https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chranili-by-budouci-senatori-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Chránili by budoucí senátoři zvířata?

8. října 2020 | Svoboda zvířat
Autor: Anna Bernátková, tel: 737 535 344
Dobrý den,


Poslanecká sněmovna nedávno odhlasovala změny v zákoně č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Ty se týkají například ukončení drezury divokých druhů zvířat v cirkusech či klecových chovů nosnic. Zákon nyní čeká na projednání v Senátu.
Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, se proto ptala kandidátů do Senátu na to, zda by v případě zvolení do senátu podpořili ochranu zvířat ve zmíněném zákoně. Z průzkumu vyplynulo, že 14 kandidátů a kandidátek by ochranu zvířat podpořilo, 0 je proti novele ve znění schváleném sněmovnou, 5 zatím neví a 33 neodpovědělo.


Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

Odkaz na jednotlivé postoje kandidátů a kandidátek: shorturl.at/fnrsM 

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat

Chránili by budoucí senátoři zvířata?

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 8. 10. 2020

Novela zákona, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, čeká na projednání v Senátu. To může proběhnout už ve středu 4. listopadu. Do senátu se novela dostala po projednání v Poslanecké sněmovně, která mj. schválila postupné ukončení drezury divokých (tzv. volně žijících) druhů zvířat v cirkusech a klecových chovů nosnic.

Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, se proto před 2. kolem voleb do Senátu ptala kandidátů a kandidátek na to, jak přistupují k tématu ochrany zvířat. Z průzkumu vyplynulo, že 14 kandidátů a kandidátek bezvýhradně podporuje ochranu zvířat, 0 je proti novele ve znění schváleném sněmovnou, 5 zatím neví nebo má jiný názor a 33 neodpovědělo[1].

„Mrzí nás, že velká část kandidátů a kandidátek na naše dotazy neodpověděla. Samozřejmě chápeme, že mají spoustu práce s druhým kolem voleb. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že ochrana zvířat je pro českou společnost důležitým tématem a právě přístup k ní může ovlivnit rozhodování mnoha voličů. Nicméně máme radost, že většina těch, kteří na naši otázku odpověděli, se k ochraně zvířat vyslovila kladně," říká Anna Bernátková ze Svobody zvířat. 

Větší ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech požaduje velká část veřejnosti - z reprezentativního průzkumu veřejného mínění z roku 2018 vyplývá, že 74 % obyvatel ČR je pro zastavení zneužívání všech tzv. divokých druhů zvířat v cirkusech[2]. Papírovou Petici Svobody zvířat za zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR podepsalo přes 27 tisíc lidí. A internetovou Výzvu zákonodárcům: Pro cirkusy bez divokých zvířat podepsalo během půl roku více než 11 tisíc lidí.

Na straně zvířat stojí také vědci a veterináři. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vydala na začátku roku své stanovisko, ve kterém zákonodárce mj. vyzývá, aby přijali takovou právní úpravu, která by zamezila odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech.[3] Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků.[4]

Konec využívání divokých druhů zvířat v cirkusech je celosvětovým trendem. Jen v Evropě jej postavilo mimo zákon již 15 evropských států, mezi nimi např. Belgie, Estonsko, Norsko, Rakousko nebo Řecko. Vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech nedávno výrazně omezilo i Slovensko.


Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz

[1] Odkaz na jednotlivé postoje kandidátů a kandidátek k ochraně zvířat: shorturl.at/fnrsM 
[2] Názory české populace na chov a drezúru zvířat v cirkusech: https://svobodazvirat.app.box.com/s/8xll8bmgbf3yieku66c2i9mvja2dmb91
[3] Tisková zpráva České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: http://vedcihajizvirata.cz/tiskova-zprava-cazwv-praha-13-2-2020/
[4] Stanovisko České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: http://vedcihajizvirata.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist