Za škodliviny v kuchyni může vaření na plynu. Je potřeba dobře větrat
„Devadesát procent našeho času strávíme ve vnitřním prostředí. Při tom se snažíme udržet ve svých domovech udržet teplo a pocit bezpečí. Málokdy nás ale napadne pomyslet na znečištění, které doma dýcháme,“ říká Vida Sharifiová z britské University of Sheffield, která výzkum vedla.
„Vytápění a vaření je sice jen jednou ze složek znečištění vnitřního vzduchu, ale je to jedna z těch nejvýraznějších,“ dodává Sharifiová. Lidé si navíc pořizují dobře těsnící okna, aby zabránili úniku drahého tepla. Tím se ale zároveň vystavují vyššímu znečištění vnitřního vzduchu.
Studie britských vědců porovnávala dům na venkově s dvěma byty, jeden z nich byl v historickém centru Shefieldu, druhý pak v městské části vedle rušné silnice. Dům na venkově byl vybavený elektrickou varnou deskou, oba městské byty používaly k vaření plynové sporáky. Vzorky vzduchu pak byly odebrány jak uvnitř kuchyní, tak venku. Měření trvalo po čtyři týdny.
Výzkumníci se zaměřili na znečišťující látky, o kterých je známo, že mají negativní dopad na zdraví, zejména pak na starší lidi a osoby s dýchacími nebo kardiovaskulární problémy: oxid uhelnatý (CO), oxid dusičitý (NO2), těkavé organické látky (VOC) a pevné částice PM2,5.
Průměrná koncentrace malých pevných látek naměřená v kuchyních obou městských bytů převyšovala maximální povolený limit pro vnější prostředí.
„Pozornost se věnuje hlavně kvalitě vzduchu ve vnějším prostředí, ale většinu svého času strávíme v budovách,“ říká k tomu Sharifiová. Podle ní je proto potřeba se na znečištění vnitřního vzduchu více zaměřit. „Máme velmi málo dat o tom, jaké emise produkují nejrůznější domácí spotřebiče. A není vůbec stanoveno, co je přípustná míra znečištění vnitřního prostředí,“ dodává.
V roce 2009 provedla česká organizace EkoWATT výzkum kvality života v bytech s dobře těsnícími okny. Ukázalo se, že zatímco starými, netěsnícími okny unikalo drahocenné teplo, také se díky nim přirozeně obměňoval vnitřní vzduch. „Díky netěsnostem ve starých oknech se mohlo vyměnit až 18 m3 vzduchu za hodinu. Nová okna jsou zpravidla naprosto těsná a nepropustí nic,“ říká Jiří Beranovský z EkoWATTu. Co z toho plyne? V bytě s dobře těsnícími okny se hromadí vzdušná vlhkost a CO2 a je v nich doslova vydýchaný vzduch.
Řešení je přitom jednoduché: je potřeba větrat. V zimě tak, aby se vyměnil vzduch, ale nedošlo k zbytečnému vychlazení bytu. Tedy větrat krátce a intenzivně, ideálně krátkým průvanem. Více informací se dočtete ve zprávě V bytě s kvalitními okny se musí větrat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Objevili Ameriku - 19. 6. 2012 - AlešTak ten dům zateplete , protože jinak budete mít chladné stěny a vyšší vlhkost ve vnitř vlivem nových oken Vám způsobí plísně na stěnách. Pokud zateplíte ( cca 15cm ) Dostane se kondenzační teplota ze dni do EPS , takže stěny vyschnou budou teplé a nebudete vědět co je plíseň. Jiné řešení je hodně větrat. Vedlejším efektem zateplení jsou nižší teploty v interiéru v těchto dnech a zkrácení topné sezony o několik týdnů. Podle dnešní normy má mít zeď izolaci jako 13cm EPS (zdivo + izolace), ale vzhledem k poměru cena/výkon je 15cm na staré zdi ekonomicky nejvýhodnější. Já jsem zateploval vilu asi před 12 ti lety, tehdy byla norma 5cm takže jsem zateploval 10cm. Spolu s výměnou oken a zateplení stropů mi klesla spotřeba tepla o polovinu. Menší domy se vyplatí zateplit 20cm EPS a vybavit 3x skly , pokud se zateplí i stopy klesne spotřeba tepla o 75%. Což je asi maximum možného za rozumné peníze. |