na teleskopu v Apache Point Observatory v americkém státě Nové Mexiko.

Stránky projektu též obsahují technický popis toho, jak se odborníci, či případně vážní zájemci z řad veřejnosti, mohou k datům dostat a jak se snímkem pracovat. Pro méně zkušené tvůrci doporučují „hledět do vesmíru“ přes jiné aplikace, například přes Google Sky či Galaxy Zoo.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist