Jan Piňos "> Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/britanie-uvalila-limity-na-tezbu-bridlicoveho-plynu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu

27. ledna 2015 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Britská vládní koalice včera večer překvapivě schválila výrazné omezení plánů na těžbu břidlicového plynu v zemi [1]. Nebezpečného hydraulického frakování budou ušetřeny národní parky a mimo ně budou v jednotlivých případech stanovovány daleko přísnější podmínky pro povolení těžby. Využívání plynu navíc musí být v souladu se zákonem [2], kterým se řídí snižování závislosti Británie na fosilních palivech. Moratorium na veškerou těžbu však schváleno nebylo.

Výsledek je vítězstvím pro místní lidi, obce a britské Přátele Země - Friends of the Earth [3], kteří jsou součástí celosvětové sítě ekologických organizací stejně jako Hnutí DUHA v ČR.

Večernímu rozhodnutí vlády předcházel ranní skandál ministra financí George Osborna. Na veřejnost totiž unikl tajný dopis, kterým ministr nabádá kolegy, aby tlačili na prosazování nových projektů těžby břidličného plynu, a ukazuje šokující spolupráci těžařů s úřady [4].

Těžba břidlicových plynů přináší tato závažná rizika:
* kontaminace vody, včetně důležitých zásob pitné vody,
* znečištění ovzduší,
* hluk a provoz nákladních aut na místních silnicích,
* škody v krajině,
* emise skleníkových plynů.

Kontaminace vody frakovací směsí je pro lidské zdraví potenciálně ještě škodlivější kvůli chemikáliím, jež obsahuje. Výzkum zjistil, že:
 25 % frakovacích chemikálií může způsobovat rakovinu,
 37 % může narušit funkci hormonů,
 40-50 % může postihnout nervový, imunitní nebo kardiovaskulární systém,
 více než 75 % může poškodit kůži, oči nebo dýchací soustavu [5].

Několik firem požádalo o povolení geologických průzkumů v místech, kde by mohla být česká ložiska břidlicového plynu: na Trutnovsku, Náchodsku a Broumovsku, na Berounsku a v podhůří Beskyd. Proti záměru nebezpečné těžby se postavila početná koalice měst, obcí, občanů, politiků a známých osobností [6]. Současná vláda slíbila, že "neumožní … ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území České republiky" [7].

Dvacet dva předních českých geologů vydalo odborné vyjádření k plánům firem na těžbu břidlicového plynu na Berounsku, které mj. říká "Případnou těžbu, ale i samotný průzkum na "břidlicové plyny" (využívající metody tzv. hydraulického štěpení) v komplikované geologické struktuře oblasti Českého krasu považují signatáři prohlášení za vysoce riskantní a hrozící nenávratnými ekologickými škodami. " Toto stanovisko podpořila také Česká geologická společnost [8].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Británie má zákon na snížení závislosti na fosilních palivech. Proto nepotřebuje nebezpečnou těžbu břidlicového plynu. Nicméně někteří ostrovní politici mají blízko k těžařům, takže k výraznému omezení plánů na těžbu je musel přimět veřejný tlak. Také vliv uhlobaronů u nás je velký, ale vláda musí odolat a potvrdit limity těžby uhlí, které chrání severočeské obce. Uhlí ale ani břidličný plyn totiž nepotřebujeme ani my. Zato potřebujeme slíbené zákony, které zakážou frakování a stanoví tempo snižování závislosti na dovozu ropy a plynu i uhelných dolech."

Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/public-pressure-forces-government-retreat-fracking_26012015
[2] Británie totiž přijala zákon, který stanovil, jak se bude země zbavovat závislosti na fosilních palivech. Shodla se na něm před šesti lety vláda i opoziční strany, Svaz britského průmyslu i odbory a humanitární a ekologické organizace - http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008
Zákon už má několik mladších následovníků v zahraničí. Jen tento rok byla legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. V minulých letech vznikly zákony rovněž ve Švédsku či Rakousku. Podobná legislativa se připravuje v Irsku či na Maltě a v dalších státech.
Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL legislativu podle úspěšného britského vzoru slíbila již ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM. Zatím však zákon nepřipravila.
[3] http://www.foe.co.uk/campaigns/climate/issues/fracking_actions_41290
[4] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/leaked-letter-shows-govt-industry-working-hand-glove-push-fracking_26012015
[5] Colborn, T., Kwiatkowski, C., Schultz, K., et Bachran, M.: Natural gas operations from a public health perspective, Human and Ecological Risk Management 17: 1039-1056
[6] http://stophf.cz/kdo-jsme
[7] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf (str. 8, konec 2. odst.)
[8] http://rvs.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/CHKO.html
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist