Zájem o kotlíkové dotace se v Moravskoslezském kraji po prvotním náporu zmírnil
Žádosti letos zájemci nově posílají elektronicky, příjem začal minulé úterý v 10:00. Nejvíce jich na kraj dorazilo hned v první hodině od spuštění jejich příjmu, kdy jich bylo zasláno 5100. "Nápor byl jednoznačně v první hodině. Za celý týden včetně půlky dneška tak byl pak nárůst 'jen' o necelých 400 žádostí," uvedla Špornová.
Po podání elektronické žádosti je nutné do deseti pracovních dnů doložit její listinnou verzi vytištěnou z elektronické aplikace a potřebné přílohy. To mohou žadatelé učinit osobně na podatelně krajského úřadu nebo zaslat poštou. "Aktuálně je papírově doloženo asi 2100 žádostí. Ve způsobu doložení mírně převažuje pošta," uvedla mluvčí.
Pro zájemce o takzvanou kotlíkovou dotaci je v regionu připraveno téměř 900 milionů korun. Kraj novou výzvu k výměně kotlů vyhlásil už koncem června a lidé tak měli celé prázdniny možnost si potřebné podklady připravit. Moravskoslezský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 69 milionů korun, z nichž přispěje v rámci této výzvy na každý kotel částkou 7500 korun, další peníze mohou žadatelé navíc získat například od některých obcí. Do spolufinancování kotlíkových dotací se ve spolupráci s krajem zapojilo 78 obcí, které lidem přispějí od 1500 do 15.000 korun.
Žadatelé v této výzvě mohou získat dotaci na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle výhradně na biomasu, kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla. Z nyní vyhrazené částky by se v kraji, který má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi, mohlo podle předpokladů obměnit asi 8500 kotlů. Každá taková výměna znamená roční úbytek prachových částic v ovzduší zhruba o 100 kilogramů.
Žádosti mohou zájemci podávat na adrese https://kotliky.msk.cz/.
V regionu topí pevnými palivy zhruba 47.000 domácností, přičemž až 24.000 kotlů stále patří mezi nevyhovující. Dosud bylo s pomocí dotací v kraji vyměněno asi 8000 kotlů.
reklama