Romana Šonková "> Akce k Mezinárodnímu dni STOP přepravě zvířat vyzývá k zákazu exportu živých zvířat po vzoru Velké Británie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/akce-k-mezinarodnimu-dni-stop-preprave-zvirat-vyzyva-k-zakazu-exportu-zivych-zvirat-po-vzoru-velke-britanie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CIWF Česko: Akce k Mezinárodnímu dni STOP přepravě zvířat vyzývá k zákazu exportu živých zvířat po vzoru Velké Británie

14. června 2024 | CIWF Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Devátý ročník Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ mobilizuje veřejnost po celém světě a upozorňuje politiky na krutý obchod s živými hospodářskými zvířaty. Každý rok se na cestu po silnicích, železnicích, přes moře nebo letecky vydávají nedobrovolně miliony hospodářských zvířat. Mnohdy celé dny či dokonce týdny putují z jednoho kontinentu na druhý. Jen z Evropy se jich vyváží více než čtyři miliony. Během cest jsou natěsnaná na malém prostoru a musí často snášet extrémní teploty, hlad a žízeň, což jim způsobuje obrovský stres a utrpení. To je potřeba změnit.

Zvířata mohou být při transportu také vystavená různým pohromám, jako je požár, potopení lodi, propuknutí nákazy a dopravní zácpa. Například v nedávné době byla loď MV Bahijah kvůli konfliktu na Středním Východě vrácena zpátky do Austrálie. 16 000 krav a ovcí muselo na její palubě strávit několik měsíců v hrozných podmínkách. Navíc po příjezdu do zemí, ve kterých neplatí evropské zákony na ochranu zvířat během porážky, čeká zvířata nehumánní, bolestivé umírání.

Před několika týdny zavedla Velká Británie zákaz vývozu živých zvířat na výkrm a porážku. Austrálie oznámila, že její export živých ovcí po moři bude od roku 2028 zakázán. Nový Zéland zavedl zákaz vývozu živých zvířat v dubnu 2023, (momentálně je však zákaz v ohrožení, jelikož nová koaliční vláda slíbila jeho zrušení). Federální soud v Brazílii loni rozhodl, že se z tamních přístavů nesmí vyvážet živá zvířata. Vlády v těchto zemích reagovaly na kampaně organizací na ochranu zvířat a jejich příznivců po celém světě. Je načase, aby se věci daly do pohybu i jinde.

„Slíbená důkladná revize evropské legislativy na ochranu zvířat vzbudila naději, že zákaz vývozu živých zvířat bude zaveden v dohledné době také v Evropské unii. Evropská komise však tuto příležitost v loňském roce promarnila. Navrhla jen nedostatečné úpravy stávajících pravidel přepravy zvířat,“ stěžuje si Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Přitom nedávno zveřejněná zpráva organizací CIWF a Eurogroup for Animals odhalila skutečně znepokojivé podrobnosti o tom, jaké utrpení musí každoročně vytrpět 44 milionů krav, ovcí a prasat. Jejich cesty mohou trvat až tři týdny a končit v Brazílii, Vietnamu či Nigérii.

„Poselství Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ je jasné – vyzýváme právě zvolený Evropský parlament, budoucí Evropskou komisi a také všechny vlády po celém světě, aby ukončily tento hrůzný a zbytečný obchod. Obchodovat lze místo toho s masem a masnými produkty,“ dodává Šonková.

Lidé mohou toto poselství podpořit sdílením videa na sociálních sítích s hashtagy #BanLiveExports a #STOPPřepravěZvířat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist