https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/10-let-od-orkanu-kyrill-a-lesy-se-jiz-opet-zelenaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: 10 let od orkánu Kyrill a lesy se již opět zelenají

17. ledna 2017 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
V noci z 18. na 19. ledna 2007 se přes naše území přehnal vítr tak silný, že ho meteorologové mohli označit jako orkán. Dostal jméno Kyrill. Poničil krkonošský les na bezmála 4 000 hektarech. Celkem bylo poškozeno 87 733 m3 dřeva, tedy objem standardně plánovaných ročních těžeb Správy KRNAP. S odstupem 10 let lze říci, že intenzivním úsilím v roce 2007 a starostlivou péčí lesníků v dalších letech se na postižených lokalitách opět zelená nový les.

Polská meteorologická stanice na vrcholku Sněžky v noci ze 17. na 18. ledna 2007 zaznamenala rekordní rychlost větru 60 m/s, tj. 216 kilometrů za hodinu. „Orkán provázel silný déšť, sněžení a silná bouře. V Krkonoších způsobil škody prakticky po celém území. Nejvíce ale řádil ve východních Krkonoších, zejména v okolí Horní Malé Úpy,“ vzpomíná ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Celkem bylo poškozeno 87 733 m3 dřeva na 3 903 hektarech. Na 120 hektarech byl les zcela srovnán se zemí, na dalších 575 hektarech zbyla zhruba polovina stromů. Na zbytku poškozeného území se jednalo o jednotlivé polomy,“ vypočítal škody Hřebačka. Náklady na likvidaci kalamity činily 42 697 000 korun.

S likvidací kalamity započali lesníci okamžitě. V souladu s Plánem péče zůstalo 6 590 m3 dřeva ošetřeno proti kůrovci v lese, aby poskytlo živnou půdu přirozené obnově zasažených lokalit. Většinu poškozených ploch lesníci cíleně nezalesňovali, ale využili přirozenou obnovu, tedy mladé stromky, které se v daném místě již před Kyrillem rostly. Dosazovali jen dřeviny, které v druhové skladbě chyběly, tj. jedle a listnaté dřeviny. Postižené lokality byly tzv. přirozenou obnovou a doplněním chybějících druhů dřevin dle optimální druhové skladby dané Plánem péče znovu zalesněny během prvních 5 let po orkánu. Stabilitu lesníci Správy KRNAP nadále zvyšovali prořezávkami a probírkami v letech 2010–2014. Dnes na někdejších kalamitních plochách rostou stromové kultury odolnější proti živelním pohromám. Lesníci tak započali obnovu orkánem poničeného lesa a svou činností jen zrychlili to, co by příroda dokázala sama, ale v delším časovém horizontu.

Živelné pohromy se v našich horách čas od času prohánějí a prohánět budou. Je však dobrou zprávou, že zdejší příroda si s narušením své rovnováhy dovede účinně poradit téměř bez pomoci člověka.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist