https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/analyza-o-stavbe-dalnice-ci-bytoveho-domu-rozhoduji-urady-roky-lide-maji-na-pripominkovani-jen-tydny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelený kruh: Analýza: o stavbě dálnice či bytového domu rozhodují úřady roky, lidé mají na připomínkování jen týdny

27. března 2017 | Zelený kruh
Zelený kruh podrobně analyzoval průběh rozhodování úřadů u dvou odlišných staveb – dálnice D8 a bytový dům v Praze. V podobě tzv. infografiky dnes analýzy zveřejnil. Vyvracejí přitom tvrzení některých politiků, že připomínky občanů schvalování staveb zdržují a komplikují.

Právě údajným zdržováním staveb vysvětluje několik poslanců, včetně těch z vládní koalice, svůj návrh na vyloučení občanů z rozhodování o stavbách v jejich okolí. Analýzy dvou různých typů staveb, dálnice v chráněném území a domu ve velkém městě, tuto jejich domněnku vyvracejí.

Schvalování dálnice D8 v Českém středohoří začalo v roce 1995 a dodnes neskončilo. Výstavba začala před deseti lety a od konce loňského roku je dálnice zatím ve zkušebním provozu. Zákonné lhůty k připomínkování účastníky řízení – vlastníky, občanskými spolky aj. – činily nanejvýš měsíc. Navzdory připomínkám a obavám veřejnosti byla dálnice schválena sesuvným územím. K sesuvu přitom skutečně v červnu 2013 došlo. Ten způsobil tříleté zdržení dostavby dálnice a zhruba miliardovou finanční ztrátu. Souběžné soudní spory přitom neměly žádný významný vliv na délku rozhodování úřadů, ani na dobu výstavby dálnice.

Analýza rozhodování o stavbě velkého bytového domu v Praze 8 přinesla podobné zjištění. Územní a stavební řízení trvala dohromady přes dva roky. Na připomínky účastníků řízení – včetně veřejnosti – zákon pamatoval lhůtami v celkovém součtu 87 dní. Také v tomto případě probíhá soudní spor bez přiznaného odkladného účinku, takže neměl žádný vliv na délku rozhodování.

Analýzy ukazují, že zákonné lhůty pro vyjádření platí stejně pro všechny účastníky a nelze je překročit. Na celkové délce rozhodování se tak podílejí minimálně. Úřady naopak zákonné lhůty běžně překračují a protahují tak rozhodování i o několik let. Úředníci se totiž nevyznají v komplikovaných pravidlech s řadou výjimek, které se navíc často mění. Pokud by novela stavebního zákona znemožnila úřadům získávat důležité informace od občanů, rozhodovalo by se jim ještě obtížněji a dělaly by více chyb. Zrušení veřejné kontroly by navíc otevřelo větší prostor pro korupci.

Příčiny zdržování staveb stručně ukazuje naše další infografika (http://bit.ly/infolistEIA).

Citace Daniela Vondrouše, ředitele a legislativního experta Zeleného kruhu: „Naše analýzy konkrétních řízení o povolování dvou staveb prokazují, že za průtahy v rozhodování nemohou občané, ale především úřady, které nedodržují lhůty a často dělají chyby, nebo i samotní investoři, kteří včas nedodávají všechny potřebné podklady. Návrhy některých poslanců na vyloučení lidí z rozhodování jsou tak nelogické a naopak mohou situaci jen zhoršit.“
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist