Právo: V sítích uvízli skorci, ledňáčci a konipas horský
3.10.2005 | JIHLAVA | Právo
K Evropskému festivalu ptactva a Světovému dni zvířat se znovu připojili o víkendu i milovníci přírody v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. V Jimramově na Žďársku se vypravili chytat a kroužkovat ptáky.
V mrazivém, ale prosluněném sobotním ránu se u bývalé školy U sv. Jana v Jimramově schází skupina dospělých i dětí. S Jaromírem Čejkou ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se vypravují sledovat při práci ornitology. Ti natáhli na řekách Fryšávce a Svratce nárazové sítě, do kterých chtěli chytit a potom zájemcům ukázat hlavně ledňáčky říční a skorce vodní.
Nejprve se skupinka v maskáčích s dalekohledy a fotoaparáty vydává proti proudu Fryšávky ke starému mostu U Sóla. Tady už na ně čeká ornitolog Jiří Necid s několika váčky, ve kterých je ukrytý vzácný úlovek. V síti natažené přes Fryšávku uvízli čtyři skorci vodní, jeden ledňáček a dokonce i konipas horský. „Podařilo se nám do jedné sítě chytit všechny tři druhy, které jsme předpokládali, že tady budou. To jsme ani nečekali,“ zhodnotil Čejka.
Před vyjmutím chycených ptáků z váčků si ornitologové připravují kroužky. Pro každý druh jiný typ, podle velikosti odpovídající noze ptáka. Potom už následuje kroužkování, krátké pózování pro fotografy a vypuštění ptáků na svobodu. Skorec a ledňáček jsou mimo vodní druhy naši jediní ptáci, kteří se potápí za potravou. Zatímco ledňáček loví ryby, skorec se živí vodním hmyzem. Oba ptáci jsou výjimeční a mají svoje zvláštnosti.
„Podle toho, jak nese ledňáček rybu v zobáku, lze usuzovat, jestli si ji ulovil pro sebe nebo ji nese mladým ledňáčkům v noře. Pokud nese rybičku hlavou ven ze zobáku, tak je to neklamná známka, že je nablízku hnízdo. Naopak když mu ze zobáku kouká ocásek ryby, tak ji co nevidět pozře sám,“ zmínil jednu ze zajímavostí Jaromír Čejka.
Skorec vodní nezůstává co do neobvyklosti za ledňáčkem o nic pozadu. Na rozdíl od ledňáčka se ale nevrhá za potravou střemhlavým letem do vodního proudu. Při hledání potravy běhá v říčním proudu po dně řeky nebo potoka. Vzhledem k tomu má také uzpůsobený zrak.
„Má dvoje víčka a jedna jsou průhledná. Ta když zavře, tak může běhat pod vodou a přitom dobře vidí. Je to takový ptačí potápěč. Ta víčka mu slouží jako potápěčské brýle,“ vysvětlil František Faktor.
Od nárazové sítě natažené přes Fryšávku vyrazila výprava k dalšímu stanovišti u Krausova mostu na Svratce. Sem přišli ve chvíli, kdy v síti uvíznul ledňáček. Nepřišli tedy ani o ukázku mnohdy nesnadného vyplétání chyceného ptáka ze sítě.
Festival ptactva se v Jimramově povedl a nikdo určitě nelitoval, že se s ornitology vypravil k nárazovým sítím.
„Děti mají zájem o přírodu, tak podobné akce navštěvujeme asi dvakrát ročně. V Jimramově jsme poprvé, ale opravdu se to vydařilo,“ uvedl Jan Rousek z Popůvek u Brna.
Ivan Lidmila
reklama
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk