https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-vesnice-v-srbskem-banatu-ozila-diky-dobrovolnikum-z-hnuti-brontosaurus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila. Díky dobrovolníkům z Hnutí Brontosaurus

23. července 2018 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Lukáš Wiesner, tel: 773267319
Sedmnáct dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus vyrazilo za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu. Pomohli nejen s obnovou historických studní, které má České Selo ve znaku, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žije necelých čtyřicet potomků českých přistěhovalců z devatenáctého století.

„Jsme moc spokojeni, že společně s mladými lidmi z České republiky děláme něco pro naši obec.“ říká starosta Českého sela Ladislav Tesař. „S Brontosaury spolupracujeme rádi, vždy to tady velmi ožije. Doufám, že budeme pokračovat i v dalších letech“ dodává. „Hned je tu aspoň na čas veseleji.“ svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se odstěhovávají za prací.
Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České selo a sousední Kruščicí pokračuje již čtvrtým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Dobrovolníci pomohli s údržbou hřbitova a obnovou křížků a kapliček v okolí obce i údržbou místního muzea.
Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí mnohé společné společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety. Letos dobrovolníci také mapovali místa, kde krajané žijí – fotografovali, natáčeli videa a rozhovory s místními – a pomohli s instalací nové výstavy v Etno domě v Kruštici.
Brontosauři pokračují v projektu vyvěšování ptačích budek pro místní ptactvo. Ve vesnici už visí několik desítek ptačích budek.
Dobrovolníci nebyli jediní, kdo do Českého Sela zavítal. V době jejich návštěvy toto místo navštívil i známý cestovatel Ladislav Zibura.
Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již přes čtyřicet let. Jeho členové letos již popáté pomáhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo vyznačit přes 1 300 km turistických tras. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.
Během léta Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice – na hradech, zámcích, v chráněných územích, stanicích pro handicapované živočichy. Zájemci informace najdou na webových stánkách www.brontosaurs.cz.
Fotografie ke stažení zde: https://www.facebook.com/Mal%C3%A9-%C4%8Cesko-za-Dunajem-projekt-Hnut%C3%AD-Brontosaurus-477812512596500/
Lukáš Wiesner, tel: 773267319 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist