Výstavba spalovny ZEVO Písek bude pokračovat, schválili zastupitelé
V roce 2025 dostanou zastupitelstva měst Písek a Strakonice ke svému schválení celý projekt ZEVO Písek, včetně konečného výběru zhotovitele stavby, schválení smlouvy s vybraným zhotovitelem a návrhu úvěrové smlouvy s vybranou bankou. Výstavba spalovny by mohla začít na konci roku 2026. Fungovat by měla ve zkušebním provozu v roce 2029.
Někteří občané s výstavbou nesouhlasí, obávají se znečištění ovzduší, poškození zdraví nebo zvýšení dopravy. Poukazují také na nejasnou ekonomickou stránku celého projektu v případě nedostatku odpadů pro spalování a požadují referendum, zopakovali dnes na úvod zasedání zastupitelstva.
Návrh na referendum nikdo ze zastupitelů nepředložil. Zastupitel Miroslav Krejča (Písek srdcem a rozumem) navrhoval, aby uvolnění peněz bylo podmíněno zadáním zkušenému a odbornému projektantovi, a že bude garantováno požadované množství odpadu pro spalování. Zastupitel Aleš Chalupa (ANO) navrhoval odložení schválení a uložení radě města, aby oslovila odborníky, kteří by v analýzách posoudili možná rizika pro město. Ani jeden návrh zastupitelé neschválili.
Náklady na výstavbu ZEVO Písek by měly být 2,1 miliardy korun. Dotace z modernizačního fondu by pokryla 1,3 miliardy a zbytek peněz by si firma ZEVO Písek musela půjčit. ZEVO Písek má již pro stavbu souhlasný posudek vlivu na životní prostředí (EIA), který vydalo ministerstvo životního prostředí na začátku listopadu.
Spalovna ZEVO Písek by měla ročně spálit 50.000 tun směsného komunálního odpadu, objemného odpadu a dalších odpadů vhodných k energetickému využití. Kromě Písku a Strakonic by do spalovny dovážely odpad Milevsko, Blatná, Vodňany a Horažďovice. Převážná část produkovaného tepla by mířila do systému centrálního zásobování teplem, na ohřev vody a pro výrobu elektrické energie.
V Jihočeském kraji připravuje stavbu zařízení pro energetické využití komunálního odpadu také společnost C-energy v Plané nad Lužnicí, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, spalovat bude až 50.000 tun ročně. Další chce postavit Teplárna České Budějovice ve Vrátu s roční kapacitou až 160.000 tun odpadu ročně.
reklama