Vysoké teploty ohrožují ryby v jihočeských rybnících. Rybáři provzdušňují vodu
Kromě kvality vody rybáři sledují také zdravotní stav ryb. V oteplující se vodě se může dařit různým bakteriím a parazitům, které mohou napadat třeba žábry ryb.
„Proti tomu lze bojovat použitím páleného nebo chlorovaného vápna, aby se voda dezinfikovala. To také používáme na snížení objemu řas a sinic. Ty samy o sobě nevadí, ale příliš velké řasy nebo objemné množství sinic pak při prudkém ochlazení a změně tlaku se najednou začnou rozkládat, uvolňovat toxiny, a to opět způsobí kyslíkový deficit ve vodě,“ řekl Zvonař. Rybáři proto neustále rybníky sledují a snaží se těmto problémům preventivními zásahy předcházet.
Při déletrvajícím horkém počasí se hladina rybníku sníží o jeden až dva centimetry denně. Rybám se zmenšuje životní prostor, ve vodě je méně kyslíku. "Rybniční soustavu máme propojenou, máme výhodu Zlaté stoky, přivedeme si vodu z řeky Lužnice, pokud její hladina také výrazně neklesne. Jinak také v současnosti nasazujeme techniku na provzdušení vody," řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.
Ve srovnání s loňským létem je podle Zvonaře více horkých dní v řadě, voda v rybnících se neochladí ani přes noc. Rybářské podniky si zatím nevšimly větších ztrát ryb. Uhynuly jednotlivé kusy v jednotlivých rybnících.
reklama