Z.Lhotáková, ENVIROS "> České organizace a projekty EPC se účastnily soutěže European Energy Service Award (EESA) 2019 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-organizace-a-projekty-epc-se-ucastnily-souteze-european-energy-service-award-eesa-2019
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIROS, projekt guarantEE: České organizace a projekty EPC se účastnily soutěže European Energy Service Award (EESA) 2019

29. března 2019 | ENVIROS, projekt guarantEE
Autor: Z.Lhotáková, ENVIROS, tel: 776 714 552
Evropské ceny za nejlepší energetickou službu (EESA2019) se za Českou Republiku účastnili dva kandidáti ve dvou ze tří vyhlášených kategorií – kategorie nejúspěšnější propagátor energetických služeb a kategorie nejlepší projekt energetických služeb. Ačkoli se čeští účastníci soutěže neprosadili v konkurenci s účastníky z Německa, Chorvatska, Rumunska a Slovinska, považujeme jejich aktivity za natolik klíčové a důležité pro trh v České Republice, že jsme se rozhodli je touto formou prezentovat.

Pardubický kraj v kategorii nejúspěšnější propagátor energetických služeb.
Pardubický Kraj je jeden ze 14 administrativních jednotek - krajů v České Republice. Pod kraj spadá přibližně 200 organizací, jako jsou školy, umělecké školy, kulturní a sociální zařízení, sportoviště, nemocnice a další budovy, v součtu v počtu okolo 2000 budov, které je potřeba spravovat a udržovat v dobrém technickém stavu. Většina budov podléhá povinnosti zpracovávat energetický audit. Výsledky auditů prokázaly, že potenciál k úsporám energie je v těchto budovách značný. Vzhledem počtu budov bylo jasné, že musí být přistoupeno k jejich modernizaci postupně a jako jedna z výhodných metod realizace projektů postupné rekonstrukce budov byla zvolena metoda EPC.

Přístup představitelů Pardubického kraje (dále jen Kraje) k využití metody EPC je v rámci České Republiky naprosto unikátní. Kraj byl prvním územní celkem, který používá EPC (energetické služby se zaručenou úsporou) pro realizaci energeticky úsporných projektů již od roku 2005, od té doby realizoval již 7 EPC projektů. Jeho příkladu následují i další kraje a města.
První EPC projekty v Kraji byly plánovány již v roce 2004, kdy si Kraj nechal vypracovat návrh na způsob uplatnění metody EPC v Pardubickém kraji. Tehdy bylo navrženo realizovat 5 balíčků objektů (tzn. více objektů, které jsou součástí 1 společného EPC projektu) a tyto balíčky byly krajem postupně vysoutěženy. 6. balíčkem byl projekt EPC v Pardubické krajské nemocnici a 7. balíček zahrnul 17 objektů na území Kraje. Na tyto balíčky využívá Kraj dotace na zpracování analýzy proveditelnosti projektu EPC. U čtyř balíčků EPC smlouva již skončila s dodržením (a překročením) garantované úspory, tři EPC smlouvy pro zbývající balíčky stále běží. Platnosti smluv na garantované úspory se pohybují od 10 do 12 let. Do sedmi balíčků byly zahrnuty budovy 55 organizací, včetně těch, které byly zatepleny s využitím prostředků operačního programu životní prostředí.
7 balíčků EPC projektů bylo realizováno následujícími poskytovateli energetických služeb se zaručeným výsledkem (ESCO) - ENESA, a.s., EVČ,s.r.o. a Siemens, s.r.o. Všechny projekty byly připravovány a soutěženy konzultační společností ENVIROS.
Celkový rozpočet obsahující kromě investic také cenu za úroky a provozování energetického managementu v době trvání smlouvy o energetických službách pro 7 realizovaných balíčků činil cca 418 mil. Kč, z čehož 318 mil. Kč byly investice, projektované a garantované roční úspory ve výši 45 mil. Kč (souhrnem za délku garance téměř 0,5 mld. Kč) byly doposud nejen plněny, ale pravidelně překračovány.Kraj zvažuje další aktivity v oblasti využití energetických služeb – jednou z možností je využít možnost kombinace projektu EPC s dotací z Operačního programu životní prostředí, která umožní realizovat v projektu energetických úspor také opatření s delší dobou návratnosti, než je v projektech EPC ekonomické, možné je také využít pro projekty EPC spolufinancování se strany zadavatele. Hlavními přednostmi projektu EPC je přece garance dosahování úspor a poskytování nadstandardního energetického managementu případně záruk a servisu, dlouhodobé partnerství zadavatele a specialistů na energetické služby.
Kraj zvažuje další aktivity v oblasti využití energetických služeb – jednou z možností je využít možnost kombinace projektu EPC s dotací z Operačního programu životní prostředí, která umožní realizovat v projektu energetických úspor také opatření s delší dobou návratnosti, než je v projektech EPC ekonomické, možné je také využít pro projekty EPC spolufinancování se strany zadavatele. Hlavními přednostmi projektu EPC je přece garance dosahování úspor a poskytování nadstandardního energetického managementu případně záruk a servisu, dlouhodobé partnerství zadavatele a specialistů na energetické služby.
Rekonstrukce nemocnice v České Lípě v kategorii Nejlepší evropský EPC projekt
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP) je zdravotnické zařízení ve vlastnictví Libereckého kraje poskytující lůžkovou i ambulantní péči. Nemocnice má 488 akutních lůžek, z toho 117 lůžek následné péče a 18 lůžek sociálních. Slouží nejen pro obyvatele okresu Česká Lípa (cca 105 000 obyvatel), ale ve vybraných odbornostech i pro oblast Varnsdorfu a Rumburku. Nemocnici tvoří 10 budov.

Prvotním plánem představitelů nemocnice byla rekonstrukce kotelny. Použití metody EPC umožnilo přistoupit k daleko komplexnější modernizaci, jejímiž výsledky jsou rozsáhlejší úspory. Přitom veškerá finanční rizika nese dodavatel energetických služeb se zaručeným výsledkem, v tomto případě ČEZ ESCo.

Modernizace energetického hospodářství metodou energetických služeb se zaručenou úsporou je první realizace projektu EPC v Libereckém kraji. S investicí cca 82 mil. Kč se jedná o nejrozsáhlejší EPC projekt realizovaný v nemocnici za posledních 9 let v České Republice. Minimální roční úspora garantovaná smlouvou o energetických službách je 13,5 mil. Kč po dobu 10 let, přičemž návratnost investice je 7 let.
Projekt je ukázkou úspěšné kombinace použití nejnovějších technologií s kvalitním technickým návrhem a s efektivním financováním.
Výsledkem jsou roční úspory vyšší než roční platby o přibližně 4,6 mil. Kč, takže vznikají finanční rezervy, které mohou být využívány na další provozní výdaje.
Realizace projektu přináší roční úsporu CO2 - 3 446 t CO2, pitné vody - 15 600 m3/rok a elektřiny - 4 170 MWh.
Další přidanou hodnotou je nesporné zlepšení komfortu vnitřního prostředí (teplota, vzduch) vlivem lepšího řízení a regulace.




Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist