https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vlastni-odpadky-si-odneste-domu-nabada-skola-v-melbourne-sve-zakyne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlastní odpadky si odneste domů, nabádá škola v Melbourne své žákyně

29.8.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na Melbourne Girls’ College se rozhodli změnit přístup a svou školu zbavily povinnosti starat se o odpadky žákyň. Ty si teď musí každý kousek: sáček, obal, krabičku nebo láhev, odnést samy domů.
Na Melbourne Girls’ College se rozhodli změnit přístup a svou školu zbavily povinnosti starat se o odpadky žákyň. Ty si teď musí každý kousek: sáček, obal, krabičku nebo láhev, odnést samy domů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Google Street View
Neotřelý nápad, na jehož výsledek si budeme muset chvilku počkat. Zhruba tak lze popsat studentskou iniciativu dívčí školy v australském Richmondu, jež si za cíl vytýčila dosažení nulové produkce odpadů. Prvním krokem je, že ze tříd úplně zmizely koše. Každý se má o vlastní odpadky postarat sám. Píše o tom Independent.
 

Na první pohled je to rozhodně zajímavé: každá škola disponuje kapacitami pro nakládání s vlastními odpady. To, že se postarají o odpadky svých žákyň, je bonus navíc. V takto nastaveném systému je ale poněkud komplikované vést žákyně k tomu, aby si svačinky kupovaly v recyklovatelných obalech, nebo obecně nějak omezili produkci vlastních odpadů. Proč taky, škola se o ně stejně musí postarat, ne? Chybí tu prvek motivace, sankce, vedení.

Na Melbourne Girls’ College se proto rozhodli změnit přístup a svou školu zbavily povinnosti starat se o odpadky žákyň. Ty si teď musí každý kousek: sáček, obal, krabičku nebo láhev, odnést samy domů.

Plán se prý zrodil v hlavách studentek místní enviro skupiny a ředitelka školy, Karen Money, jej ochotně přijala. V teoretických obrysech to dává smysl: ze škol se totiž rázem odpovědnost přenáší zpět, na „původce“ odpadu. Studentky musí přemýšlet, s jakými odpadky stráví den. A jestli se jim opravdu vyplatí nosit do školy například bagetu, zabalenou v plastu, alobalu, fólii. Jejich vlastní výběr svačiny rázem rozhoduje.

A stejně tak se odpovědnost přenáší i na rodiče, kteří třeba žačkám a studentkám pochoutky do školy připravují. Musí přemýšlet, jak a jestli balit, aby odpadků bylo co nejméně. Tím vlastně učí sami sebe.

Paní Money pak vysvětluje v konkrétnějších obrysech, že zákaz školních košů není totální. Takže ano, sanitární boxy na toaletách zůstávají i nadále. A aby s sebou studentky nemusely nosit odpady po „přirozených obalech“, tedy slupkách od pomerančů či banánů, otevřela se na školním nádvoří „recyklační stanice“ s kompostérem. „Kdybychom nedělaly nic, dostaly bychom se do ještě větší krize,“ říká Money.

„Loni jsme totiž musely zpracovat na 1000 kubíků odpadků, což nás přišlo na 13 000 dolarů. Jsme vzdělávací instituce, chceme podporovat rozvoj myšlení, ne se starat o cizí odpadky.“

Podobný model už prý v praxi s úspěchem vyzkoušela řada školek a základních škol, ale Melbourne Girls’ College má být první „vyšší“ vzdělávací institucí, která i díky tomuto opatření má dosáhnout nulové bilance odpadů do roku 2020.

„Ne každý je z tohoto opatření nadšený, ale chceme tomu dát čas. Ostatně, je to o vzdělávání a komunikaci a to je naše úloha,“ dodává Money. Rozhodně tento experiment vypadá demokratičtěji, než podobné ochranářské aktivity a iniciativy studentů ve Velké Británii.

Od loňska si na soukromou Brighton College nesmíte vzít plastovou láhev, brčko nebo nerozložitelný šálek, ať už jste žák nebo učitel. O tom, že s sebou mezi školní lavice nepašujete žádný neekologický kontraband, se může prohlídkou vašeho batohu přesvědčit studentská environmentální hlídka. A pokud vás s nějakým kouskem jednorázového plastu opravdu načapají, můžete si vysloužit trest po škole, v podobě sbírání odpadků na pláži, pod dohledem dozorce.

„Chceme penalizovat uživatele jednorázových plastů stejně, jako třeba kuřáky, protože jejich chování je naprosto antisociální,“ říká tamní ředitel Richard Cairns.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

29.8.2019 09:44
"O tom, že s sebou mezi školní lavice nepašujete žádný neekologický kontraband, se může prohlídkou vašeho batohu přesvědčit studentská environmentální hlídka."

To už se opravdu všichni zbláznili? Ne environmentální hrozby, ale tohle má potenciál mě budit hrůzou ze spaní...
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.8.2019 11:26 Reaguje na
dalším krokem je, že budete obviněn ze znásilnění. důkaz: máte přístroj.
Odpovědět

Jan Škrdla

29.8.2019 18:25
Taky mi to připadne příliš, perzekuovat někoho za držení PETky nebo brčka. Na druhou stranu odměna v podobě povinného sbírání odpadků mě přijde přiměřená pro toho, kdo tu láhev vyhodí do přírody.

Na závěr si neodpustím otázku - co má podle vás společného a ekologie a PET lahev (pokud se zlikviduje tak jak má)?
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.8.2019 18:34 Reaguje na Jan Škrdla
zlikviduje jak má? myslíte jako když se energeticky využije v dostatečně velkém stacionálním zdroji energie/tepla, kde jsou nainstalovány pořádné filtry?
těžko odpovědět. ekologie a zlikvidovaná PET láhev se k sobě má podobně jako termodynamika a bicykl. ekologie bývala (a doufám snad ještě je) slušná neutrální přírodní věda.
Odpovědět
ig

29.8.2019 19:13 Reaguje na Lukas B.
Ekologie je už definitivně ukradený pojem. To se ostatně v poslední době stává často, liberálové by mohli vyprávět :-)

Skuteční ekologové by si měli hledat nový název pro svou vědu...
Odpovědět

Jan Škrdla

29.8.2019 20:49 Reaguje na
Dle mého by se věci měly nazývat pravým jménem.
To co se za ekologii často označuje - environmentalismus nebo spíše jeho nějaká ideologicky zaměřená odnož - by se nemělo plést s ekologií.
Odpovědět
ig

29.8.2019 20:56 Reaguje na Jan Škrdla
Souhlasím, taky to tak používám, ale obávám se, že v tomto budeme přečísleni méně znalými spoluobčany :-)
Odpovědět
ig

29.8.2019 19:09 Reaguje na Jan Škrdla
Mně by spíš vadilo to, že mě bude nějaký spolužák chtít šacovat, jestli nemám kontraband. Ani ne to, jestli úspěšně a jestli to obstojí z právního hlediska, mě děsí už ten úmysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist