Jakub Rejlek "> Cenu Josefa Vavrouška získal Pavel Franc a Karel Hudec - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cenu-josefa-vavrouska-ziskal-pavel-franc-a-karel-hudec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství: Cenu Josefa Vavrouška získal Pavel Franc a Karel Hudec

4. června 2007 | Nadace Partnerství
Autor: Jakub Rejlek, tel: 515 903 127
Letošní Cenu Josefa Vavrouška dnes převezme advokát Ekologického právního servisu Pavel Franc a zoolog Karel Hudec. Cenu uděluje Nadace Partnerství a Nadace Charty 77 jednotlivcům za aktivity ve prospěch životního prostředí, které se mohou stát příkladem pro ostatní. Generálním partnerem Ceny Josefa Vavrouška je společnost Českomoravský cement.

"Josef Vavroušek byl jako federální ministr životního prostředí jedním z hlavních protagonistů konceptu udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. Jako vůbec první například uspořádal setkání evropských ministrů svého rezortu. Jeho odkaz tak dodnes zůstává inspirací k většímu respektu vůči životnímu prostředí," vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Cenu, která nese Vavrouškovo jméno, si v letošním roce odnesli dva kandidáti. Advokát Ekologického právního servisu Pavel Franc a zoolog Karel Hudec.

Karel Hudec je uznávaným nestorem brněnské ochrany přírody. Ve svých téměř osmdesáti letech je tento ornitolog stále až neuvěřitelně činorodý. Svou celoživotní akademickou kariéru dokázal obdivuhodně spojit se sportovními i kulturními aktivitami. Karel Hudec stál mimo jiné u založení ČSOP Veronica, Nadace Veronica nebo Ornitologické společnosti. Porota udělila Cenu Josefa Vavrouška Karlu Hudcovi především za celoživotní přínos životnímu prostředí.

Mladý brněnský advokát Pavel Franc byl porotou oceněn za jednotlivé kauzy, v nichž bránil občanská práva i životní prostředí. Známý je především případ sedláka Rajtera, který dlouhé roky bojoval o právo na svoji půdu proti mexické hliníkárně Nemak. Porota však ocenila zejména podíl Pavla France na uzavření tzv. Deklarace porozumění, v níž se automobilka Hyundai zavázala ke zmírňování a odstraňování škod na životním prostředí pří výstavbě její továrny v Nošovicích.


kontakt:
Zbyšek Podhrázský, Nadace Partnerství
tel.: 515 903 129, e-mail: zbysek.podhrazsky@ecn.cz

Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující projekty udržitelného rozvoje ve všech regionech České republiky. Během 15 let své existence podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 170 miliónů korun už na 1900 projektů nevládních neziskových organizací, škol, obecních úřadů i jednotlivců. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development.

Nadace Charty 77 byla založena v roce 1977 ve Švédsku a od roku 1990 působí v Praze. Z podpory nezávislé kultury a lidských práv se její činnost transformovala především na podporu sociálně a zdravotně zaměřených projektů. Šíře působnosti nadace je široká. Nejznámější je projekt Konto BARIÉRY, který od svého založení v roce 1993 rozdělil handicapovaným přes 132 milionů korun. Z dalších projektů nadace: Počítače proti bariérám, Vyrovnávání šancí, Konto MÍŠA, ASTRA 2000, Ostrovy života. V neposlední řadě nadace již od svého založení uděluje ceny: Cenu Toma Stopparda, Cenu Jaroslava Seiferta, Cenu Františka Kriegla a Cenu Josefa Vavrouška od roku 1996.

Doc. Ing. Josef Vavroušek, CSc. se narodil 15. září 1944 v Praze, kde vystudoval Strojní fakultu ČVUT. V roce 1968 se zúčastnil expedice směřující do nemocnice Alberta Schweitzera v Lambarené. Od roku 1975 pracoval v Ústavu pro ekonomiku a řízení, aktivně se účastnil činnosti nevládního ekologického hnutí, zejména Ekologické sekce čs. biologické společnosti při ČSAV. Podílel se na zakládání a činnosti Kruhu nezávislé inteligence (1988) a Občanského fóra (1989). V březnu 1990 byl jmenován náměstkem Státní komise pro vědeckotechnický rozvoj odpovědným za péči o životní prostředí, v červnu téhož roku ministrem vlády ČSFR, předsedou Federálního výboru pro životní prostředí. V červnu 1991 zorganizoval první celoevropskou konferenci ministrů životního prostředí. Josef Vavroušek zahynul 19. března 1995 pod lavinou spolu s dvacetiletou dcerou Petrou.

Společnost Českomoravský cement patří do mezinárodní skupiny HeidelbergCement a je největším výrobcem cementu v tuzemsku. Dlouhodobě rozvíjí principy trvale udržitelného rozvoje, kde staví na třech pilířích: ekonomice, ekologii a sociální odpovědnosti. Od roku 1992 investovala již přes 7 miliard korun do modernizace cementáren, z toho přes 2 miliardy činily přímo ekologické investice. Za rekultivaci svých lomů získala cenu Zelený most a za bezpečnost práce v hornictví ocenění Zlatý Permon. Tradičně podporuje řadu veřejně prospěšných programů v oblasti zdravotnictví, školství, kultury, sportu, sociální a ekologické oblasti, vede otevřený dialog a spolupracuje s veřejností v okolí svých závodů. Společnost je mimo jiných držitelem certifikátu ekologického managementu.
Jakub Rejlek, tel: 515 903 127

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist