Tiskové zprávy
Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim: Blanický rytíř v roce 2006 vyhlášen
V roce 2006 bylo již poosmé udělováno ocenění Blanický rytíř fyzické osobě, která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka.
Ocenění udělovaly třem navrženým kandidátům neziskové organizace Podblanicka, konkrétně Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim (administrátor ceny), občanské sdružení Chlum Čerčany, Vlastivědný klub P.A.N. Vlasáka Vlašim, Vlastivědný klub Votice, Vlastivědný klub Český Merán, o. p. s. Český Merán, Klub mladých Sedlec-Prčice, Sdružení Přátel Chotýšan, Český svaz ochránců přírody Benešov, Český svaz ochránců přírody Kladruby, Český svaz ochránců přírody Sázava, Český svaz ochránců přírody Střítež, Český svaz ochránců přírody Votice, Vlastivědný klub Šternberk, Vlastivědný klub Týnec nad Sázavou a okolí, Podblanický vědeckotechnický klub železniční, Podblanické infocentrum, Vlašimské hudební mládí, občanské sdružení PODBLANICKEM a Vlašimská astronomická společnost.
Pro připomenutí, dosud jsou nositeli ocenění Blanický rytíř (podle abecedy):
Ing. Karel Bárta z Křížova
Miroslav Berka z Týnce nad Sázavou
MUDr. Jiří Čermák z Vrchotových Janovic
Eva Dočkalová z Českého Krumlova
Antonín Holubovský z Votic
Ing. Mojmír Chromý z Benešova
Ing. Jiří Kofroň z Ostravy a Jetřichovic
Mgr. Ladislav Kotek z Neveklova
Mgr. Václav Kovařík z Benešova
František Mika ze Sedlce-Prčice
Prof. PhDr. Josef Petráň, CSc. z Ouběnic
Jaroslav Pouzar z Vlašimi
Alexej Salzman z Mladé Vožice
Václav Stejskal z Týnce nad Sázavou
František Svatoň z Čestína
Jan Svoboda z Vlašimi
Antonín Toula z Křivsoudova
PhDr. Jiří Tywoniak z Benešova
Rudolf Vaňkát z Vlašimi
Jarmila Zábranská z Vlašimi
Jan Zajíc z Vlašimi
V letošním roce bylo podáno celkem 14 návrhů, přičemž ve dvou případech byl navržen jeden člověk vícekrát. O ocenění rozhodla porota složená ze zástupců jednotlivých nevládních organizací. Její práce byla velmi obtížná. Nakonec rozhodla o udělení ceny těmto třem nominovaným:
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo paní Jaroslava Hocková z Benešova.
Paní Jaroslava Hocková, narozená 14. 9. 1945 v Benešově, se od začátku své profesní dráhy věnovala výchově dětí předškolního i školního věku a ve své práci využívala svých znalostí z oblasti folkloru, převážně z Podblanicka.
Již od mládí se věnovala lidovým tancům a folklorním zvykům, zprvu jako členka tanečního souboru manželů Franclových, kteří byli průkopníky folkloru na Benešovsku, později v rámci přípravných kurzů význačného Vycpálkova souboru. Již při působení na Základní škole Jiráskova Benešov získávala první poznatky s vedením souboru, když nepravidelně vedla skupinu dětí, které se věnovaly starým zvykům a tradicím.
V září roku 1980, v době svého působení na základní škole Dukelská Benešov zakládá folklorní soubor Benešáček, zpočátku jako dívčí skupinu, později byli získáni i chlapci. Od roku 1984 byl soubor obohacen o dětskou doprovodnou muziku, vedenou panem Alešem Suchomelem.
V loňském roce tedy oslavil soubor 25. výročí svého založení. Za tuto dobu své existence se soubor Benešáček může pochlubit opakovaným pozváním i účastí na folklorních festivalech ve Strážnici, Šumperku, Luhačovicích a dalších, kde jako jeden z mála středočeských souborů prezentuje lidovou tvořivost našeho regionu. Bohatý je i výčet zahraničních vystoupení Benešáčku. Vystupoval v Holandsku, Belgii, Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Rusku a na Slovensku, mnohde i vícekrát. Odevšad se vracel se superlativním uznáním hostitelů. Těžko zde vyjmenovat další tuzemské štace (většinou lidové slavnosti), kde soubor sklízel ovace. Hlavní podíl na udržení existence Benešáčku, zvyšování jeho kvalit a dosahování veřejného uznání má především paní Jaroslava Hocková.
I když se říká, že doma není nikdo prorokem, u Benešáčku to neplatí. Vždy svými vystoupeními dokáže potěšit a nadchnout i obyvatele Podblanicka, což je uskutečněný sen paní Jaroslavy Hockové.
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Josef Tomaides z Trhového Štěpánova.
Pan Josef Tomaides se narodil 21. ledna 1934 v Trhovém Štěpánově. Po absolvování Vyšší průmyslové školy strojnické v roce 1954 začal pracovat jako výzkumný asistent. Od roku 1959 začal pracovat jako učitel odborných předmětů na Odborném učilišti při Blanických strojírnách ve Vlašimi. Postupně si doplnil pedagogické vzdělání a plně se začal věnovat kantořině. Stal se z něho uznávaný odborník v oblasti strojírenské technologie a v oblasti strojního obrábění. Za jeho pedagogickou prací stojí několik tisíc velmi dobře připravených absolventů školy.
V té dlouhé řadě absolventů by se velmi těžko hledal takový, který má na pana učitele špatné vzpomínky, převážná část jich při setkáních po řadě let vyslovuje uznání jeho pedagogickému i lidskému mistrovství. Velkou řadu svých žáků inspiroval k dalšímu studiu a pomohl jim nastartovat odbornou i vědeckou kariéru. Své velmi dobré odborné i lidské vlastnosti uplatňoval ve funkci zástupce ředitele školy od poloviny šedesátých let minulého století.
Jeho odborné, pedagogické i metodologické schopnosti byly využívány v publikační činnosti. Jako spoluautor mnoha odborných učebnic i názorných pomůcek ve výše uvedených oborech předával své zkušenosti. Učebnice sloužily i široké odborné veřejnosti v oblasti strojírenství. Po celou dobu své pedagogické činnosti spojoval průmyslovou výrobu s ochranou životního prostředí, i když tomu doba vždy nepřála.
Nejenom pedagogické, ale i lidské vlastnosti předurčily pana Josefa Tomaidesa k vykonávání mnoha dalších funkcí spojených s pracovním i veřejným životem. Jistě nejvýznamnější z nich je starostování v Trhovém Štěpánově, a to nepřetržitě od roku 1990. Za zmínku stojí jistě i to, že je již třetím Tomaidesem v řadě – starostou obce Trhový Štěpánov byl i jeho otec a děd.
Pan starosta Josef Tomaides prosadil zřízení skládky komunálního odpadu v Trhovém Štěpánově a pomohl zabezpečit finanční prostředky pro její výstavbu. Stál u založení ekologického sdružení obcí EKOSO sloužícího k zajištění provozu skládky a vytvořil podmínky pro zapojení 47 okolních obcí z Vlašimska a Kutnohorska do sdružení. Dnes skládka funguje již desátým rokem a je možno konstatovat, že je vzorem pro jiná obdobná zařízení z hlediska jejího řešení, dlouhodobě udržitelného financování a zejména z hlediska minimálního vlivu na životní prostředí.
Za působení Josefa Tomaidesa ve funkci starosty se podařilo plně plynofikovat Trhový Štěpánov, vybudovat čistírnu odpadních vod a splaškovou kanalizaci. Trhový Štěpánov se vzorně stará o významnou zeleň a o významné i drobné památky ve svém správním obvodu. Jmenovat je možno vybudování muzea ve starobylém domě v historickém centru města, obnovu drobných sakrálních objektů či obnovu židovského hřbitova. Obec vydává vlastní zdařilý zpravodaj a daří se jí zapojovat do dění v obci místní občany.
Udělení čestné ceny „Blanický rytíř“ tak jistě po zásluze oceňuje celoživotní pedagogickou, publikační a společenskou činnost pana Josefa Tomaidesa.
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Doc. RNDr. Václav Zelený, CSc. z Prahy a Pařezí.
Pan Václav Zelený se narodil 15. srpna 1936 v Praze. Absolvoval Biologickou fakultu Univerzity Karlovy, specializaci systematická botanika a morfologie cévnatých rostlin a po studiu nastoupil jako fytotechnik do Výzkumného ústavu cukrovarnického v Praze – Modřanech. Po návratu ze dvouleté základní vojenské služby začal pracovat jako odborný asistent botaniky na Vysoké škole zemědělské v Praze – dnes České zemědělské univerzitě, kde je na pozici docenta botaniky na Agronomické fakultě dodnes.
Profesně se pan Václav Zelený celý život zabýval výzkumnými úkoly souvisejícími s naší květenou. Přibližně od roku 1980 se začal specializovat na užitkové i okrasné rostliny tropů a subtropů. V této oblasti nejen vyučoval a stále vyučuje naše a zejména zahraniční studenty, ale podnikl rovněž celou řadu výzkumných cest, hlavně do zemí Latinské Ameriky, Středozemí, střední Asie, Vietnamu a Senegalu. Jako botanik se Václav Zelený stal uznávaným odborníkem nejen v České republice, ale rovněž ve světě, a jeho celá řada odborných literárních prací, příspěvků a vysokoškolských skript vyvrcholila účastí na dosud nejrozsáhlejším botanickém díle České republiky – osmidílné knize Květena ČR – a také v jeho poslední samostatné knize Rostliny Středozemí.
V rámci Podblanicka patří pan Václav Zelený již 50 let mezi nejvýznačnější přírodovědce a ochránce přírody a památek. Ačkoliv žije trvale v Praze, přijal Podblanicko a především Chotýšansko, odkud pochází jeho maminka, za svůj druhý domov. Přibližně od roku 1953 provádí na Podblanicku základní botanický výzkum, v rámci kterého se mu podařilo do našeho regionu přivést i řadu oborníků zvenčí a zpopularizovat Podblanicko i mimo region. Od roku 1962 je členem redakční rady Sborníku vlastivědných prací z Podblanicka a rovněž i autorem řady příspěvků, hlavně botanických a dendrologických. Je autorem publikace „Chráněné a méně známé rostliny Podblanicka“, dále pak spoluautorem publikace „Zámecké parky a památné stromy Podblanicka“. Od roku 1997 je rovněž pravidelným přispěvatelem do obnoveného vlastivědného čtvrtletníku Pod Blaníkem. Jako jeden z nejvýznamnějších přírodovědců Podblanicka je Václav Zelený předsedou poradního sboru Chráněné krajinné oblasti Blaník. Za více než 50 let svého působení v našem kraji zrealizoval řadu odborných i populárních přednášek pro veřejnost. Poutavé vyprávění o krásách Podblanicka i zemí dalekých až exotických, doprovázené zajímavostmi z rostlinné říše, patří stále mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější přednášky.
Velkou zálibou Václava Zeleného je rovněž fotografování. Fotografuje nejen rostliny a objekty jeho profesi blízké, ale rovněž objektivem fotoaparátu zachycuje krásné věci a místa kolem sebe. Díky jeho bohatému archivu tak v březnu letošního roku proběhla v Podblanickém ekocentru ČSOP výstava fotografií, na kterých Václav Zelený zachytil uplynulých 50 let událostí na Podblanicku.
Pan Václav Zelený svým životem a dílem výrazně přispěl k poznávání a ochraně přírody a památek Podblanicka. Ale jeho patrně největší zásluhou v našem kraji se stala systematická výchova mladých lidí k lásce ke své domovině, k jejímu citlivému vnímání, ochraně a péči o ni.
Václav Zelený je člověk se všemi vlastnostmi, jaké si u pravého rytíře můžeme představit. Je čestný, poctivý, pracovitý, nebojácný, ale rovněž citlivý, vnímavý a plný pochopení pro druhé.
Slavnostního udělování, které proběhlo v obřadní síni vlašimského zámku, se účastnilo na padesát hostů kulturního, společenského i politického života regionu. Na půdě města přítomné přivítal starosta Vlašimi Mgr. Luděk Jeništa. Pozvání přijala senátorka Parlamentu České republiky Ing. Helena Rögnerová, poslanec Parlamentu České republiky František Vnouček, zástupce hejtmana Středočeského kraje Antonín Podzimek, řada zástupců měst a obcí Podblanicka (jejich jménem promluvil místostarosta Benešova pan Roman Lajpert), ředitelé škol z Podblanicka a mnoho dalších hostů.
Blaničtí rytíři obdrželi již tradičně kromě pěkného diplomu každý svou originální velmi hodnotnou pískovcovou sochu Blanického rytíře od akademického sochaře Daniela Talavery. Pořízení těchto soch sponzorovala firma Rabbit a. s. Trhový Štěpánov.
Na závěr slavnostního aktu byla zveřejněna výzva k nominování na Blanické rytíře za rok 2006, kteří budou uděleni v roce 2007. Nominována může být fyzická (nikoli tedy právnická) osoba která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. A to za mimořádný čin v uplynulém roce (popř. dokončený v uplynulém roce) nebo za celoživotní dílo (ve výjimečných případech může být ocenění uděleno i in memoriam). Nominaci může podat kdokoli, tedy jednotlivý občan, obec, zájmový spolek písemně na adresu Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim. Nominace musí obsahovat titul, jméno a příjmení kandidáta, datum jeho narození, odůvodnění nominace a jeho kontaktní adresu popř. telefon. Uzávěrka nominací je v polovině března 2007.
Pavel Pešout
Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim
Tel. /fax: 317 845 169, 317 845 965
E-mail: vlasim@csop.cz
URL: http://www.csopvlasim.cz
Pohotovostní telefon Stanice pro handicapované živočichy: 777 800 460 (Lenka Šafránková)
Ocenění udělovaly třem navrženým kandidátům neziskové organizace Podblanicka, konkrétně Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim (administrátor ceny), občanské sdružení Chlum Čerčany, Vlastivědný klub P.A.N. Vlasáka Vlašim, Vlastivědný klub Votice, Vlastivědný klub Český Merán, o. p. s. Český Merán, Klub mladých Sedlec-Prčice, Sdružení Přátel Chotýšan, Český svaz ochránců přírody Benešov, Český svaz ochránců přírody Kladruby, Český svaz ochránců přírody Sázava, Český svaz ochránců přírody Střítež, Český svaz ochránců přírody Votice, Vlastivědný klub Šternberk, Vlastivědný klub Týnec nad Sázavou a okolí, Podblanický vědeckotechnický klub železniční, Podblanické infocentrum, Vlašimské hudební mládí, občanské sdružení PODBLANICKEM a Vlašimská astronomická společnost.
Pro připomenutí, dosud jsou nositeli ocenění Blanický rytíř (podle abecedy):
Ing. Karel Bárta z Křížova
Miroslav Berka z Týnce nad Sázavou
MUDr. Jiří Čermák z Vrchotových Janovic
Eva Dočkalová z Českého Krumlova
Antonín Holubovský z Votic
Ing. Mojmír Chromý z Benešova
Ing. Jiří Kofroň z Ostravy a Jetřichovic
Mgr. Ladislav Kotek z Neveklova
Mgr. Václav Kovařík z Benešova
František Mika ze Sedlce-Prčice
Prof. PhDr. Josef Petráň, CSc. z Ouběnic
Jaroslav Pouzar z Vlašimi
Alexej Salzman z Mladé Vožice
Václav Stejskal z Týnce nad Sázavou
František Svatoň z Čestína
Jan Svoboda z Vlašimi
Antonín Toula z Křivsoudova
PhDr. Jiří Tywoniak z Benešova
Rudolf Vaňkát z Vlašimi
Jarmila Zábranská z Vlašimi
Jan Zajíc z Vlašimi
V letošním roce bylo podáno celkem 14 návrhů, přičemž ve dvou případech byl navržen jeden člověk vícekrát. O ocenění rozhodla porota složená ze zástupců jednotlivých nevládních organizací. Její práce byla velmi obtížná. Nakonec rozhodla o udělení ceny těmto třem nominovaným:
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo paní Jaroslava Hocková z Benešova.
Paní Jaroslava Hocková, narozená 14. 9. 1945 v Benešově, se od začátku své profesní dráhy věnovala výchově dětí předškolního i školního věku a ve své práci využívala svých znalostí z oblasti folkloru, převážně z Podblanicka.
Již od mládí se věnovala lidovým tancům a folklorním zvykům, zprvu jako členka tanečního souboru manželů Franclových, kteří byli průkopníky folkloru na Benešovsku, později v rámci přípravných kurzů význačného Vycpálkova souboru. Již při působení na Základní škole Jiráskova Benešov získávala první poznatky s vedením souboru, když nepravidelně vedla skupinu dětí, které se věnovaly starým zvykům a tradicím.
V září roku 1980, v době svého působení na základní škole Dukelská Benešov zakládá folklorní soubor Benešáček, zpočátku jako dívčí skupinu, později byli získáni i chlapci. Od roku 1984 byl soubor obohacen o dětskou doprovodnou muziku, vedenou panem Alešem Suchomelem.
V loňském roce tedy oslavil soubor 25. výročí svého založení. Za tuto dobu své existence se soubor Benešáček může pochlubit opakovaným pozváním i účastí na folklorních festivalech ve Strážnici, Šumperku, Luhačovicích a dalších, kde jako jeden z mála středočeských souborů prezentuje lidovou tvořivost našeho regionu. Bohatý je i výčet zahraničních vystoupení Benešáčku. Vystupoval v Holandsku, Belgii, Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Rusku a na Slovensku, mnohde i vícekrát. Odevšad se vracel se superlativním uznáním hostitelů. Těžko zde vyjmenovat další tuzemské štace (většinou lidové slavnosti), kde soubor sklízel ovace. Hlavní podíl na udržení existence Benešáčku, zvyšování jeho kvalit a dosahování veřejného uznání má především paní Jaroslava Hocková.
I když se říká, že doma není nikdo prorokem, u Benešáčku to neplatí. Vždy svými vystoupeními dokáže potěšit a nadchnout i obyvatele Podblanicka, což je uskutečněný sen paní Jaroslavy Hockové.
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Josef Tomaides z Trhového Štěpánova.
Pan Josef Tomaides se narodil 21. ledna 1934 v Trhovém Štěpánově. Po absolvování Vyšší průmyslové školy strojnické v roce 1954 začal pracovat jako výzkumný asistent. Od roku 1959 začal pracovat jako učitel odborných předmětů na Odborném učilišti při Blanických strojírnách ve Vlašimi. Postupně si doplnil pedagogické vzdělání a plně se začal věnovat kantořině. Stal se z něho uznávaný odborník v oblasti strojírenské technologie a v oblasti strojního obrábění. Za jeho pedagogickou prací stojí několik tisíc velmi dobře připravených absolventů školy.
V té dlouhé řadě absolventů by se velmi těžko hledal takový, který má na pana učitele špatné vzpomínky, převážná část jich při setkáních po řadě let vyslovuje uznání jeho pedagogickému i lidskému mistrovství. Velkou řadu svých žáků inspiroval k dalšímu studiu a pomohl jim nastartovat odbornou i vědeckou kariéru. Své velmi dobré odborné i lidské vlastnosti uplatňoval ve funkci zástupce ředitele školy od poloviny šedesátých let minulého století.
Jeho odborné, pedagogické i metodologické schopnosti byly využívány v publikační činnosti. Jako spoluautor mnoha odborných učebnic i názorných pomůcek ve výše uvedených oborech předával své zkušenosti. Učebnice sloužily i široké odborné veřejnosti v oblasti strojírenství. Po celou dobu své pedagogické činnosti spojoval průmyslovou výrobu s ochranou životního prostředí, i když tomu doba vždy nepřála.
Nejenom pedagogické, ale i lidské vlastnosti předurčily pana Josefa Tomaidesa k vykonávání mnoha dalších funkcí spojených s pracovním i veřejným životem. Jistě nejvýznamnější z nich je starostování v Trhovém Štěpánově, a to nepřetržitě od roku 1990. Za zmínku stojí jistě i to, že je již třetím Tomaidesem v řadě – starostou obce Trhový Štěpánov byl i jeho otec a děd.
Pan starosta Josef Tomaides prosadil zřízení skládky komunálního odpadu v Trhovém Štěpánově a pomohl zabezpečit finanční prostředky pro její výstavbu. Stál u založení ekologického sdružení obcí EKOSO sloužícího k zajištění provozu skládky a vytvořil podmínky pro zapojení 47 okolních obcí z Vlašimska a Kutnohorska do sdružení. Dnes skládka funguje již desátým rokem a je možno konstatovat, že je vzorem pro jiná obdobná zařízení z hlediska jejího řešení, dlouhodobě udržitelného financování a zejména z hlediska minimálního vlivu na životní prostředí.
Za působení Josefa Tomaidesa ve funkci starosty se podařilo plně plynofikovat Trhový Štěpánov, vybudovat čistírnu odpadních vod a splaškovou kanalizaci. Trhový Štěpánov se vzorně stará o významnou zeleň a o významné i drobné památky ve svém správním obvodu. Jmenovat je možno vybudování muzea ve starobylém domě v historickém centru města, obnovu drobných sakrálních objektů či obnovu židovského hřbitova. Obec vydává vlastní zdařilý zpravodaj a daří se jí zapojovat do dění v obci místní občany.
Udělení čestné ceny „Blanický rytíř“ tak jistě po zásluze oceňuje celoživotní pedagogickou, publikační a společenskou činnost pana Josefa Tomaidesa.
Rozhodnutím neziskových organizací Podblanicka získává čestnou cenu Blanický rytíř za celoživotní dílo pan Doc. RNDr. Václav Zelený, CSc. z Prahy a Pařezí.
Pan Václav Zelený se narodil 15. srpna 1936 v Praze. Absolvoval Biologickou fakultu Univerzity Karlovy, specializaci systematická botanika a morfologie cévnatých rostlin a po studiu nastoupil jako fytotechnik do Výzkumného ústavu cukrovarnického v Praze – Modřanech. Po návratu ze dvouleté základní vojenské služby začal pracovat jako odborný asistent botaniky na Vysoké škole zemědělské v Praze – dnes České zemědělské univerzitě, kde je na pozici docenta botaniky na Agronomické fakultě dodnes.
Profesně se pan Václav Zelený celý život zabýval výzkumnými úkoly souvisejícími s naší květenou. Přibližně od roku 1980 se začal specializovat na užitkové i okrasné rostliny tropů a subtropů. V této oblasti nejen vyučoval a stále vyučuje naše a zejména zahraniční studenty, ale podnikl rovněž celou řadu výzkumných cest, hlavně do zemí Latinské Ameriky, Středozemí, střední Asie, Vietnamu a Senegalu. Jako botanik se Václav Zelený stal uznávaným odborníkem nejen v České republice, ale rovněž ve světě, a jeho celá řada odborných literárních prací, příspěvků a vysokoškolských skript vyvrcholila účastí na dosud nejrozsáhlejším botanickém díle České republiky – osmidílné knize Květena ČR – a také v jeho poslední samostatné knize Rostliny Středozemí.
V rámci Podblanicka patří pan Václav Zelený již 50 let mezi nejvýznačnější přírodovědce a ochránce přírody a památek. Ačkoliv žije trvale v Praze, přijal Podblanicko a především Chotýšansko, odkud pochází jeho maminka, za svůj druhý domov. Přibližně od roku 1953 provádí na Podblanicku základní botanický výzkum, v rámci kterého se mu podařilo do našeho regionu přivést i řadu oborníků zvenčí a zpopularizovat Podblanicko i mimo region. Od roku 1962 je členem redakční rady Sborníku vlastivědných prací z Podblanicka a rovněž i autorem řady příspěvků, hlavně botanických a dendrologických. Je autorem publikace „Chráněné a méně známé rostliny Podblanicka“, dále pak spoluautorem publikace „Zámecké parky a památné stromy Podblanicka“. Od roku 1997 je rovněž pravidelným přispěvatelem do obnoveného vlastivědného čtvrtletníku Pod Blaníkem. Jako jeden z nejvýznamnějších přírodovědců Podblanicka je Václav Zelený předsedou poradního sboru Chráněné krajinné oblasti Blaník. Za více než 50 let svého působení v našem kraji zrealizoval řadu odborných i populárních přednášek pro veřejnost. Poutavé vyprávění o krásách Podblanicka i zemí dalekých až exotických, doprovázené zajímavostmi z rostlinné říše, patří stále mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější přednášky.
Velkou zálibou Václava Zeleného je rovněž fotografování. Fotografuje nejen rostliny a objekty jeho profesi blízké, ale rovněž objektivem fotoaparátu zachycuje krásné věci a místa kolem sebe. Díky jeho bohatému archivu tak v březnu letošního roku proběhla v Podblanickém ekocentru ČSOP výstava fotografií, na kterých Václav Zelený zachytil uplynulých 50 let událostí na Podblanicku.
Pan Václav Zelený svým životem a dílem výrazně přispěl k poznávání a ochraně přírody a památek Podblanicka. Ale jeho patrně největší zásluhou v našem kraji se stala systematická výchova mladých lidí k lásce ke své domovině, k jejímu citlivému vnímání, ochraně a péči o ni.
Václav Zelený je člověk se všemi vlastnostmi, jaké si u pravého rytíře můžeme představit. Je čestný, poctivý, pracovitý, nebojácný, ale rovněž citlivý, vnímavý a plný pochopení pro druhé.
Slavnostního udělování, které proběhlo v obřadní síni vlašimského zámku, se účastnilo na padesát hostů kulturního, společenského i politického života regionu. Na půdě města přítomné přivítal starosta Vlašimi Mgr. Luděk Jeništa. Pozvání přijala senátorka Parlamentu České republiky Ing. Helena Rögnerová, poslanec Parlamentu České republiky František Vnouček, zástupce hejtmana Středočeského kraje Antonín Podzimek, řada zástupců měst a obcí Podblanicka (jejich jménem promluvil místostarosta Benešova pan Roman Lajpert), ředitelé škol z Podblanicka a mnoho dalších hostů.
Blaničtí rytíři obdrželi již tradičně kromě pěkného diplomu každý svou originální velmi hodnotnou pískovcovou sochu Blanického rytíře od akademického sochaře Daniela Talavery. Pořízení těchto soch sponzorovala firma Rabbit a. s. Trhový Štěpánov.
Na závěr slavnostního aktu byla zveřejněna výzva k nominování na Blanické rytíře za rok 2006, kteří budou uděleni v roce 2007. Nominována může být fyzická (nikoli tedy právnická) osoba která se významně zasloužila o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. A to za mimořádný čin v uplynulém roce (popř. dokončený v uplynulém roce) nebo za celoživotní dílo (ve výjimečných případech může být ocenění uděleno i in memoriam). Nominaci může podat kdokoli, tedy jednotlivý občan, obec, zájmový spolek písemně na adresu Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim. Nominace musí obsahovat titul, jméno a příjmení kandidáta, datum jeho narození, odůvodnění nominace a jeho kontaktní adresu popř. telefon. Uzávěrka nominací je v polovině března 2007.
Pavel Pešout
Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim
Tel. /fax: 317 845 169, 317 845 965
E-mail: vlasim@csop.cz
URL: http://www.csopvlasim.cz
Pohotovostní telefon Stanice pro handicapované živočichy: 777 800 460 (Lenka Šafránková)
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk