Jan Piňos "> Číslo týdne: 50. Skotsko letos vyrobí 50 procent elektřiny z domácích obnovitelných zdrojů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cislo-tydne-50-skotsko-letos-vyrobi-50-procent-elektriny-z-domacich-obnovitelnych-zdroju
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Číslo týdne: 50. Skotsko letos vyrobí 50 procent elektřiny z domácích obnovitelných zdrojů

9. dubna 2015 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Skotsko pokryje letos s největší pravděpodobností z padesáti procent spotřebu elektřiny domácími obnovitelnými zdroji. A v roce 2020 má velkou šanci vyrobit obnovitelně veškerou potřebnou elektřinu. Uvádí to nejnovější zpráva britské vědecké komise o naplňování skotského antifosilního zákona [1].

Podobná česká komise - kdyby ovšem existovala - by pro začátek doporučila vládě udělat dvě věci: přijmout český antifosilní zákon a roztočit větrné elektrárny. Ani jedno však vláda zatím neudělala. Předložila však aspoň novelu, která by mohla odblokovat instalaci malých střešních solárních elektráren a podpořila bioplynové stanice na odpad. Poslanci a poslankyně budou zítra hlasovat o zákonu o podporovaných zdrojích energie, který to umožňuje.

Skotsko naopak úspěšně využívá jak antifosilní zákon, tak větrnou energii, a proto může příští rok zavřít svou poslední uhelnou elektrárnu [2]. To výrazně omezí skotské emise skleníkových plynů. Emise (a tedy i závislosti na fosilních palivech) už země snížila o víc než 26 % oproti roku 1990. Vědecká komise však skotskou vládu upozorňuje, že musí zvýšit úsilí, aby mohla dosáhnout plánovaného snížení o 42 procent do roku 2020. EU jako celek přitom plánuje snížit emise o 40 % až k roku 2030. Celkově Skotové zamýšlejí snížit závislost na fosilních palivech na pouhou pětinu do roku 2050. Stejný cíl stanovuje i britský antifosilní zákon [3].

Británie jako celek v roce 2008 a Skotsko samostatně v roce 2009 přijaly zákony, které stanovují, jak se ostrovní království zbaví zbytečné a škodlivé spotřeby uhlí, ropy a zemního plynu. Zákony byly výsledkem shody vlády s opozicí, svazem průmyslu a odbory. Británie snižuje každoročně závislost na fosilních palivech průměrně o dvě procenta [4] a loni dokonce o 9 % (díky zavírání uhelných elektráren) [5].

U nás zatím chybějí potřebné zákony. Vláda se ovšem v programovém prohlášení zavázala připravit českou obdobu úspěšného antifosilního zákona. Slíbila také využít potenciálu domácích obnovitelných zdrojů. Podle propočtů, které zveřejnily Komora OZE a Hnutí DUHA, máme obrovské příležitosti pro výrobu elektřiny z větru, které ovšem nevyužíváme [6]. Přestože by větrná energetika zaměstnala až 23 tisíc lidí, vláda nepředložila zatím žádný návrh na její rozumnou podporu a raději debatuje o šestkrát dražších nových jaderných reaktorech, které by přitom vyrobily maximálně stejné množství elektřiny jako vítr a přitom nadále zvýšily dosavadní rizika plynoucí z využívání atomové energie.

A jak si obnovitelné zdroje stojí ve srovnání s jinými možnostmi? Ekonomičtí experti společnosti Cambidge Econometrics posuzovali dva možné scénáře budoucího vývoje britské výroby elektřiny. První se zaměřuje na výrobu ze zemního plynu a druhý na větrné turbíny. Pro plynový scénář výpočty ukazují, že cena elektřiny vzroste do roku 2030 o 8 až 41 procent. Větrná varianta však přinese zvýšení cen maximálně jen o čtyři procenta [7].

Hnutí DUHA zveřejňuje každý týden zajímavosti a nové souvislosti z energetiky a ekonomiky v seriálu Číslo týdne, www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Skotsko letos dosáhne poloviční nezávislosti na fosilních palivech ve výrobě elektřiny. A za pět let bude nezávislé úplně. Spotřebu totiž pokryje jen z čistých domácích obnovitelný zdrojů. Ale nestalo se to mimochodem. Skotsko - i Británie jako celek - mají dobré zákony, které zajišťují, že se zbavují závislosti na dovozu ropy a plynu, zavírají uhelné elektrárny a vítají investory do moderních technologií."

"Ani naší zemi nespadne moderní zelená ekonomika a prosperita do klína. Vláda by měla splnit svůj závazek z programového prohlášení, přijít s českou verzí úspěšného britského antifosilního zákona a navrhnout, jak chytit za vlasy velkou příležitost skrývající se ve výrobě elektřiny z větru."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Reducing emissions in Scotland 2015 progress report Committee on Climate Change http://www.theccc.org.uk/wp-content/uploads/2015/01/Scotland-report-v6-WEB.pdf (str. 15)
[2] http://www.theguardian.com/environment/2015/mar/23/longannet-power-station-to-shut-next-year
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008
[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/britanie-snizuje-zavislost-na-rope-plynu-uhli-o-2-rocne-diky-uspesnemu-zakonu
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-1850-loni-spotrebovala-britanie-nejmene-uhli-od-roku-1850
[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/nova-analyza-vitr-vyrobi-tretinu-elektriny-potrebne-v-cr-s-sestkrat-nizsi-podporou-nez
[7] The impact of wind energy on UK energy dependence and resilience http://www.camecon.com/Libraries/Downloadable_Files/The_impact_of_wind_energy_on_UK_energy_dependence_and_resilience.sflb.ashx (str. 7, str. 8-10)
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist