https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lanovka-uz-nemusi-pres-leto-stat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Lanovka už nemusí přes léto stát

4.7.2006 | KRKONOŠE | MF Dnes
Sedačková lanovka na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou se rozjela do své první letní sezony. Dopravní zařízení, které jako jediné ve středisku do hřebenových partií Krkonoš přepravuje i cyklisty, mohlo dosud jezdit pouze v zimě, protože se správci Krkonošského národního parku obávali ohrožení vzácné přírody v okolí výstupní stanice.
 
„Výstup z lanovky nenavazuje na systém schválených cyklotras, protože nejbližší značená trať je asi kilometr daleko. Lanovkou se na Hnědý vrch také dostane mnohem víc lidí, než kdyby tam museli šlapat pěšky, a to je pro tamní přírodu další zátěž navíc,“ vysvětlil obavy ochranářů ředitel Krkonošského národního parku Jiří Novák.

Ochranáři povolili letní zkušební provoz

Přesto se správci parku po jednáních s peckou radnicí rozhodli své zamítavé stanovisko přehodnotit a letní provoz lanové dráhy na Hnědý vrch letos v létě zkušebně povolit.

„Náš souhlas jsme podmínili tím, že provozovatel lanovky ve spolupráci s obcí a našimi pracovníky zajistí dohled tak, aby cestující neporušovali návštěvní řád a nepoškozovali přísně chráněnou první a druhou zónu národního parku,“ dodal Novák.

Přijatá opatření mají zabránit především tomu, aby cyklisté u výstupní stanice lanovky neodbočovali směrem na úzký turistický chodník k Chalupě Na rozcestí a aby si nájezd na asfaltovou komunikaci kolem Lyžařské boudy nezkracovali zakázanou cestou přes Liščí horu.

„U výstupní stanice jsme rozmístili vizuální zábrany, které cykloturisty upozorní, že by tyto cesty neměli využívat. Informační tabule jim současně poskytnou vysvětlení, proč se tato opatření zavádějí a jaké postihy hrozí při jejich porušení. Dodržování omezení budou kontrolovat pracovníci lanovky, strážci parku i městští strážníci,“ uvedl ředitel provozní společnosti Ski Pec František Vambera.

Lanová dráha na Hnědý vrch, jemuž většina místních obyvatel i častých návštěvníků Pece neřekne jinak než Bramberk, je vítanou letní alternativou k lanovce na Sněžku, která kvůli ochraně přírody nepřepravuje cyklisty. Nejsou tam ani vhodné terény pro rodiny s malými dětmi.

„Na Hnědém vrchu budou mít tyto skupiny návštěvníků ideální nástupní místo pro kratší vyjížďky či vycházky v okolí Pece i pro delší výlety v hřebenových partiích Krkonoš,“ řekl Vambera.

Lanovka v létě vyjíždí v každou celou hodinu

Čtyřsedačková lanovka na Hnědý vrch jezdí v letní turistické sezoně od července do konce září denně od 9 do 16 hodin v každou celou hodinu. V říjnu se její provoz omezí jen na víkendy.

Jízda nahoru nebo dolů vyjde dospělého cestujícího na 40 korun, obousměrná jízdenka na 70 korun. „Letní provoz v dalších letech bude záviset na chování návštěvníků. Pokud budou problémy, může se stát, že nám jej správci parku již nepovolí a lanovka bude muset v letních měsících opět stát,“ upozornil Vambera.
Ivan Truhlička

| MF Dnes
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist