https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chrudim-se-jiz-poseste-pripojuje-k-evropske-noci-literatury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Chrudim se již pošesté připojuje k evropské Noci literatury

26. dubna 2019 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Ve čtvrtek 9. května 2019 od 18 hodin se v Chrudimi uskuteční již šestý ročník Noci literatury. Akci, která si klade za cíl zprostředkovat českým čtenářům nejnovější překlady děl současných evropských autorů, již tradičně spolupořádají Chrudimská beseda, Městská knihovna Chrudim a Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi.

Noc literatury každoročně přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v podání známých nebo zajímavých osobností ze světa kultury. Čtení je spojené s dalším programem jako jsou koncerty nebo divadelní představení a probíhá na neobvyklých, divácky atraktivních místech. V Chrudimi se Noc literatury takříkajíc „zabydlela“ v Klášterních zahradách a Muzeu loutkářských kultur a tyto dvě scény přivítají návštěvníky i letos.
Večer plný zajímavých ukázek z nejnovějších českých překladů současné evropské literatury začíná od 18 hodin v Klášterních zahradách, kde bude číst tři vybrané texty herec a dabér Jakub Skála. Od 19 hodin pak v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vystoupí s ukázkou z knihy irského spisovatele Johna Banvilla, píšícího pod pseudonymem Benjamin Black, osobitý písničkář Marcel Kříž. Příběh z prostředí rudolfinské Prahy, kde o tajemství a nebezpečí není nouze, vychází u nás pod názvem Zkrotit vlka.
Renesanční detektivku na letní terase renesančního Mydlářovského domu doplní Marcel Kříž básněmi ze svojí oceňované sbírky Jen ať řvou kolejnice a následně i hudebním vystoupením. Jeho písně vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Náměty textů čerpá z životních příběhů, které interpretuje se surrealistickou hravostí i beatnickou syrovostí. Je autorem mnoha skvělých překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně zařazuje pravidelně do svého repertoáru.
Vstupné na Noc literatury je jako obvykle zdarma, v případě špatného počasí se program uskuteční v Muzeu barokních soch a vnitřních prostorách Muzea loutkářských kultur.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist