Jindřich Petrlík "> Arnika docílila zpřísnění podmínek pro sanaci dioxinů ve Spolaně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-docilila-zprisneni-podminek-pro-sanaci-dioxinu-ve-spolane
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Arnika docílila zpřísnění podmínek pro sanaci dioxinů ve Spolaně

V neratovické Spolaně začala sanace zemin a stavebních materiálů kontaminovaných <a href="http://www.dioxin.cz/odiox.shtml">dioxiny</a>. Arnika v průběhu procesu vydávání integrovaného povolení (IP) pro společnost BCD CZ, a. s. docílila zpřísnění některých podmínek pro průběh dekontaminace v zájmu vyšší ochrany životního prostředí v okolí chemičky. “Bylo to maximum, jehož šlo v současnosti dosáhnout, a proto jsme se rozhodli projekt, který by měl zlikvidovat jednu z nejzávažnějších ekologických zátěží v zemi, dále neblokovat a neodvolali jsme se proti vydanému rozhodnutí,” řekla Mgr. Hana Kuncová, vedoucí kampaně <a href="http://spolana.arnika.org">“Stop nebezpečí ze Spolany”</a>. Na vyčištění od rtuti a dioxinů ještě ve Spolaně čeká objekt staré amalgámové elektrolýzy.

Za nejdůležitější změny projektu k lepšímu oproti původnímu návrhu Arnika považuje to, že:
<p>
1) odpad (textil a dřevo) v množství přibližně 52 tun, které Spolana požadovala rovnou spalovat, aniž by byly dekontaminovány, budou dle vydaného IP dekontaminovány nespalovací technologií a použity ke zpětnému zásypu v rámci terénních prací
<p>
2) bude prováděno měření emisí <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=288350">DDT</a> do ovzduší, a to 2x ročně
<p>
3) byl snížen limit pro dioxiny (PCDD/F) ve vypouštěné vodě ze speciální čističky odpadních vod do kanalizace Spolany na 2,5 ng/l z původních 5 ng/l
<p>
4) bude prováděn monitoring emisí rtuti (Hg) a jejích sloučenin do ovzduší. V žádosti o vydání IP nebyl vůbec plánován. Arnika dosáhla toho, že bude prováděno měření rtuti a jejích sloučenin v emisích do ovzduší 2x v prvním měsíci po zahájení provozu a dále 1x za 6 měsíců.
<p>
Celkově se bude jednat o unikátní projekt na území České republiky, který odstraní jednu z nejhorších a nejznámějších ekologických zátěží – tzv. dioxinové objekty ve Spolaně Neratovice. Během procesů EIA a IPPC však nebyla technologie BCD srovnána s jinými komerčně využívanými nespalovacími technologiemi. “I nadále považujeme za velký nedostatek projektu fakt, že se veřejnost, samotná Spolana a ani stát jako investor sanace nedoví, zda byla vybrána opravdu ta nejlepší dostupná technologie,” vrátila se k průběhu schvalovacího procesu Kuncová.
<p>
Vlivem propojení technologie BCD s firmou SITA nepůjde čistě o nespalovací technologii, protože určitá část odpadů bude spálena ve <a href="http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/ostrava/">spalovně v Ostravě</a>, ve které je SITA spoluvlastníkem. Arnika se během celého schvalovacího procesu projektu snažila, aby množství spalovaného odpadu bylo co nejmenší “Největším překvapením během procesu o vydání integrovaného povolení byl návhr, že by mělo být spalováno dalších přibližně 52 tun kontaminovaných odpadů,” uvedl RNDr. Jindřich Perlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Hlavním zastáncem tohoto návrhu byla Spolana. “Naštěstí se nám podařilo tomuto nesmyslnému spalování zabránit. Není to žádné řešení dioxinové zátěže, protože nebezpečné dioxiny a další toxické látky se, zjednodušeně řečeno, během spalovacího procesu pouze přesouvají ze spalovaného odpadu do popílku a do emisí do ovzduší. <a href="http://spalovny.arnika.org">Spalování odpadů</a> s obsahem dioxinů a dalších <a href="http://arnika.org/dioxin/clanky.shtml?x=208407">perzistentních organických látek</a> nepreferuje ani <a href="http://bezjedu.arnika.org/clanky.shtml?x=208406">Stockholmská úmluva</a>, kterou Česká republika ratifikovala,” dodal Petrlík. I přes tento úspěch Arniky se bude část odpadů z likvidace zátěže pálit.
<p>
Rovněž problematika rtuti a organochlorovaných pesticidů (jako např. DDT a jeho metabolitů) nebyla v žádosti nijak podrobně rozpracována. “Přitom se jedná o nebezpečné látky, které se na lokalitě prokazatelně vyskytují,” připomenula Kuncová. Vydané IP ale na základě připomínek sdružení Arnika v sobě zahrnuje závazné podmínky monitoringu těchto látek – <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214885">rtuti</a> a DDT.
<p>
I když Krajský úřad Středočeského kraje hodlá mít projekt důkladně pod kontrolou, přesto některé emisní limity tak, jak byly uvedeny v žádosti o IP, byly příliš benevolentní. Patřil k nim navržený limit pro obsah dioxinů (PCDD/F) ve vodách z technologie, které budou vypouštěny do kanalizace Spolany. V žádosti byl uveden limit 5 ng/l PCDD/F. “Požadovali jsme stejný limit jaký platí pro spalovny nebezpečného odpadu, tj. 0,3 ng/l. Nakonec se nám podařilo snížit původně navržený limit ve vydaném povolení alespoň na polovinu,” uzavřela Kuncová.
<p>


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist