https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budeme-bojovat-za-zakaz-klecovych-chovu-nosnic-v-ramci-cele-evropske-unie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Budeme bojovat za zákaz klecových chovů nosnic v rámci celé Evropské unie

7. července 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci přislíbili účast na boji za zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. KDU-ČSL podporuje prosazení zákazu jak na české, tak evropské úrovni. „Chceme, aby byly podmínky pro zákaz klecového chovu nosnic fér pro všechny v rámci celé Evropské unie, nesmíme ohrozit konkurenceschopnost našich chovatelů,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Na poli Evropské unie za lidovce na toto téma bojuje europoslankyně Michaela Šojdrová.

„Budu prosazovat změnu směrnice z roku 1999, která by klecový chov nosnic zakázala od roku 2027,“ prohlásila Šojdrová. Je tu i jasný požadavek občanů, kteří chtějí kupovat vajíčka z volných chovů. Průzkum společnosti PPM factum informoval, že dokonce více než třetinu Čechů tento zákaz podporuje. Upřednostňují česká vejce z alternativních chovů před klecovými vejci z Polska i přesto, že jsou dražší.

Při snaze upozornit na vážnost tématu, připomněla rakouský případ. U našich sousedů takový zákaz úspěšně funguje i bez dovozu vajec ze zahraničí. Zákaz tohoto typu tam platí již od roku 2019. Na rozdíl od České republiky ale Rakousko nepatří mezi sedm největších dovozců vajec.

Šojdrová bude stanovisko lidovců prezentovat před zemědělským výborem Evropského parlamentu nejdříve v září nebo říjnu. Na podzim tak bude usilovat o získání dalších kolegů a Evropské komise na svoji stranu. Šojdrová si ale i uvědomuje, že nelze pouze jednu věc zakázat a nechat její problematiku být. „Je také zapotřebí podpořit nezávislé farmáře, aby tuto změnu mohli realizovat. Tento postup je jednou z hlavních strategií Evropské unie, která podporuje ochranu zdraví a dobrých životních podmínek našich občanů i zvířat," uvedla Šojdrová, která zastává tvrzení, „co není dobré pro zvířata, není dobré ani pro lidi."

Velmi prodiskutovávaným tématem je na úrovni Evropské unie v současné době také nový fond na obnovu. Část investičních prostředků tohoto fondu půjde do zemědělství a Šojdrová slibuje: „Budu prosazovat, aby šly i na zlepšení životních podmínek zvířat.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist