Vrchní soud zrušil obžalovaným náhradu škody v kauze fosforu v Rajhradě
"Podle odvolacího soudu nebyl nárok dostatečně prokázán a objektivizován, když zejména krajské ředitelství dostatečně nevysvětlilo, proč nepostupovalo podle zákona o veřejných zakázkách. Nebyla tam také uzavřena smlouva, ale byla dána pouze objednávka na likvidaci odpadu. Případné dokazování by bylo nad rámec činnosti odvolacího soudu," řekl dnes ČTK mluvčí Cik.
Případ se týká nevhodné likvidace velkého množství bílého fosforu, což je nebezpečná látka, která se na vzduchu může samovolně vznítit. Podle obžaloby Rudolf Mazánek a Jan Chovanec z firmy Ekotermex v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem s firmou Stephane Corp. kterou zastupoval Petr Jaroš. Šlo zhruba o 200 sudů s 19 tunami bílého fosforu, které Jaroš umístil v Rajhradě, mimo jiné poblíž tamní střední školy, nádraží a rodinných domů.
Podle rozsudku si Jaroš byl vědom toho, co v přebíraných sudech je. Mazánek s Chovancem se podle obžaloby snažili zbavit nebezpečné látky už dříve, část původního množství předali dvěma firmám zpracovávajícím odpady. Zatajili jim ale, že jde o nebezpečný odpad, v obou případech se fosfor vznítil. Podle žalobce tak dvojice ohrozila zaměstnance daných firem i okolí. Jaroše muži oslovili poté, co se látky jinak zbavit nedokázali. I za tyto skutky soud muže trestal.
Soud Jarošovi uložil 20 měsíců vězení, jde o souhrnný trest, muž byl v minulosti potrestán i za jiný trestný čin. Muži soud uložil i zákaz činnosti ve vedoucích funkcích na pět let. Chovancovi soud uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na 48 měsíců, také peněžitý trest 100.000 korun. Mazánek odešel od soudu s trestem 30 měsíců podmíněně odloženým na 40 měsíců a peněžitým trestem 150.000 korun. Firmě Ekotermex soud uložil peněžitý trest milion korun, společnosti Stephane Corp., která je v likvidaci, zákaz činnosti v oboru na deset let.
reklama