https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chytre-staveni-i-rekonstrukce-receptem-jsou-pasivni-domy-mezinarodni-dny-pasivnich-domu-10-12-11-2017
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Chytré stavění i rekonstrukce – receptem jsou pasivní domy (Mezinárodní dny pasivních domů 10. - 12. 11. 2017)

7. listopadu 2017 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Václav Šváb, tel: 734 552 334
„Pasivní domy přinášejí zcela nový způsob řešení domu i bydlení v něm. Spojují chytrý projekt, využití energie Slunce, kvalitní stavbu i „spolupráci“ moderních technologií. Výsledkem je zdravé bydlení, které svým komfortem a nízkými účty za energie velmi překvapí své obyvatele“, říká energetický specialista Václav Šváb z neziskové organizace ENVIC. O své pocity a zkušenosti s bydlením v pasivních domech se jejich majitelé podělí v ČR i po celém světě během Mezinárodních dnů pasivních domů 10. – 12. 11. 2017. K tomu bude možné navštívit poradny, informační stánek k dotacím Nová zelená úsporám, ukázky stavění i výstavu moderních stavebních materiálů a řešení.

Principy „pasivní“ stavby se hodí pro novostavby i rekonstrukce
„S termokamerou a přístrojem na měření vlhkosti a kvality vzduchu jsem prozkoumal desítky domů v mnoha místech ČR. Výsledky jsou podobné – vysoké účty za energie, rosení oken, plíseň a nezdravý vzduch. Lékem je rekonstrukce podle principů pasivního domu“, upřesňuje Václav Šváb způsob řešení častých problémů v budovách. V novostavbách pasivních domů i ve správně zrekonstruovaných domech se žádné podobné problémy nevyskytují. Navíc se tyto domy odmění nízkými účty za energie a ekologičtějším provozem. A to nejen z důvodu nízké spotřeby energie, ale i například lepším nakládáním z dešťovou vodou – zelené střechy i splachování toalet dešťovou vodou k pasivním domům patří.

Co dělá dům pasivním
„Pasivní dům je velmi precizně navržen tak, aby maximálně využíval sluneční záření i teplo od lidí a spotřebičů a je dokonale tepelně izolován tak, aby toto teplo co nejdéle udržel. Na vytápění pak stačí ten nejmenší kotel nebo tepelné čerpadlo“, shrnuje Václav Šváb.
Pasivní dům může být zděný i dřevostavba. Jeho stěny jsou dobře tepelně izolované, ale co nejtenčí, aby nám neubíraly docela drahý obytný prostor. Střecha může být klasická sedlová i plochá – platí, že jednodušší tvary jsou energeticky úspornější.
Důležité je odstranění všech míst, kudy z domu zbytečně uniká teplo a říká se jim tepelné mosty. Pro pasivní domy existují celé katalogy, jak takto správně řešit jakýkoliv detail domu.
Vytápění a větrání domu se navrhuje současně s projektem domu, aby vše spolu dobře spolupracovalo.

Navštivte domy, poradny i praktické ukázky stavění
V Plzni akce začne v pátek 10. 11. výstavou stěn a materiálů pro pasivní domy, která se otevírá jen jednou ročně. Vše se odehraje na Střední průmyslové škole stavební na Chodském náměstí v Plzni. Na výstavě budou k vidění průřezy stěnami pasivních domů – zděné stavby i dřevostaveb. K tomu okna, zateplovací materiály a prvky pro odstranění tepelných mostů. U výstavy bude možné využít odborné poradny. Energetický specialista Václav Šváb poradí se stavbou i rekonstrukcí a energetickou koncepcí domu, zástupce Státního fondu životního prostředí Václav Laxa vysvětlí jak na dotaci Nová zelená úsporám a k dispozici budou též odborníci na stavební materiály a okna pro pasivní domy.

Vyzkoušejte si stavbu pasivního domu a navštivte domy už postavené
V sobotu 11. 11. bude program pokračovat praktickou ukázkou stavby pasivního domu v Čakovicích a v neděli 12. 11. praktickou ukázkou v Plzni - Liticích. K vidění bude rozestavěný pasivní dům, ale hlavně ukázka zdění z vápenopískových cihel, tzv. předsazená montáž okna, lepení zateplení zcela bez kotev a montáž rozvodů vzduchu od větrací jednotky.
V sobotu a v neděli se také otevřou dveře pasivních domů pro prohlídky i diskuse s majiteli – v Plzeňském kraji v Předenicích a Mantově u Chotěšova

Více informací: Václav Šváb, vaclav.svab@envic.cz, tel.: 734 552 334
Program Mezinárodních dnů pasivních domů – Plzeňský kraj a Středočeský kraj:
www.envic-sdruzeni.cz
Celá ČR – Centrum pasivního domu: www.pasivnidomy.cz, Svět: www.passivhausprojekte.de

Program – Plzeňský kraj a Středočeský kraj

Pátek 10. 11. 2017
15:00 – 18:30, Plzeň, Střední škola stavební, Chodské náměstí 2, historické podkroví
Poradna – stavba, rekonstrukce, energetika domu, dotace NZÚ, okna, větrání, termokamera
Výstava – materiály pro pasivní domy i rekonstrukce, stěny pasivních domů s vyřešenými detaily - zděné stavby i dřevostavby

Sobota 11. 11. 2017, 14:00 - 17:30, Čakovice, na stavbě pasivního domu
Praktická ukázka ručního zdění z vápenopískových cihel, předsazená montáž oken, celoplošné lepení polystyrenu bez použití kotev, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: kvalita prostředí a komfort v domě, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

Neděle 12. 11. 2017, 14:00 - 17:30, Plzeň-Litice, na stavbě pasivního domu
Praktická ukázka ručního zdění z vápenopískových cihel, předsazená montáž oken, celoplošné lepení polystyrenu bez použití kotev, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: kvalita prostředí a komfort v domě, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

Návštěvy a komentované prohlídky pasivních domů:
Na prohlídky domů je nutné se předem telefonicky objednat

Sobota 11. 11. 2017, 10:00 – 12:00, Mnichovice
Pasivní dům před dokončením a nastěhováním

Neděle 12. 11. 2017, 11:30 – 13:00, Předenice
Pasivní dům již několik let obydlený

Neděle 12. 11. 2017, 17:00 – 18:00, Mantov u Chotěšova
Dokončený, obydlený pasivní dům

GPS souřadnice všech míst jsou na webu: www.envic-sdruzeni.cz
Václav Šváb, tel: 734 552 334 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist