https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/kaceni-stromy-casto-mizi-zbytecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Kácení: stromy často mizí zbytečně

19.2.2007 | LIBEREC | MF Dnes
Stromy v kraji nekácí jen vichřice, podílí se na tom i lidé a často zbytečně. Stromy přitom pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík, ochlazují klima, zadržují prach, zpevňují půdu i zlepšují psychiku. Naposledy stromům hrozilo velké kácení podél silnic.
 
Stromy produkují kyslík, chladí vzduch v parném létě nebo zadržují vodu v lesích po velkých deštích. Lidé stromy potřebují, ochránit je ale často nedokáží. Naopak ještě vymyslí často i zástupný důvod, aby stromy pokáceli.

I v Libereckém kraji došlo v posledních letech k řadě zbytečným kácením. Některým dalším se také podařilo předejít. Naposledy šlo o kácení stromů podél silnic vyšší kategorie. Česká inspekce životního prostředí uzavřela dohodu s Ředitelstvím silnic a dálnic, která by měla předejít zbytečnému kácení podél silnic.

O kácení musí rozhodnout i ochranáři

„Mělo se za to, že stromy v určitém pásmu u silnic působí jako překážka a že je správce silnice může v rámci bezpečnosti odstranit. Ale i o kácení silničních dřevin musí rozhodnout orgán ochrany přírody,“ uvedla Hana Kolářová, ředitelka libereckého inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Podle ní v Libereckém kraji podobné problémy zatím nenastaly. „A pokud by měly nastat, dohoda s Ředitelstvím silnici a dálnic by jim měla předejít,“ míní Kolářová.

Stromy podél silnic mají podle České inspekce životního prostředí velký význam. „Mají také funkce krajinotvorné, estetické, jsou často biotopem mnoha druhů obratlovců i bezobratlých a důležitou součástí územního systému ekologické stability. Fungují jako biokoridory, větrolamy a protierozní zábrany, ovlivňují mikroklima, čímž brání přehřívání vozovky a omezují oslnění a v neposlední řadě udržují pozornost řidičů, případně naznačují směr pokračování komunikace za horizontem. Proto jsou dřeviny podél komunikací i důležitým bezpečnostním prvkem,“ upozornila Česká inspekce životního prostředí v tiskové zprávě k celému problému. V kraji se zbytečné kácení týká spíše jiných oblastí než dřevin u silnic.

Ještě před třemi lety hrozilo rozsáhlé kácení Lužickým horám, a to kvůli vedení vysokého napětí. Společnost Severočeská energetika si naplánovala přivést energii do Šluknovského výběžku přes Lužické hory. Padesát metrů vysoké stožáry, kolem nich dvaatřicet metrů široký pruh a desítky hektarů pokácených stromů, tak měly Lužické hory vypadat. Projekt ale provázela velká nevole veřejnosti. V únoru před třemi lety nakonec došlo k průlomu. „Přerušili jsme veškeré projektové práce,“ oznámil Ondřej Horák, tiskový mluvčí Severočeské energetiky, že společnost od projektu zatím ustupuje. Úplně vyhráno ale asi není. „Jakmile se začne rozvíjet průmysl ve Šluknovském výběžku, otázku stavby vedení znovu otevřeme,“ dodal.

Lidé zneužívali vichřice

O kácení se v Libereckém kraji mluvilo i v souvislosti se škodami, která napáchala nedávná vichřice. Například v Liberci narazili pracovníci technických služeb na to, že lidé zneužívají situace po vichřici a kácí i stromy, které jim jen vadí a na jejichž pokácení by nedostali povolení. „Někomu se také jen nechce vyřizovat na úřadu formality, někdo ale kácí i stromy, jejichž odstranění odborníci zamítli,“ upozornil mluvčí libereckých technických služeb.

Problémy s kácením měla v Libereckém kraji také firma Lidl. Například v České Lípě kvůli ní padlo sedmnáct stromů, v Sedmihorkách u Turnova se dokonce uskutečnilo jednání mezi vedením firmy a ekology, kteří navrhovali obchody společnosti bojkotovat. V Semilech nyní o problematice kácení dokonce radnice připravila výstavu.
reklama

 
Michael Polák

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist