https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-rozvojova-agentura-navysila-dotaci-na-sanitacni-projekt-k-prevenci-sireni-infekce-covid-19-v-etiopii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Česká rozvojová agentura navýšila dotaci na sanitační projekt k prevenci šíření infekce COVID-19 v Etiopii

Již o roku 2017 realizuje společnost Člověk v tísni ve vybraných městech a vesnicích regionu Sidama v Etiopii projekt České rozvojové agentury sloužící tamním obyvatelům ke zlepšení jejich zdravotního stavu a prevenci šíření infekčních onemocnění. Z důvodu reakce na pandemii COVID-19 byly aktivity projektu v letošním roce upraveny a rozšířeny tak, aby přispěly k efektivní ochraně příjemců pomoci a formou kampaní a školení posílily prevenci šíření tohoto onemocnění.
Projekt Zlepšení zdraví, hygieny a sanitace ve vybraných městech a vesnicích zóny Sidama, Etiopie (SNNPR) se pod vedením týmu Člověka v tísni zaměřuje pomocí přístupu systémových změn na existující zdravotnická zařízení a školy a na metody změny chování. Hlavní poselství projektu je zaměřeno na kampaň na mytí rukou, udržování čistoty a používání latrín, ale také na ochranu malých dětí před infekčními onemocněními. Mezi přímé příjemce projektu lze počítat 88 727 lidí žijících v cílových komunitách v regionu Sidama. Zapojené skupiny pak tvoří téměř tisícovka zdravotnických dobrovolníků z Health Development Army (HDA), 11 zdravotnických zařízení a 19 škol včetně jejich zaměstnanců. Mezi nepřímé příjemce je možno zařadit přes milion obyvatel žijících ve woredách Bensa, Bona, Hula, Aleta Wondo, Aleta Chuko a Loka Abaya.

Součástí projektu je mimo jiné výstavba nebo oprava latrín a hygienických zařízení v nemocnicích či zdravotnických středicích, a celá řada školení, ať už o choleře a svrabu pro zdravotnické pracovníky nebo o akutních průjmových onemocněních pro zdravotnické dobrovolníky a lídry kebelí. „Kromě toho pořádáme komunitní kampaně pro úklid školních areálů, údržbu latrín a zařízení na mytí rukou, či workshopy k posílení vazeb mezi woredními zdravotními úřady a zdravotnickými zařízeními. V rámci projektu se nám také podařilo připojit třináct škol a osm zdravotnických zařízení na nepřetržitou dodávku pitné vody, která pro ně představuje zásadní benefit,“ říká Barbora Ludvíková ze společnosti Člověk v tísni.

V rámci projektu se také distribuují hygienické balíčky zranitelným domácnostem a pomůcky a vybavení do zdravotnických zařízení. Proběhlo také opakovací školení pro zdravotnické pracovníky a dobrovolníky ze 16 kebelí v klíčových sanitačních a hygienických návycích zaměřených na prevenci infekčních onemocnění. Projekt podporuje také výzkum příčin průjmových onemocnění u malých dětí, které významnou měrou přispívají k dětské podvýživě. Výzkum je realizován ve spolupráci s University of Cranfield ve Velké Británii a je zaměřen na bakterie přenášené domácími zvířaty, které se běžně pohybují v domácnostech v blízkosti malých dětí. V rámci této aktivity bylo v roce 2020 distribuováno 100 inovativních dětských hracích „ohrádek“, díky kterým se oddělí hrací prostor dětí od domácích zvířat. Více informací o výzkumu je k dispozici zde.

V neposlední řadě proběhla také informační kampaň o onemocnění Covid-19, prevenci a regulačních opatřeních přímo v cílových komunitách projektu. Lídři komunit a náboženských skupin, místní autority a představitelé správy kebelí pak byli vyškoleni v identifikaci rizik, prevenci a regulačních opatřeních spojených s onemocněním Covid-19. Díky navýšené dotaci mohl projektový tým také distribuovat potřebné hygienické a ochranné vybavení cílovým zdravotnickým zařízením. V neposlední řadě v rámci zvyšování povědomí veřejnosti o prevenci onemocnění Covid-19 se projektový tým Člověka v tísni podílel i na tvorbě vzdělávacích videoklipů.

„V neděli 30. srpna pak proběhla v Hawasse velká People in Need COVID kampaň s názvem MASK HAWASA, MASK SIDAMA, I DON’T WANT TO BE A CAUSE, která byla financováno především z prostředků Klubu přátel ČvT. Účastnili se jí ale i lídří kebelí a woredních zdravotnických zařízení, kde působíme v rámci našeho sanitačního projektu, tudíž menší část kampaně byla financována i z prostředků ČRA,“ dodává Barbora Ludvíková.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist