Vojtěch Bílý "> Chytré technologie, podpora mladých zemědělců i investice do lesů. Ministerstvo rozdělí přes 6 miliard, přednost mají malé a střední podniky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chytre-technologie-podpora-mladych-zemedelcu-i-investice-do-lesu.ministerstvo-rozdeli-pres-6-miliard-prednost-maji-male-a
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Chytré technologie, podpora mladých zemědělců i investice do lesů. Ministerstvo rozdělí přes 6 miliard, přednost mají malé a střední podniky

30. července 2024 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes schválil pravidla pro udělování dotací na rozvoj venkova v rámci strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP). V podzimním 4. kole příjmu žádostí mohou zemědělci a vlastníci lesů získat z celkové částky 6,3 miliardy korun příspěvek na investice do zemědělských podniků, na zpracování produktů, obnovu lesů po kalamitách nebo na zahájení činnosti mladého zemědělce.

„Zaměřujeme se zejména na střední zemědělské podniky, které by měly na dotace lépe dosáhnout. Preferenční výhodu při přidělování dotace totiž získají zemědělci obhospodařující 150 až 2500 hektarů polí. Větší preferenci získají i malé a rodinné podniky. Při posuzování velikosti podniku se bude důsledně kontrolovat propojenost, tedy to, zda je podnik například součástí skupiny více propojených podniků,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Ve 4. kole příjmu žádostí se rozdělí přibližně 6,3 miliardy korun, které budou směřovat zejména na investice do zemědělských a potravinářských podniků, na zahájení činnosti mladých zemědělců, do lesnictví – konkrétně do obnovy kalamitních ploch a ochrany melioračních a zpevňujících dřevin, a rovněž na podporu inovací a projektů spolupráce.

„Pokračujeme v trendu zjednodušování a zrychlování administrativy. Žadatelé nebudou muset dokládat takzvané posouzení shody, tedy dokumentace od výrobce, což usnadní život zejména žadatelům pořizujícím drobnější vybavení. Už dříve jsme plošně zrušili povinnost dokládat potvrzení finančního úřadu o bezdlužnosti. Dobře připravené projekty pak budou administrovány rychleji,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný

Nejvíce přidělí Ministerstvo zemědělství (MZe) na Investice do zemědělských podniků, celkem 3 miliardy korun. Zemědělci získají formou dotace nejméně 40 % vynaložených nákladů, mladí začínající zemědělci dostanou navíc ještě 10 %, ekologičtí zemědělci rovněž 10 %. Maximálně tedy může začínající zemědělec hospodařící ekologicky získat až 60 %. V rámci této intervence mohou chovatelé nově získat příspěvek na dobré životní podmínky pro prasnice. Vedle již zavedené podpory na welfare drůbeže tak jde o další krok ke zlepšení životních podmínek zvířat a chovatelé si budou moci pořídit například haly s volným výběhem pro nosnice nebo volné porodní kotce pro prasnice. V rostlinné výrobě dostanou preferenční body pěstitelé citlivých komodit, jako jsou například ovoce, zelenina, chmel nebo okrasné a léčivé rostliny. MZe bude preferovat projekty zaměřené na precizní zemědělství, jako jsou pořízení satelitní navigace pro zemědělskou techniku, zařízení pro přesné dávkování hnojiv a osiv, robotické technologie do stájí a na pole. Při posuzování o přidělení dotace budou mít přednost menší projekty, zpracování vlastní produkce, projekty zaměřené na welfare, citlivé komodity nebo snížení emisí.

Na Investice do zpracování zemědělských produktů se počítá s částkou 2,2 miliardy korun. Cílem je podpořit zpracování zemědělských produktů a jejich přímý prodej. Hlavní cílovou skupinou jsou malé a střední podniky. Velké mohou žádat o dotaci, pouze pokud jejich projekt přispěje ke zmírnění klimatických změn. Základní míra dotace je 30 % a může být navýšena o 10 % pro mladé začínající zemědělce a o 10 % pro mikro a malé podniky. Maximální míra podpory je tak 50 % způsobilých výdajů například na nákup zařízení pro výrobu potravin a krmiv, na sklady a rekonstrukce budov a vybavení prodejen.

„Pro investice do zemědělských podniků a zpracování zemědělských produktů jsou nastavené limity. Na jeden projekt tak může žadatel získat maximálně 30 milionů korun a na celé programové období do roku 2027 a na všechny své projekty může obdržet nanejvýš 200 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Výborný.

O Investice do obnovy kalamitních ploch může žádat jakýkoli subjekt hospodařící v lesích včetně státních podniků. Získá tak 100% příspěvek na obnovu lesa po požáru, suchu, větrné kalamitě, námraze nebo poškození škůdci. Intervence je však zaměřená i na prevenci, při obnově bude muset lesník vysázet více melioračních a zpevňujících dřevin, což přispěje k tomu, že v budoucnu les lépe přestojí případnou další kalamitu. Celkem je na intervenci určeno 107 milionů korun.

S výstavbou oplocenek, které chrání nově vysázený les před zvěří, pomůže intervence Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin. Je určena na budování dřevěných i drátěných oplocenek, přednost budou mít kvůli trvalé udržitelnosti oplocenky dřevěné. Míra dotace je opět 100 %, celková částka na dotace je téměř 25 milionů.

Zahájení činnosti mladého zemědělce napomáhá generační obnově v zemědělství, pomůže zatraktivnit a udržet mladé lidi v sektoru a usnadnit jim začátky podnikání. Příspěvek usnadní lidem mezi 18 a 40 lety začátky podnikání, přispěje jim na realizaci podnikatelského plánu. I tady MZe podmínky ve 4. kole oproti předešlým zjednodušilo a odstranilo byrokratické překážky. Především došlo k prodloužení doby, po kterou je žadatel považován za začínajícího, z 24 měsíců na 5 let od začátku jeho podnikání v zemědělství. Byla zrušena povinnost uspořádat výběrové řízení na dodavatele a uvolnily se některé podmínky na obsah podnikatelského plánu. Na tuto intervenci je připraveno celkem 708 milionů korun.

Až 60 % nákladů mohou získat s pomocí dotace žadatelé na potřebnou spolupráci s výzkumným subjektem při zavádění do praxe inovací při zpracování zemědělských produktů v rámci intervence Inovace při zpracování zemědělských produktů. Jde o projekty, které zavádějí nové nebo významně zlepšené produkty, postupy, nebo technologie.

Také Podpora operačních skupin a projektů EIP (Evropské inovační partnerství) s dotační pobídkou 130 milionů korun přispěje k zavádění inovací do praxe. Model vychází z praxe, kdy na projektu pracuje skupina složená z podnikatelů, vědců a výzkumníků i nestátních neziskových organizací. Výsledky projektů se pak uplatní na národní i evropské úrovni.

Žádosti se budou přijímat pouze prostřednictvím Portálu farmáře od 8. října 2024 od 8:00 hodin do 29. října 2024 do 18:00 hodin.

Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na internetové adrese Ministerstva zemědělství www.mze.gov.cz/spszp (subportál Dotace – Strategický plán SZP 2023–2027 a příslušné intervence) a rovněž na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz v sekci Strategický plán 2023–2027.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist