https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/prazane-se-kvuli-slunci-dusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Pražané se kvůli slunci dusí

11.6.2003 | PRAHA | MF Dnes
V pražských ulicích je právě teď nebezpečněji než jindy. Vedro spolu se špatným ovzduším v metropoli je vražedná kombinace, která dokáže položit i zdravé lidi.
 
Tak zle v ulicích metropole už dlouho nebylo. Pražané teď totiž mimo jiné i kvůli intenzivnímu slunečnímu záření dýchají mnohem horší vzduch než jindy. Jak je to možné? Jednak se právě touto dobou nejrušněji buduje a staví, takže ulice jsou plné prachu a jednak zplodiny z dopravy reagují se slunečním zářením a vzniká nebezpečný přízemní ozon. "Už jsme vyhlásili výstrahu lidem, protože byly překročeny limity pro hladinu ozonu. Nejhorší situace je denně odpoledne mezi druhou a čtvrtou hodinou," řekl Josef Keder z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu. Ozon lidi dusí Proti ozonu, který vadí hlavně lidem s dýchacími potížemi, přitom není obrana. "Jediné, co se dá poradit, je, že by lidé neměli odpoledne moc chodit po venku v dopravně rušných ulicích a neměli by provozovat žádné vytrvalostní sporty pod širým nebem," krčí rameny Josef Keder. Podle alergoložky Hany Štenclové je ozon nebezpečně dráždivá látka pro průdušky, která je nutí ke kašli. Člověk se vlastně jeho vlivem začne dusit. "Když už není možné ovlivnit to, co dýcháme venku, měl by si člověk aspoň hýčkat prostředí, které má doma. To znamená nekouřit si tu a citliví lidé si mohou pořídit třeba čističku vzduchu," uvedla lékařka. Druhý problém: prach Ve vzduchu kromě ozonu víří kilogramy prachu z rozestavěných budov. Potíž je, že ten na sebe nabaluje i rakovinotvorné látky. Řešení je přitom jednoduché: víc uklízet metropoli. Jenže na to nejsou v městské kase peníze. Magistrátní politici sice na jaře, poté, co průzkumy ukázaly, že Pražané dýchají nejhorší vzduch v zemi, slíbili, že bude kropení ulic častější, splnění slibu je však zatím v nedohlednu. "Letos na to nejsou bohužel vyčleněny peníze v rozpočtu," řekl radní Miloš Gregar, který má na starosti otázky životního prostředí ve městě. Jediné pokropení pražských ulic totiž přijde na 150 tisíc korun. A žádná přesná pravidla, kdy kropit, neexistují. "Děláme to tehdy, když teplota několik dní po sobě překračuje 25 stupňů Celsia. Mlžíme ale jen jednou denně, a to centrum města a ty ulice, kudy chodí hodně lidí a kde zároveň chybí zeleň. Například Vinohradskou, Budějovickou či Strossmayerovo náměstí," řekl Libor Sosnovec z Technické správy silnic. Letos však zatím silničáři rosili ulice v centru jen šestkrát a celou Prahu jen jedinkrát. Častější úklid Prahy a rosení ulic je přitom tou nejjednodušší cestou, jak usnadnit lidem v metropoli dýchání. "Je to tak - město se špatně uklízí. V Paříži jsem přitom viděl, jak se každé ráno vypustí z kanálů voda, aby spláchla nahromaděné nečistoty z ulic," řekl hydrometeorolog Jaroslav Šantroch.
reklama

 
Lenka Petrášová

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist