Dr. Čestmír Hrdinka "> Arnika žádá zveřejnění toxických látek naměřených po požáru Spolchemie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-zada-zverejneni-toxickych-latek-namerenych-po-pozaru-spolchemie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Arnika žádá zveřejnění toxických látek naměřených po požáru Spolchemie

3. prosince 2002 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Dr. Čestmír Hrdinka, tel: 222 782 808
Sdružení Arnika žádá zveřejnění množství toxických látek, které vznikly při požáru v ústecké Spolchemii a unikly do životního prostředí. Arnika se s touto žádostí dnes obrátila na oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí a na Okresní hygienickou stanici v Ústí nad Labem.

Z dosavadních informací je zřejmé, že ve Spolchemii hořely chlorované látky společně s dalšími organickými látkami, včetně aromatických sloučenin. „To naznačuje možnost tvorby extrémně jedovatých dioxinů a dalších zdraví škodlivých zplodin,“ řekl Dr. Čestmír Hrdinka z ekologického sdružení Arnika. „Byl jsem šokován, když jem viděl rozsah požáru a zároveň slyšel bezprostřední vyjádření odpovědných činitelů, že obyvatelstvo není ohroženo na zdraví, protože do ovzduší údajně neunikly žádné nebezpečné látky. Osobně přitom znám několik lidí, kteří bezprostředně po požáru trpěli nevolností, bolestmi v krku a měli problémy s dýcháním,“ uvedl Hrdinka.

Únik toxických látek dokazují i pozitivní jaterní testy příslušníků Policie ČR(1), kteří u požáru zasahovali. Pozitivní testy svědčí o přítomnosti nebezpečných látek typu polyaromatických uhlovodíků či dioxinů.

Podle vyjádření tiskového mluvčího Spolchemie (2) hořely v chemičce minimálně epichlorhydrin, toluen, xylen, styren a lakový benzín. Epichlorhydrin, který se používá jako výchozí látka pro výrobu pryskyřic, je karcinogenní látkou (3). Toluen a xylen působí narkoticky, způsobují bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, dráždí oči a dýchací cesty (4). Toluen, xylen a styren patří mezi aromatické sloučeniny a spolu s chlorem obsaženým v epichlorhydrinu mohly sloužit jako prekurzory zdraví nebezpečných látek, včetně polyaromatických sloučenin a dioxinů. Dioxiny jsou extrémně jedovaté látky, které mohou způsobit vznik rakoviny, poruchy plodnosti a oslabení imunitního systému.

„Žádáme, aby Spolchemie i inspekce životního prostředí zveřejnily výsledky měření emisí během požáru i složení popela z výroby pryskyřic, kde hořelo. Během požáru tohoto rozsahu musely vznikat stovky i tisíce sloučenin, úplný chemický koktejl,“ míní Hrdinka.


Poznámky:<br>
(1) <A href="http://ceskenoviny.cz/view-id.php4?id=20021202F01396">Tisková zpráva ČTK ze dne 2.12.</A>
<br>
(2) MF Dnes, 28.11. – Debata: Patří chemička do Ústí?
<br>
(3) Epichlorhydrin je zařazen podle zákona 157/1998 Sb., nařízení vlády 25/1999 Sb. (novela 258/2001 Sb.) o kritériích hodnocení toxikologických vlastností látek jako karcinogenní látka 2. kategorie, což znamená, že patří mezi látky, na které je třeba pohlížet jako by byly karcinogenní pro člověka.
<br>
(4) Bezpečnostní listy obsahující informace o toluenu a xylenu lze nalézt na <A href="http://www.sssta.cz/zakony/blisty">tomto odkazu</A>.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist