https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/200-milionu-na-okamzitou-pomoc-zaplavenym-domacnostem.humanitarni-organizace-se-dohodly-na-spolecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR : 200 milionů na okamžitou pomoc zaplaveným domácnostem. Humanitární organizace se dohodly na společném postupu

Humanitární organizace ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR začnou lidem zasaženým povodněmi rozdělovat finanční pomoc. Celkově jim na účty v prvním kole pošlou 200 milionů korun, které rozdělí více než 3 800 domácnostem navštíveným v uplynulých týdnech jejich terénními týmy. Každá domácnost zaplavená v obytném prostoru tak získá podporu 50 tisíc korun určených na pokrytí nejnutnějších potřeb. Zbytek prostředků plánují využít na další fáze obnovy pro nejvíce postižené.

Organizace se dohodly na společném postupu, aby zajistily, že se pomoc dostane spravedlivě maximálnímu počtu nejhůře zasažených domácností. V uplynulých týdnech navštívily jejich terénní týmy povodněmi zasažené domácnosti, u kterých hodnotily míru poškození a základní sociální a ekonomickou situaci. Finanční pomoc nyní půjde domácnostem s vyplaveným obytným prostorem, které přišly o vybavení nebo o místo k bydlení.

„Stejně jako při předchozích katastrofách v Česku pro nás byla priorita nejenom rychle začít poskytovat humanitární pomoc, ale zajistit, aby se pomoc dostala do všech zasažených oblastí. Všechny na místě pomáhající nevládní organizace od začátku úzce spolupracovaly, teď jsme dospěli k dohodě o společném postupu při výplatě okamžité finanční pomoci. Šlo nám o to, abychom využili naše lidské i finanční kapacity co nejefektivněji, a dostali peníze k lidem. A to se podařilo,” říká Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

Zasažené domácnosti navštěvovali pracovníci a dobrovolníci pěti zapojených organizací v rámci poskytování první pomoci a krizové intervence v úzké koordinaci s Hasičským záchranným sborem. Finanční pomoc budou vyplácet Člověk v tísni, Charita, ADRA a Diakonie, každý podle svých možností tak, aby se pomoc dostala do všech zasažených obcí.

„Ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem jsme se posunuli na novou úroveň. Minulé povodně a další živelní katastrofy nás v mnohém vycvičily. Zkušenosti z minulých povodní a katastrof nám ukázaly, jak je důležitá účinná spolupráce,“ říká Jakub Líčka z Charity Česká republika.


50 tisíc korun na pokrytí nejnutnějších potřeb

Největší díl pomoci bude směřovat do Moravskoslezského kraje, kde vyplatí pomoc více než 2 300 domácnostem, v Olomouckém a Zlínském kraji pak víc než 1 500 domácnostem. Každá domácnost zaplavená v obytném prostoru tak získá podporu 50 tisíc korun určených na pokrytí nejnutnějších potřeb, jako je vybavení kuchyně nebo nákup paliva pro přečkání zimy.

Se zasaženými lidmi začnou terénní týmy tento týden podepisovat jednoduché darovací smlouvy a peníze posílat na jejich účty. V případě, že lidé nemají zřízený bankovní účet, dostanou dar jinou formou výplaty. V některých obcích proběhnou šetření v nejbližších dnech.

„V případě mimořádných událostí, jako jsou letošní záplavy, platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Proto jsme na platformě nejvýznamnějších nevládních organizací, které sbírají peníze od dárců a pomáhají také přímo v zasažených oblastech, došli k rozhodnutí o poskytnutí první finanční pomoci 50 000 korun více než 3 800 domácnostem zasaženým povodní. Při vyplácení budeme postupovat koordinovaně tak, aby finanční pomoc byla spravedlivá a nikoho neznevýhodňovala,” říká Dalibor Hála z Diakonie ČCE.


Další fáze pomoci

V další fázi pomoci se organizace zaměří na poskytování psychologické pomoci, sociální podpory nebo poradenství s vyřízením dávek od státu. Do více zasažených domácností se budou terénní týmy vracet. Budou sbírat podrobnější data o poškození, výši vyplacených pojistek, úsporách, pomoci rodiny a přispějí jim většími částkami v řádu desítek až stovek tisíc korun.


30 kamionů potravin do zasažených oblastí

V uplynulých týdnech nevládní organizace dopravily do skladů v zasažených oblastech víc než 30 kamionů potravin, 250 tisíc litrů pitné vody, přes 35 tisíc litrů Sava a další materiální pomoc v hodnotě víc než 44 milionů korun. Domácnostem také zapůjčily 1 400 vysoušečů.

Pouze přes zmíněné organizace se do pomoci zapojilo více než 700 pracovníků a 2 700 dobrovolníků. Na krizových linkách pak od začátku povodní jejich pracovníci vyřídili přes 1 500 hovorů.

„Do zasažených oblastí jsme vyslali přes 400 našich členů a dobrovolníků a jsme rádi, že se na naši výzvu přihlásila další skoro tisícovka občanů. Český červený kříž se zaměřil hlavně na poskytování psychosociální podpory, dovoz materiální pomoci a léků, podporu štábní činnosti a další humanitární pomoc. Pomáháme hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, ale i na Novojičínsku – tedy v oblastech, které byly povodní zasaženy nejvíce. K pomoci zasaženým oblastem se zapojily i naši partneři – Rakouský ČK a Slovenský ČK. V nadcházející fázi pomoci využijeme finanční prostředky z veřejné sbírky na pomoc s obnovou domovů a infrastruktury. Veřejná sbírka již přesáhla 30 mil. Kč a všem za podporu děkujeme,“ říká Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

„Zapojení tak velkého počtu dobrovolníků je pro nás důkazem neuvěřitelné solidarity a ochoty pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba. Ať už šlo o jednotlivce – třeba i s tělesným postižením, sehrané skupiny z firem, nebo také cizince, kteří přicestovali s úmyslem pomoci. Všem patří naše hluboká vděčnost. Každá ruka a každá hodina dobrovolnické práce znamená obrovský rozdíl pro zasažené rodiny, které se díky nim mohou postupně vrátit do běžného života,“ uvádí Radomír Špinka, ředitel humanitární organizace ADRA.


Lidem z demolic nemohou humanitární organizace zajistit plnou pomoc

Na organizacích pracujících v terénu nemůže ležet celá tíha pomoci domácnostem, které přišly například o dům, na který měly špatnou pojistku. Tyto rodiny, a jsou jich minimálně desítky, se bez širší pomoci octnou v těžko řešitelné situaci.

Humanitární organizace nemají dobrou zkušenost s rozdělováním pomoci bez jasných vodítek, zvlášť v menších obcích, kde i dobrá vůle starostů může bez transparentní metodiky mezi lidmi napáchat škodu.

Při větších katastrofách mají naopak dobrou zkušenost s programy na obnovu obydlí, jako byl například program Živel po ničivém tornádu na Moravě. Všechny rodiny, které přišly o bydlení, jsou ve složité situaci před zimou a jistě by ocenily, aby mohly plánovat své další kroky s ohledem na parametry pomoci s obnovou bydlení.


Jednotlivé organizace se věnují různým druhům pomoci:

Diakonie ČCE: „Diakonie pomáhá na Jesenicku monitorováním škod, zjišťováním potřeb zasažených obyvatel, vypůjčováním vysoušečů a následnou finanční podporou. Poskytujeme také krizové intervence a pomáháme zasaženým po psychosociální stránce. Naše pomoc bude pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba a jak naše kapacity dovolí. Děkujeme každému, kdo s námi pomáhá," říká Veronika Popelková, hlavní koordinátorka pomoci Diakonie ČCE v Olomouckém kraji.

Člověk v tísni: „Pro Člověka v tísni platí princip, že peníze nedáváme domácnostem jako odškodné, ale sestavujeme s lidmi plán obnovy, snažíme se nimi vše promyslet znovu a lépe, což jim pomáhá i psychicky,“ říká Marek Štys, vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni.

Charita Česká republika: „Působíme plošně zejména na Jesenicku a na Krnovsku. Oba regiony dobře známe, dlouhodobě zde odvádí sociální práci Charita Jeseník (a nyní, po povodních, tu poskytuje a organizuje masivní humanitární pomoc Arcidiecézní charita Olomouc) a Charita Krnov (s podporou Diecézní charity ostravsko-opavské). Do humanitární pomoci těmto regionům se ovšem dle možností zapojily i další Charity z Čech a Moravy. Kromě toho se Charity angažovaly také při rozsahem menších povodních v jižních Čechách a na Liberecku.
Dalším způsobem je poskytování psychosociální pomoci v terénu a naše celostátní krizová telefonní linka, provozovaná Charitou Blansko,” říká Jakub Líčka, generální sekretář Charity Česká republika.

Nadace Via: „Nadace Via vyhlásila po dohodě se starosty sbírky na pomoc konkrétním obcím z Jesenicka, Bruntálska a Novojičínska. Přes portál Darujme.cz darovali lidé obcím zatím 16,5 milionu korun, jejichž rozdělení si koordinují přímo obce. Prostředky budou použity na přímou pomoc rodinám nebo na obnovu infrastruktury,” říká Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via.

Donio: „Na Donio jsme k 2.10. schválili dohromady přes 100 sbírek, na které dárci doposud přispěli více než 60 000 000 Kč. Sbírky zakládají jak jednotlivci, kterých se povodně osobně dotkly, tak neziskové organizace, které pomáhají přímo v zaplavených oblastech. Současně jsme na Donio založili také obecnou sbírku na pomoc lidem postiženým povodněmi, kam aktuálně přes 7 500 dárců zaslalo přes neuvěřitelných 8 300 000 Kč. Tyto dary z obecné veřejné sbírky budou přerozděleny mezi jednotlivé neziskové organizace a budou využity na pomoc rodin z nejzasaženějších oblastí,” říká David Procházka, zakladatel Donio.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist