Jan Losenický "> Arnika v Českých Budějovicích představí již po druhé výstavu o chemických haváriích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-v-ceskych-budejovicich-predstavi-jiz-po-druhe-vystavu-o-chemickych-havariich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Arnika v Českých Budějovicích představí již po druhé výstavu o chemických haváriích

10. března 2008 | Arnika
Autor: Jan Losenický, tel: 606 727 942
Sdružení Arnika představí již po druhé v Českých Budějovicích výstavu fotografií „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“, tentokrát jako doprovodnou akci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (1). Fotografie nabízí průřez nejzávažnějšími haváriemi průmyslových podniků spojenými s úniky toxických látek, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Zájemci také mohou podepsat petici „Za náhradu PVC“, a zasadit se tak o životní prostředí bez toxických látek. Výstavu lze navštívit od 10. do 25. března v prostorách kina KOTVA v Českých Budějovicích vždy před začátkem promítání.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s rizikovou chemickou výrobou. Návštěvníci získají informace o příčinách i důsledcích havárií a možnostech prevence,“ vysvětlil smysl výstavy RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Obyvatelé Jihočeského kraje mají štěstí, že v jejich regionu k průmyslovým haváriím spojeným s úniky toxických látek příliš často nedochází. Avšak riziko znečištění životního prostředí a poškození lidského zdraví je stále aktuální pro lidi žijící v blízkosti lišovské skládky komunálních odpadů nedaleko Českých Budějovic, která v minulosti již několikrát hořela. Vzhledem k tomu, že je zde uloženo až 280 druhů odpadu, není vyloučeno, že při požáru unikly do ovzduší i tak nebezpečné látky, jako jsou dioxiny. Po jednom z požárů dostala společnost A.S.A. téměř půlmilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí. Od října minulého roku je skládka kvůli naplnění kapacity uzavřena. „Skládka v Lišově pochází již z dob socialismu a nikdo přesně neví, co všechno tato stará ekologická zátěž skrývá. I z tohoto důvodu by měla být skládka bezpečně sanována, aby obyvatelé Lišova nemuseli žít ve strachu z následků úniků chemických látek při častých požárech,“ vysvětluje Jitka Straková z českobudějovické pobočky Arniky.

Lidé mohou na výstavě vidět snímky z nechvalně proslulé bhopálské tragédie nebo katastrofy v italském Sevesu. Odtud také pochází fotografie malé holčičky Alice, na jejímž obličeji jsou patrné následky otravy dioxiny. Několik fotografií je z naší země. Ústecký fotoreportér Libor Zavoral například před pěti lety zdokumentoval rozsáhlý požár v ústecké Spolchemii, kdy explodovala některá výrobní zařízení a shořelo zhruba 100 tun umělých pryskyřic (3). Dalším snímkem z České republiky je fotografie Václava Vašků ukazující únik chlóru ze Spolany Neratovice během povodní v roce 2002 nebo snímek hasičského zásahu v Chemopetrolu Litvínov při velkém požáru v roce 1996, který vyfotil Ibra Ibrahimovič (4).

Bližší informace o výstavě najdete na této adrese: http://www.arnika.org/chemickehavarie/.
Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.


Přílohy:

(1) Putovní výstava měla premiéru v Ústí nad Labem v den, kdy Arnika zahajovala akci „30 dní za čistou zemi, vzduch a vodu“. Po Ústí nad Labem ji spatřili lidé v Děčíně, Jihlavě, českých budějovicích a Ostravě. Tentokrát fotografie poputují z Českých Budějovic do Městské knihovny v Táboře.

(2) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. Člověk většinu dioxinů do svého těla dostane prostřednictvím potravy. (zdroj: Státní zdravotní ústav – “Dioxiny v potravinách”).

(3) Na adrese http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/ustinadlabem/tiskove-zpravy.shtml?x=111578%20 najdete zprávu o požárech ve Spolchemii.

(4) Více informací o únicích ze Spolany Neratovice najdete na adrese http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana/.
Jan Losenický, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist