https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/neplatte-zbytecne-za-svetlo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Květy: Neplaťte zbytečně za světlo

8.1.2004 | PRAHA | Květy
Obyčejné žárovky jsou poměrně velký "žrout" peněz. V průměrné domácnosti za rok spotřebují přibližně 500 kWh elektrické energie, jejíž notná část - 92 procent - se přemění v teplo a pouze 8 procent slouží k tomu, abychom viděli.
Poměrně vysokou spotřebu energie doprovází i krátká životnost, která se pohybuje kolem 1 000 hodin. Když žárovka praskne, je to sice k vzteku, pokud doma nemáme náhradní, nicméně takový nákup v daný moment vcelku nebolí. Pár desetikorun se v peněžence vždycky najde. Jenže když se všechno nasčítá, vyjde nás světlo pěkně draho. Je na čase změnit léty zaběhané zvyky.
 
Zářivka, nebo žárovka? V tomhle zápase získávají mnohem víc bodů úsporné zářivky
Obyčejné žárovky jsou poměrně velký "žrout" peněz. V průměrné domácnosti za rok spotřebují přibližně 500 kWh elektrické energie, jejíž notná část - 92 procent - se přemění v teplo a pouze 8 procent slouží k tomu, abychom viděli.
Poměrně vysokou spotřebu energie doprovází i krátká životnost, která se pohybuje kolem 1 000 hodin. Když žárovka praskne, je to sice k vzteku, pokud doma nemáme náhradní, nicméně takový nákup v daný moment vcelku nebolí. Pár desetikorun se v peněžence vždycky najde. Jenže když se všechno nasčítá, vyjde nás světlo pěkně draho. Je na čase změnit léty zaběhané zvyky.

Proč zářivky?
Žárovce Thomase Alvy Edisona, jejíž wolframové vlákno se poprvé rozžhavilo v roce 1879 (odtud tedy žárovka), vyrostla silná a hlavně úsporná konkurence: kompaktní zářivka; dokáže "vyrobit" 4x až 5x více světla na 1 watt příkonu, a je tedy schopna oproti žárovce uspořit 70 až 80 procent energie. Pořizovací cena úsporné zářivky je sice ve srovnání se žárovkou mnohonásobně vyšší (od asi 60 do 450 Kč), odmění se však dlouhou životností; podle typu 3 až 15 let provozu. Opravdu vydrží svítit tak dlouhou dobu?, namítnou pochybovači. Ano, úsporné zářivky jsou vážně na dlouho. Prokázaly to nezávislé spotřebitelské testy, které vystavují zářivky mnohem větší zátěži než běžný provoz ve většině domácností.

Značkové výrobky se vyplatí
Jak podobný test vypadá? Tak třeba pro ověření životnosti se neustále zapínají a vypínají v předem daných cyklech, pro poznání stability při spínání se cyklus zapnout/vypnout výrazně zkracuje, snižuje se a zvyšuje teplota okolního prostředí. To a ještě mnohem víc například měření náběhu na plný světelný tok, měření svítivosti po 3 000, 6 000, 12 000 i 15 000 hodinách se opakuje až do "odpadnutí" zářivky. Dlužno dodat, že se od každého typu zkouší 5 výrobků a do hodnocení se promítá, jestli zatěžkávací zkoušky přežily všechny kusy, či zda některý z nich selhal. Značkové zářivky skutečně dosahují špičkových časů provozu, jež výrobci deklarují, problémy se pojí k neznámým výrobkům, které jsou často nabízeny v různých akcích. Chcete-li dobrou radu, neváhejte a vyměňte žárovky za zářivky. Čím dříve to uděláte, tím dříve začnete spořit energii i rodinné finance a alespoň částečně tak vykompenzujete zdražení elektřiny.

Víte, že...
...kdyby 4 miliony domácností u nás vyměnily jednu 100wattovou žárovku za 23wattovou zářivku, za rok by tak ušetřily elektrickou energii v přibližné hodnotě 1 miliarda Kč a zamezily by emisím 350 000 tun "skleníkového" plynu CO 2, což se pro srovnání rovná odstavení 365 000 automobilů na 1 rok?

Klady a zápory

Běžná žárovka
+ nízká pořizovací cena
- vysoká spotřeba energie (asi 92 % energie se přemění v teplo)
- krátká životnost, asi 1 000 hodin (odpovídá přibližně 1 roku provozu)
- vysoká povrchová teplota žárovky (riziko popálení)

Úsporná zářivka
+ dlouhá životnost (běžně od 3 000 do 15 000 hodin podle typu, což odpovídá 3 až 15 rokům provozu)
+ úspora energie (oproti žárovce spoří 70 až 80 % energie)
+ dostupnost v různých odstínech světla
+ nízká povrchová teplota
- vyšší pořizovací cena od asi 60 do 450 Kč (vložené prostředky se vrátí zpět za 0,5 až 1,6 roku)
- větší rozměry v porovnání se žárovkou (zejména u vyšších příkonů)

Životnost
Délka životnosti zářivek je uvedena na obalu. V nabídce jsou výrobky s životností od 3 000 do 15 000 hodin, což přibližně odpovídá 3 až 15 rokům provozu (při průměrné době svícení 3 hod. denně). Pro srovnání: životnost klasické žárovky je asi 1 000 hodin, tedy 1 rok. Vyplatí se dávat přednost značkovým výrobkům s co nejdelší životností.

Vybíráme úspornou zářivku
Úsporné zářivky se vyrábějí v mnoha tvarech a variantách. Existují speciální reflektorové zářivky, zářivky podobné klasické žárovce, kruhové zářivky a další různé tvary. Typem závitu odpovídají klasickým žárovkám E27 a E14. Máte-li doma svítidlo se stmívačem, žádejte v obchodě zářivku se speciálním, odděleným elektronickým předřadníkem.

Odstín (barva) světla
Úsporné zářivky se nabízejí v několika odstínech světla, přesněji řečeno v teplotách chromatičnosti (udává se v kelvinech, K):
* teple bílý odstín (2 700 K, typové označení 827), navozuje příjemnou atmosféru (blíží se světlu žárovky); doporučuje se do obývacího a dětského pokoje a ložnice
* chladnější odstíny bílé (3 000 až 4 000 K, typové označení 830, 840), pocitově neutrální osvětlení; doporučuje se všude, kde je nutné kvalitní podání barev a dostatečné osvětlení pracovních ploch, například kuchyně, pracovní stoly
* odstín blížící se dennímu světlu (asi 6 000 K, typové označení 860, 865) aktivizující namodralé osvětlení; doporučuje se pro takzvané denní, je vhodné i do koupelny

Příkon
Úsporné zářivky vydávají stejné množství světla jako běžné žárovky, avšak při 4x až 5x nižší spotřebě elektrické energie. Abyste byli spokojeni s množstvím světla, doporučujeme používat následující hodnoty příkonu (pro lepší názornost srovnání s klasickou žárovkou):

Žárovka (Zářivka)
25 W (7 až 9 W)
40 W (11 W)
60 W (15 W)
75 W (18 W)
100 W (23 W)
reklama

 
Ida Rozová

| Květy

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist