Veronika Hešíková "> 5G jako cesta k chytrým městům. Podpoříme pilotní aplikace osmi projektů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/5g-jako-cesta-k-chytrym-mestum.podporime-pilotni-aplikace-osmi-projektu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: 5G jako cesta k chytrým městům. Podpoříme pilotní aplikace osmi projektů

2. prosince 2022 | MMR ČR
Autor: Veronika Hešíková, tel: 705 894 932
Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne dotaci z Národního plánu obnovy na prvních 8 projektů zaměřených na rozvoj pilotních aplikací využívajících technologii 5G v prostředí českých měst. Díky tomu budou sítě páté generace fungovat v oblastech bezpečnosti veřejných prostranství, elektronického zdravotnictví, městské mobility a monitorování dopravy i vzdělávání.

„5G sítě nejsou jen o tom, že díky nim můžeme na mobilech sledovat streamovaná videa ve špičkové kvalitě. Vysoká rychlost a stabilita připojení spolu s obří výpočetní kapacitou umožňují rozvoj měst v rámci konceptu Smart Cities,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

S cílem ukázat možnosti praktického využití 5G sítí podpoří Ministerstvo pro místní rozvoj z dotační výzvy osm projektů. Ty vzešly ze soutěže nazvané 5G pro 5 měst, která se uskutečnila v minulém roce. Města, která v soutěži zaujala, získají z Národního plánu obnovy finance pro své pilotní projekty. Je mezi nimi Bílina, Jeseníky, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem.

Plzeň bodovala s projektem optimalizace dopravy díky přenosu informací v reálném čase. Město Bílina se zaměřilo na bezpečnost ve městě, dopravní situaci a parkování, Ústí nad Labem zase na městský kamerový bezpečnostní a kontrolní systém. Jeseník se věnuje dronovému centru i asistenčním a telemedicínským službám. Karlovy Vary kladou velký důraz na získávání informací o dopravě a bezpečnosti lázeňské oblasti. 

Další navazující výzvu otevřenou pro města a obce v celé České republice plánuje ministerstvo vyhlásit během prvního čtvrtletí příštího roku.

Z hlediska měst jsou 5G sítě klíčovým infrastrukturním prvkem a katalyzátorem široké řady technologických a procesních inovací. Umožňují například digitalizaci pracovního a vzdělávacího prostředí. Využití najdou při online poskytování a zpracování informací, a tím pádem při zvyšování efektivity styku občanů s úřady. 

Technologie 5G umožňuje městům instalaci senzorických sítí potřebných například pro měření kvality ovzduší a vody, ochranu majetku nebo monitoring naplněnosti odpadních nádob. Bez moderních sítí by nebylo možné ani plnohodnotně využívat městské kamerové systémy. Ultrarychlé připojení je klíčové také pro rozvoj autonomních vozidel a optimalizaci nebo automatizaci řízení dopravy ve městech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist