Filip Šebek "> Češi se snaží v Bosně a Hercegovině zlepšit životní podmínky lidí s postižením - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-se-snazi-v-bosne-a-hercegovine-zlepsit-zivotni-podminky-lidi-s-postizenim-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentury: Češi se snaží v Bosně a Hercegovině zlepšit životní podmínky lidí s postižením

Pro poskytování sociálních služeb jsou v Bosně a Hercegovině klíčové občanské nevládní organizace, jako je např. bosenská organizace Sumero, s níž už od roku 2016 spolupracuje společnost Člověk v tísni. Společně zlepšují životní podmínky nebo přístup k pracovním příležitostem pro lidi s postižením. V rámci projektu Moje práce podpořeném Českou rozvojovou agenturou nyní pomáhá Člověk v tísni v celkem osmi bosenských městech přerušit bludný kruh institucionalizace, ve kterém se lidé s postižením ocitají.

Lidé s postižením patří v Bosně a Hercegovině k těm nejohroženějším skupinám. Často žijí v ústavech a nemají šanci začlenit se do společnosti. Zhoršující se ekonomická situace a nedostatečný systém státního sociálního zabezpečení pak snahu o nezávislost vyčleněným skupinám ještě více komplikuje. „Právě zaměstnání je při snaze pomoci lidem s postižením začlenit se do společnosti naprosto klíčové. Je potřeba zajistit, aby tito lidé měli stejná práva jako kdokoli jiný,” říká Sanja Lepić, projektová manažerka Člověka v tísni.

Projekt probíhá celkem v osmi městech. Jsou jimi Banja Luka, Brčko, Bihać, Sarajevo, Zenica, Vitez, Mostar a Trebinje. „Tato města jsme vybrali, protože v nich už jsou bytové jednotky, ve kterých lidé s postižením žijí sami, a my chceme jejich začlenění do společnosti nadále podporovat. Naším prvním cílem je podpořit tyto lidi, aby byli v rámci otevřeného pracovního trhu konkurenceschopní, což je zvláště v době pandemie nebývale těžké,” vysvětluje Sanja Lepić.

Pracovní místa zahrnují především výpomoc v kuchyni, v hospodářství, pekárnách a tak podobně. Smyslem projektu je přispět ke změně, aby zaměstnavatelé začali vnímat tyto lidi jako užitečný zdroj pracovní síly, a ne jako přítěž. Proto je v rámci projektu nutné aktivně spolupracovat jak s lidmi s postižením, tak s jejich potenciálními zaměstnavateli. Důležitou součástí projektu je i podpora a komunikace s těmi, kteří mají rozhodovací pravomoci. Současná legislativa Bosny a Hercegoviny, která se týká práv osob s postižením, jen ukazuje, jak důležitá je podpora v této oblasti.

V rámci projektu organizace pracuje v osmi cílových obcích s celkem 163 klienty s postižením. 30 z nich už využilo podporované služby zaměstnanosti zřízené projektem, dalších 15 osob s postižením získalo a udrželo si nové zaměstnání po dobu nejméně 6 měsíců. 10 klientů bylo vyškoleno a 10 podpořeno v zahájení činností v oblasti tvorby příjmů. Zároveň byl spuštěn akcelerační program pro rozvoj podnikání se zaměřením na zaměstnanost osob s postižením. Program akcelerátoru je organizovaný celkem pro 15 společností.

V rámci projektu budou místní profesionálové a odborníci z České republiky (kde se podobný program již osvědčil) sdílet své znalosti a představí osvědčené postupy. Jedním z těchto odborníků je Jana Loskotová, sociální pracovnice z české nevládní organizace Rytmus, která se zaměřuje na sociální inkluzi lidí s postižením. „V České republice, zvláště pak v Praze, lidé s postižením práci zpravidla najdou. Samozřejmě ne vždy je to snadné a zaměstnanec musí také nějaký čas věnovat tomu, aby se lépe poznal se svými zaměstnavateli. Čím lépe se znají, tím lépe dokážou pochopit, že pracovní vztah je přínosný pro obě strany,” říká Jana Loskotová.

Součástí projektu jsou také školení určená i poradcům z vládního i nevládního sektoru, kteří budou s lidmi s postižením spolupracovat a budou je podporovat v tom, aby byli na trhu práce konkurenceschopní a aby si byli vědomi svých schopností a dovedností. Po účasti na školení začnou poradci vybírat příjemce pomoci ve spolupráci s centry sociální práce, která se do projektu zapojují. V současné době už proběhla také tři jednodenní školení pro 30 sebeobhájců a jejich rodin, jedno pokročilé školení pro zkušené sebeobhájce a také školení pro nové sebeobhájce a školení pro členy rodiny. Za účelem zaměstnání a začlenění osob s postižením se uskutečnilo též společné advokační opatření sebeobhájců a jejich rodin či opatrovníků.

„Projekt přispěje k posílení ekonomických příležitostí pro lidi s postižením prostřednictvím integrovaného balíčku činností, který zahrnuje pilotování a rozšiřování přístupu podporovaného zaměstnávání, činností zaměřených na generování příjmů a akcelerátoru pro podniky zaměstnávající osoby s postižením, jakož i advokační úsilí při prosazování změn na úrovni strategií a politik. Projekt je realizován prostřednictvím společnosti Člověk v tísni ve vedoucí roli se dvěma místními partnery: Nesto Vise a ProReha, kteří mají zkušenosti v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Českou expertízu se začleňováním osob s postižením na trh práce pak zprostředkovává nevládní organizace Rytmus s rozsáhlými zkušenostmi v této oblasti,“ doplňuje Sara Miličič z České rozvojové agentury, která má projekty v Bosně a Hercegovině na starosti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist