Největší snímek vesmíru by zaplnil půl milionu televizí
„Je to snímek tak podrobný, že by bylo potřeba poskládat půl milionu HD televizních obrazovek, aby bylo možné vidět ho v plném rozlišení,“ uvádějí stránky projektu Sloan Digital Sky Survey-III (SDSS-III). „Nikdy před tím neměli astronomové k dispozici tak podrobný pohled na noční oblohu. Zveřejnili jsme ho s tím, že je navždy zdarma pro každého,“ dodávají astronomové.
Vědcům se nyní otvírají nové možnosti, jak zkoumat hlubiny vesmíru. Dílčí snímky, které tým shromažďoval více než deset let, již přispěly k objevení půl miliardy různých objektů včetně asteroidů, hvězd i galaxií. To nyní bude pokračovat.
„Jde o jeden z největších příspěvků k poznání vesmíru v dějinách vědy,“ prohlásil profesor Mike Blanton z Newyorské Univerzity, který byl jedním z vedoucích celého projektu. „Data, která jsme dali dohromady, budou sloužit hodně dlouho.“ Projekt začal v roce 1998 a jeho základem byla (tehdy) největší digitální kamera na světě umístěná na teleskopu v Apache Point Observatory v americkém státě Nové Mexiko.
Stránky projektu též obsahují technický popis toho, jak se odborníci, či případně vážní zájemci z řad veřejnosti, mohou k datům dostat a jak se snímkem pracovat. Pro méně zkušené tvůrci doporučují „hledět do vesmíru“ přes jiné aplikace, například přes Google Sky či Galaxy Zoo.
reklama