https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/k-tisice-let-tvorene-kaskade-prichazeji-lide-hledat-klid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: K tisíce let tvořené kaskádě přicházejí lidé hledat klid

4.1.2010 | TICHÁ | MF Dnes
Podobný přírodní útvar jinde v kraji a asi ani v celém Česku nenajdete. V severozápadní části obce Tichá na Novojičínsku, jen pár metrů od silnice, se nachází unikátní travertinová kaskáda. Žádné vodopády tu však nečekejte. Základem přírodní památky je unikátní, tisíce let utvářený travertinový val, po němž protéká potůček pramenící na jihozápadním úbočí Tichavské hůrky. Val je malý přírodní zázrak. „Vznikl srážením a sedimentací uhličitanu vápenatého, na který je protékající potůček bohatý,“ vysvětlila Šárka Slámová z Agentury ochrany přírody a krajiny v Ostravě, která zároveň uvedla, že se jedná o úkaz výjimečný. „Travertinové valy se v kraji nachází i jinde, ale v takovém tvaru žádné.“
 
Unikátnost travertinové kaskády, která byla v roce 1988 vyhlášena přírodní památkou, potvrdil i vedoucí oddělení ochrany přírody a zemědělství krajského úřadu Jan Filgas.

„Je to něco, co nemá obdobu asi nikde jinde v České republice,“ řekl Filgas. Unikátní přírodní útvar potřebuje pravidelnou péči. Zástupci krajského úřadu letos v létě okolí travertinové kaskády opatřili mimo jiné novými zábranami, které mají útvar chránit před nenechavýma rukama návštěvníků.

Ti ale přesto často na unikátní kaskádu sahají, a tak ji poškozují, protože narušují přirozený vývoj horniny. „Travertinovou kaskádu je třeba chránit, protože je to geologický fenomén, který je v Česku velmi výjimečný,“ zdůraznil Jan Filgas. Otázkou je, nakolik lákat k vzácné kaskádě turisty, kteří by jí mohli uškodit.

Místostarosta Tiché, Jiří Adamec, řekl, že v obci by v budoucnu mohl vzniknout orientační systém, který by lidi k travertinové kaskádě, jakož i dalším zajímavostem v Tiché, navedl. V současnosti v přírodní památce, která zatím není známá masám turistů, míří nejčastěji místní. Jak přiznávají, přichází k ní hledat klid a odreagování od trápení. „K prameni se chodím nejen osvěžit, ale taky si odpočinout od starostí,“ řekla před časem jedna z mladých obyvatelek Tiché.

U přístřešku, který chrání pramen, také nejeden návštěvník ochutná vodu z potůčku.

Místo není významné jen svou geomorfologickou hodnotou, ale třeba i z hlediska botanického. Stejně důležité jsou totiž vzácné druhy chráněných mechů, jimiž je val, který okolní terén převyšuje o 10 až 70 centimetrů, porostlý. A v samotném travertinu často zůstávají zbytky živočichů nebo rostlin, ze kterých pak geologové dokážou vyčíst stáří těchto hornin. Území je navíc domovem silně ohroženého mloka skvrnitého.
reklama

 
Markéta Radová, Iva Jalůvková

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist