Radek Drahný "> Chov ovcí na lučních enklávách Krkonoš - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chov-ovci-na-lucnich-enklavach-krkonos
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Chov ovcí na lučních enklávách Krkonoš

28. května 2004 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
Již třetím rokem Správa KRNAP vypisuje dotační program Péče o květnaté horské louky Krkonoš. Jeho součástí je pastva ovcí na lučních enklávách ve vyšších partiích Krkonoš. Právě dnes bylo do oblasti Lahrových bud vypuštěno na tři sta ovcí.

V prvním roce se v rámci tohoto programu (rok 2002) se na krkonošských loukách pohybovalo 40 ovcí. Ve druhém roce to bylo již 100 ovcí a letos bylo vypuštěno 300 ovcí, které budou během letní sezóny spásat 50 ha luk. Celé stádo se bude během sezóny přemisťovat na lučních enklávách Lahrových bud, Předních a Zadních Rennerových bud a případně i Klínových bud.

Ovce k pastvě poskytl soukromý zemědělec pan Milan Procházka z Lhůty u Vysokého Mýta.

Správa KRNAP si od tohoto programu slibuje pravidelnou a kvalitní péči o horské louky. Jedná se vlastně o pokračování v péči nebo o obnovení péče na horských loukách, která byla přerušena po druhé světové válce nebo po roce 1989. „Výsledkem bude ekologický chov hospodářských zvířat na horských pastvinách, kde by takový chov měl probíhat.“ uvedl Ing. Lubomír Jiřiště, odborný pracovník Správy KRNAP. „Efektem je bohatší druhové složení luk a tedy jejich přírodní hodnota. Z takto spásaných luk ustupují plevele a vracejí se byliny, mnohé z nich chráněné zákonem. Louka se tímto způsobem stává rozmanitější. To je reakce nejenom na pastvu, ale i na obecnou údržbu luk sekáním, kosením a mýcením náletových dřevin.“ dodal Jiřiště. Důležitým prvkem je také to, že pasené ovce dostávají mnohem kvalitnější krmivo. Jsou veskrze zdravější, mají kvalitnější maso i mléko, kterým krmí svá mláďata.

V oblasti Lahrových bud se pasená lokalita nachází na jihovýchodní straně cesty. Severozápadní pasena není a je zde velmi snadno viditelný rozdíl mezi loukou udržovanou a ladem ležící. Zatímco na pasené se postupně rozvíjejí luční společenstva na severozápadní nepasené straně je nálet dřevin, dominují agresivní druhy travin a borůvčí. Z takovéto lokality se stává naprosto jiný biotop, než kvalitní horská louka.

Během léta se ovce budou přemisťovat z jedné lokality na druhou, tak jak postupně budou spásat konkrétní plochy. Stádo bude uzavřeno síťovým elektrickým ohradníkem, který bude pod proudem. Podél turistických cest budou umístěny informativní tabule, na nichž se turisté budou moci seznámit s celým projektem a se zajímavostmi týkajícími se konkrétních plemen ovcí. Vzhledem k náročným klimatickým podmínkám, které v Krkonoších panují, bylo nutné zvolit netypické druhy ovcí. Na pastvinách se budou vyskytovat skotské plemeno Suffolk a ruské plemeno Romanovka, které jsou přizpůsobené extrémním podmínkám s velkými výkyvy teplot.

Současný program je návratem ke způsobům obhospodařování luk v minulosti. Přímo se nabízí srovnání s alpskými zeměmi, kde hospodáři vyženou stáda na léto na pastvu. Na zimu se zase vracejí do nížin. I v našem případě se jedná o sezónní pastvu. Na podzim se ovce opět přestěhují do svého domova ve Lhůtě u Vysokého Mýta.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist